Jste zde

Med jako přírodní zázrak: (Ne)kvalitu poznáte podle pěny, vrstvení nebo hustoty

medová plástev a sklenice medu Zdroj: www.bigstockphoto.com
U většiny z nás se doma nejspíš najde aspoň jedna sklenice medu. Víte ale, že si s ním nemusíte jen sladit čaj nebo používat společně se skořicí jako pleťovou masku? Tenhle přírodní skvost se dá využít celou řadou způsobů. Podívejme se na ně společně.

26. 4. 2020

Med je v našich kuchyních stále velmi populární. Produkt včelí práce milovaly už generace před námi a vsadíme se, že si jeho chuť a konzistenci budou užívat i generace po nás. Co nás na něm tak přitahuje?

Je lepší než cukr a uznává ho i tradiční léčitelství

Poctivý med je úžasným zdrojem energie, která pomáhá tělu vyrovnat se s fyzickým i psychickým vyčerpáním. Je to skvělé sladidlo, které má oproti klasickému bílému cukru hned dvě velké výhody:

  • Na rozdíl od cukru obsahuje i další látky - bílkoviny, aminokyseliny, organické kyseliny, minerály a vitamíny. Ty nám můžou být ku prospěchu.
  • Jednoduché cukry z medu se nevstřebávají v játrech jako cukr. Vstřebávají se skrze stěny trávicího ústrojí, čímž játra nezatěžují.

Existují i další alternativy k cukru: Kokosový cukr: Alternativní sladidlo, které je stále populárnější. Co s ním (ne)dělat?

Med je zdravější než cukr -už jen proto, že jeho konzumací nezatěžujete játra.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Med neodmyslitelně patří k tradičnímu léčitelství. Pomáhá při spoustě zdravotních potíží – třeba při kašli, bolesti v krku nebo zánětu horních cest dýchacích (kdo z nás si nedá hrnek černého čaje s medem a citrónem, když na něj něco leze?), napomáhá správné krvetvorbě, pomáhá snižovat krevní tlak a riziko vzniku aterosklerózy. V neposlední řadě podporuje naši imunitu a využijete ho i v boji se zácpou.

Z medu se tvoří svalový a jaterní glykogen. Ten první zmíněný využíváme okamžitě při jakékoli fyzické námaze, s tím druhým pak tělo hospodaří jako se zásobou energie během hladovění a udržuje díky němu stabilní hladinu krevního cukru.

Kvalitní med netvoří ve sklenici vrstvy. Pokud je vidíte, pak byl pravděpodobně "nastavený" nějakou jinou látkou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor by si na něj ovšem měli dávat diabetici. Jednak kvůli obsahu jednoduchých cukrů, jednak kvůli tomu, že med samotný zvyšuje chuť na sladké. Další skupinou, která by k medu měla přistupovat obezřetně, jsou alergici – alergie na med a včelí produkty se s konzumací medu logicky vylučuje. A nakonec není med vhodný pro děti do 1,5 roku, protože ho nejsou schopné správně strávit a v důsledku u nich může dojít k tvorbě jedovatých toxinů.

Jak je to s glykemickým indexem u medu?

Med je tvořen glukózou a fruktózou. Důležitý je poměr těchto druhů cukru v jednom medu, index se tak může pohybovat od 32 do 85. Průměrně se tedy bere 55. Klasický cukr má glykemický index 68. Nezapomeňte, že čím nižší index u potraviny je, tím déle dochází v těle k jejímu trávení a tím nižší je riziko výkyvů krevního cukru.

Med má antibakteriální účinky. Díky tomu je skvělým pomocníkem například na popáleniny.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Med na popáleniny? Jednoznačně ano!

Nejedna studie ověřená praxí prokázala, že vnější užití medu na popálenou pokožku usnadňuje a zrychluje regeneraci. Med má antibakteriální a protizánětlivé účinky, působí proti infekci a pomáhá ve tvorbě nových kapilár a pojivové tkáně.

Věděli jste, že med má své antibakteriální vlastnosti díky tomu, že obsahuje peroxid vodíku? Nemusíte se ale bát ho konzumovat. Jde o malé a přirozeně se vyskytující množství.

Jak poznat kvalitní med a z čeho se vůbec skládá?

Není med jako med. Stejně jako je velký rozdíl mezi limonádou za deset korun a šampaňským, i med může mít různý původ a tím pádem i různou kvalitu. Pokud nemáte svého dodavatele, třeba přímo včelaře, nejspíš jste odkázáni na medy, které jsou k dostání v obchodech. Ty kvalitní poznáte:

  • Podle ceny: dobrého a poctivého medu nikdy nekoupíte litr za stovku. Ušetřit můžete tím, že si ho odeberete přímo od včelaře, ale ani tady nebude cena nízká. Nicméně tento způsob doporučujeme – tady opravdu platí, že kvalitu je lepší si připlatit.
  • Podle struktury: med, který si zasluhuje pozornost, je čirý, hustý a tekutý. Ve sklenici se jen ztěžka přelévá. Kontrolujte taky, jestli nejsou na medu patrné různé vrstvy – to by byl totiž znak jakéhokoli umělého nastavování. Jediným případem, kdy není nekonzistence medu na závadu, je situace, kdy dochází k jeho krystalizaci. Med musí být taky pěkně čistý. I na kvalitním medu se může objevit pěna, při opakovaném otevírání a zavírání sklenice je běžné i cukernatění a tuhnutí.

A co nám vlastně tenhle přírodní poklad nabízí? Med je z 30-35 % tvořen glukózou, z 35-40 % pak ještě fruktózou. Obsahuje 15-18 % vody. Z vitamínů musíme zmínit A, B1, B2, B6, B12, C, D, E a K. Med obsahuje taky celou řadu minerálů – hořčík, křemík, železo, selen, síru, měď, draslík, vápník, fosfor, sodík a chlor. Kromě toho v něm najdeme ještě vinnou, jablečnou a octovou kyselinu, flavonoidy a karotenoidy.

Rostlinný vs. včelí med: Pořádně nerovný souboj!

Vyrábíte si každý rok s láskou a nadšením pampeliškový med? Což o to, získáváte s ním lahodné sladidlo, které krásně voní. Bohužel ale nenabízí takové benefity jako med včelí. Vařením pampelišek s cukrem vzniká spíš pampeliškový sirup založený právě na klasickém cukru, tedy sacharóze.

Mimochodem, o pampeliškách jsme psali: Pampeliška lékařská: Její čas se blíží. Využijte sílu kořenů, listů i stvolů

Zároveň dochází k zahřívání pampelišek v teplotách nad 50 °C, čímž rostliny přirozeně ztrácejí své zdravotní benefity a řeč nemůže být ani o přítomnosti zmiňovaného peroxidu vodíku (takový med tedy nemá antibakteriální vlastnosti). Dejte proto příště raději šanci tomu včelímu… Neuděláte chybu!