Jste zde

Půjčky na opravy a rekonstrukce domácnosti: kdy se vyplatí a kdy naopak ne?

Půjčky pro domácnosti Zdroj: Sakarin Sawasdinaka / Shutterstock.com
Ať už bydlíte v domě či v bytě, vždy se po nějaké době dostanete do bodu, kdy se budete muset pustit do nějaké rekonstrukce.

14. 2. 2020

Často se jedná třeba jen o drobné úpravy jako malování nebo obměna nábytku. Avšak někdy, a to zejména ve starších domech či bytech, je nutné se pustit do rozsáhlejší rekonstrukce, která je pochopitelně také nákladnější a vyžaduje více času.

Jaké máte možnosti financování?

Jistě sami víte, že nejlepší možností financování jsou vždy vlastní úspory. Můžete je čerpat hned a bez jakéhokoliv schvalování a navíc nemusíte platit žádné úroky ani poplatky. Nicméně vzhledem k ceně manuálních prací a materiálu se jen málokomu podaří našetřit tolik, aby to na rekonstrukci opravdu stačilo. Proto se většina lidí spoléhá na to, že jim nějaká společnost peníze vypůjčí.

Hypotéka

Nejčastějším způsobem financování rekonstrukcí jsou v současnosti hypoteční úvěry. Jejich výše je dostatečná na to, aby pokryla veškeré náklady u větších stavebních úprav, a navíc u ní dostanete o něco výhodnější úrok než u jiných druhů půjček. Od nich se liší také v tom, že musí být zajištěna zástavou nemovitosti

Odměnou vám bude možnost splácení po dlouhou dobu a také relativně nízká výše splátek - ta se samozřejmě odvíjí od výše půjčené částky, zvolené doby splácení a úrokové sazby. Předčasné splacení bez poplatků nebo refinancování je pak možné po uplynutí fixace úrokové sazby, kterou sjednáváte už při vyřizování půjčky a kterou máte uvedenou ve smlouvě.

Půjčka ze stavebního spoření

Pokud bychom měli jít podle oblíbenosti sestupně dolů, tak na druhém místě budou úvěry ze stavebního spoření. Získat ho může každý, kdo si stihl naspořit minimálně 40 % ze stanovené cílové částky s tím, že spořil minimálně za dva roky. Nabízí se hned tři druhy těchto úvěrů, a to:

●    Řádný úvěr ze stavebního spoření - dostanete jistou úrokovou sazbu, která bude platit po celou dobu splácení úvěru. Není nutné ručit nemovitostí a půjču můžete kdykoliv předčasně splatit bez toho, aniž byste museli platit jakékoliv sankce.

●    Překlenovací úvěr ze stavebního spoření - meziúvěr, který se využívá například tehdy, když vám spořitelna zamítne první zmíněný typ. Při splácení však musíte zároveň spořit, abyste měli šanci na získání řádného úvěru, což může být náročné. Navíc ho nemůžete předčasně splatit.

●    Hypoteční úvěr ze stavebního spoření - funguje podobně jako hypotéka, takže je nutné ručit nemovitostí. Jelikož jste dlouhodobý klient, tak není třeba nijak závratně prověřovat vaši platební morálku.

Nebankovní půjčka

Jestliže nemáte v plánu nákladné úpravy domu, ale spíš potřebujete nutně zasáhnout, než dojde k nějaké katastrofě, hodí se využít nebankovní půjčky. Oproti hypotečním úvěrům mají sice vyšší úroky, ale na rozdíl od nich se nabízejí i v nižších částkách, což je na drobné rekonstrukce domu či bytu přímo ideální. 
Kvůli vyšší úrokové sazbě, která se u různých společností může výrazně lišit, je však třeba si vše důkladněji propočítat, abyste zbytečně nepřeplatili. S výběrem vhodné půjčky vám v dnešní době pomohou online srovnávače, jako je Ferovepujcky.cz. Vyhledávat můžete jak podle typů půjček, tak i podle částky, kterou si potřebujete vypůjčit. Ve výsledcích se vám pak objeví přehledný seznam nabídek s úrokovou sazbou i možnou dobou splácení.

Kdy se půjčka na rekonstrukci vyplatí a kdy ne?

Obecně platí pravidlo, že byste si neměli půjčovat na věc, jejíž životnost je kratší než doba splácení půjčky. U rekonstrukcí to samozřejmě platí také. Určitě byste nechtěli splatit půjčku a zjistit, že zařízení nebo opravy, které jste za tuto sumu provedli, už nejsou, nebo brzy nebudou, aktuální. Pak byste byli nuceni začít plánovat další rekonstrukci, a tak celý proces opakovat zase od začátku.

Půjčku na rekonstrukci se mimo to vyplatí zvážit také v situacích, kdy by vám nové zařízení mohlo dlouhodobě snížit měsíční náklady na provoz domácnosti. Typickým příkladem jsou nová okna, zateplení domu nebo instalace tepelného čerpadla, což jsou úpravy, které vám mohou výrazně snížit výdaje spojené s vytápěním. Vy tedy po dokončení rekonstrukce budete sice půjčku ještě nějakou dobu splácet, ale díky menším výdajům v jiných oblastech to pro vás nebude taková zátěž.

Autor: redakce

Související články