Podlahám, jejich výběru a pokládce jsme se v článcích už několikrát věnovali. Neřešili jsme ale podlahy pro mokré prostory. Jak tedy na ně? A jaké materiály jsou vhodné?
6. 7. 2012
Podlaha v koupelně je extrémně namáhaná, co se vlhkosti týká. O to víc, pokud je vaše koupelna bezbariérová. Pak má voda šanci dostat se úplně všude a kvalitní podlaha, která je odolná proti vodě, perfektně těsní a izoluje, je naprostý základ.
Při rekonstrukcích a přestavbách mokrých (a často tedy i bezbariérových prostorů) se dnes často uplatňuje speciální podlahový prvek z lehkého betonu, který je vyztužený skelnými vlákny a který je zároveň i velmi lehký. Na českém trhu ho najdete třeba v portfoliu produktů společnosti Fermacell, aktuálně nabízí třeba kompletní podlahový set pro liniové žlaby.
Řešeno suchou cestou, řešeno rychle
Tento speciální sprchový podlahový set řeší suchou cestou zabudování liniových žlabů v bezbariérových koupelnách a sprchových koutech. Realizace koupelny (a to jak suché, tak mokré části) je díky suché výstavbě mnohem rychlejší – nemusí se totiž několik dnů čekat na vyschnutí vyzdívky, jak je tomu u klasického „mokrého“ zdění.
Více o suché výstavbě najdete v článku: Suchá výstavba - urychlí i zlevní stavbu
Takhle vypadají podlahové desky z lehkého betonu, které jsou vyztužené skelnými vlákny. Zdroj: www.fermacell.cz
Set se skládá ze dvou vyspádovaných prvků, ze kterých lze vytvořit plochu o rozměru 100x100 cm. Tyto vyspádované prvky jsou tvořeny vysoce zatížitelným podlahovým polystyrenem EPS DEO 200, který je vysoký 30 mm a má spád zhruba 1,25 % . Celková konstrukční výška setu po zahrnutí přidané krycí cementovláknité desky FERMACELL Powerpanel H2O dosahuje 55 mm.
Do bezbariérových koupelen i do veřejných prostor
Připravený set se spádem se samozřejmě ponejvíce uplatní právě v bezbariérových koupelnách, vhodný je ale i pro velkoformátovou dlažbu – je tedy spolehlivým řešením pro podlahy s trvalým zatížením vodou, které najdeme třeba ve společných sprchách v krytých bazénech, nebo na sportovištích. Vyřešené vyspádování prvků navíc vylučuje jakékoliv nepřesnosti.
Set lze kombinovat i s jinými typy podlah (například s podlahami litými) a díky jeho vysoké zatížitelnosti je hotová podlaha vhodná i pro invalidní vozíky.
Další výhodou je to, že pokládka je velmi jednoduchá a hotový sprchový set představuje ideální podklad pro dlažbu, přírodní kámen a další obkladové materiály. Díky použití systémového příslušenství Fermacell vzniká absolutně těsný systém, vhodný i pro chemicky zatížené oblasti. Materiál, ze kterého je set vyroben má zároveň perfektní protipožární, zvukovou a tepelnou izolaci.
Autorkou článku je Ing. Michaela Hynštová, tajemnice Cechu suché výstavby České republiky