20. 3. 2020
Doteď to byla výsada zhruba 18 % lidí. Právě tolik jich dlouhodobě pracuje z domova. Vzhledem k aktuální situaci ale počet lidí "na home officu" narostl. A ne všichni si pracovní místo vyladili tak, jak by měli. Což je špatně, protože část z nás bude z domova pracovat i několik příštích týdnů.
Mrkněte společně s námi na základní pravidla, kterám vám pomůžou k vyšší efektivitě a spokojenosti. Protože právě to jsou výsledky domácí práce podle vědců z Harvardu - v případě, že nepracujete nahrbení z gauče nebo od barového pultíku v kuchyni.
V zimním období se doporučuje držet teplotu v rozmezí 20 až 24 stupňů Celsia, v létě by pak neměla přesáhnout 26 stupňů.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pozor na to, ať nejste pořád v práci
Domácí pracovna často znamená, že vlastně budete pořád „v práci“, že vás bude velmi často někdo rozptylovat a že se vám bude jen velmi těžko oddělovat pracovní život od života soukromého.
Jak se těchto problémů vyvarovat? Pracovnu byste měli mít řešenou tak, aby byla snadno a jasně oddělitelná od zbytku bytu. Ideálně v samostatné místnosti, kterou „po práci“ zavřete, uzavíratelná, nebo minimálně vybavená takovým nábytkem, do kterého snadno ukryjete všechny pracovní dokumenty.
Dodržovat byste také měli jasný časový harmonogram – ráno si říci, do kolika budete pracovat, večer zase, v kolik ráno k práci zasednete. A v neposlední řadě by vaše pracovna měla splňovat základní kritéria a požadavky na ergonomii nábytku, osvětlení, větrání nebo funkčnost. Víte jako to jsou?
Snažte se jasně oddělit pracovní čas od osobního. Nikdy byste neměli odbíhat k práci v průběhu celého dne. Ale mít jasné časové úseky, ve kterých pracujete.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Základní ergonomie pracovního místa
Správně sedět, monitor sledovat pod správným úhlem, mít dostatek prostoru – toto a ještě spousta dalších parametrů zajišťuje, že se při práci budete cítit pohodlně, budete mít dobrou pracovní výkonnost a hlavně – že si při ní nebudete ničit zdraví.
Pro pracovní plochu platí, že by měla být ve výšce zhruba 75 centimetrů, absolutní minimum pro její rozměry je potom 80 centimetrů hloubky a 120 centimetrů šířky. Obrazovku počítače byste od očí měli mít ve vzdálenosti minimálně půl metru, optimálních je 70 centimetrů.
Jak umístit počítač?
Monitor byste měli mít v takové úrovni, aby byl jeho horní okraj jen těsně pod úrovní vašeho přímého pohledu. Pokud bude výrazně výš, nebo naopak níž, bude vás bolet z přílišného zaklonění, nebo naopak sklonění hlava.
Klávesnice by s monitorem měla být v jedné přímce. V žádném případě by její umístění nemělo být takové, že se budete za monitorem natáčet – šlo by opět o velkou zátěž pro krční páteř a záda. Zároveň by vedle klávesnice měl být dostatečný prostor pro položení dokumentů. Klávesnice by pak měla být umístěná tak, aby ruce při pohybu po ní svíraly v lokti pravý úhel.
Přirozené světlo na pracovní plochu by v případě, že jste levák, mělo dopadat z pravé strany, v případě, že jste pravák, ze strany levéZdroj: www.bigstockphoto.com
Teplota? Spíše nižší
Věděli jste, že teplota v místnosti má výrazný vliv na pracovní výkon? V zimním období se doporučuje držet teplotu v rozmezí 20 až 24 stupňů Celsia, v létě by pak neměla přesáhnout 26 stupňů. Každý stupínek navíc pak totiž znamená snížení pracovního výkonu až o desítky procent!
Osvětlení je velmi důležité
V pracovně, případně v pracovním koutě byste měli správně nakombinovat přímé osvětlení s nepřímým i přirozené s umělým. S tím vám nejlépe poradí odborník, kterého často najdete v osobě bytového designéra, pro začátek ale stačí řídit se několika základními radami:
- přirozené světlo na pracovní plochu by v případě, že jste levák, mělo dopadat z pravé strany, v případě, že jste pravák, ze strany levé
- monitor by nikdy neměl být umístěný proti oknu. Velký kontrast, který vznikne, totiž rychle unavuje oči
- na monitor počítače by také nemělo dopadat přímé světlo a neměly by se na něm objevit odlesky – i to totiž snižuje pracovní výkon
- vhodnější do pracovny je teplé žluté světlo, člověk se logicky v takto osvětlené místnosti cítí lépe než v místnosti, kterou osvětlují studené bílé zářivky