4. 1. 2021
A zdaleka to neplatí jen pro nábytek do obývacího pokoje, jako je sedací souprava nebo stůl se židlemi. I ostatní nábytek, sloužící především pro uložení a uskladnění věcí jako je ten koupelnový nebo třeba komoda, budou spoluurčovat atmosféru místnosti, ve které budou umístěny. A pokud budou vybrány špatně z funkčního hlediska, náladu vám to den co den vylepšovat nebude.
Jak vybírat koupelnový nábytek?
Nábytek určený pro koupelny tvoří specifickou skupinu. Zatímco třeba komodu můžete umístit prakticky do kteréhokoliv pokoje, koupelnový nábytek jinde než v koupelně pravděpodobně nevyužijete. Je to samozřejmě dáno specifickým charakterem koupelny. Její vlhké prostředí navíc klade zvýšené nároky na odolnost nábytku.
Mezi koupelnový nábytek počítáme především menší kusy, jako jsou skříňky, poličky, regály apod. Předtím, než vyrazíte do obchodu nebo zasednete k počítači s nalistovaným e-shopem, je třeba si vše důkladně proměřit. U koupelen, kde často není místa nazbyt, je pečlivé proměření obzvlášť důležité. Vejde se skříňka pod umyvadlo? Půjdou bez problémů otevírat její dvířka? Nebude skříňce vadit např. otočný ventil topného „žebříku“? Rčení „dvakrát měř, jednou řež“ je třeba mít pořád na paměti.
Co se materiálu týká, je třeba používat jen ten nábytek, který je určen přímo do koupelen. Použít lze kov, sklo, laminát, ale i masiv, dřevotřísku nebo dřevovláknité desky, neboť spíše než materiál jako takový rozhoduje jeho povrchová úprava a ošetření nejrůznějšími laky, vosky, lazurami apod., které nábytek chrání před působením vody a vlhkosti.
Pokud je v koupelně okno, je důležitá i ochrana nábytku proti slunečnímu záření, neboť v opačném případě by mohlo časem dojít k vyblednutí nebo, v případě bílého nábytku, k zažloutnutí povrchu.
Jak vybírat komodu
Komody najdou využití v ložnicích, předsíních i obývacích pokojích. V závislosti na celkové podobě interiéru pak můžete opět volit z komod z dřevěných materiálů jako je masiv, dřevotříska, MDF desky apod, či z materiálů, jako je sklo a kov. Obecně přitom platí, že kov a sklo se hodí do modernějších interiérů, masiv zase do těch tradičnějších. Vždy také posuďte stabilitu komody. Sebelépe vypadající komoda je k ničemu, pokud stojí na roztřesených nožkách a vy se bojíte, že každým okamžikem spadne.
Komoda může stát na nábytkových nožkách či ležet na zemi celou plochou. Druhý případ je stabilnější, první může do interiéru lépe designově zapadat.
I v případě komody je samozřejmě potřeba si pořádně ujasnit, kam ji chceme umístit a jak má být velká. Stejně tak je důležité uvědomit si, jak velký úložný prostor od ní očekáváme a co do ní budeme ukládat. Podle toho si vybereme komodu, která nám bude vyhovovat nejen designem a velikostí, ale také vnitřním uspořádáním. Má mít komoda pouze vnitřní poličky nebo také zásuvky? Případně má být kombinovaná?
Pokud bude mít komoda zásuvky, je vhodné, aby byly opatřeny kvalitním a tichým pojezdem, ideálně i s tlumeným dojezdem. To je důležité zvláště v ložnici, kde budete z komody vyndávat věci, zatímco někdo jiný bude stále spát. Zásuvky by se měly plně vysunovat, aby se v nich lépe hledalo, přitom však ani při plném vysunutí nesmí narušovat stabilitu nábytku.
Ne náhodou jsou na trhu dostupné kombinované komody se zrcadlem, tato kombinace je velmi častá. I samostatně zakoupená zrcadla lze ale zkombinovat s komodou tak, aby tvořily jeden elegantní celek. To samé platí samozřejmě i pro nábytek v koupelně, kde už zrcadlo nemůže v žádném případě chybět.