Jste zde

Jahodový špenát: Pěstovaly ho už naše babičky. K jídlu jsou listy i plody

detail jahodového špenátu Zdroj: Shutterstock
Vypěstujte si spolu s námi špenát jahodový! Téměř zapomenutou letničku, která do vaší zahrady přinese nejen půvab a krásu, ale také užitek.

28. 3. 2024

Špenát jahodový neboli merlík hlavatý, je atraktivní letnička, kterou s velkou oblibou pěstovaly už naše babičky a prababičky. Rostlina působí velmi dekorativně, na pěstování není nikterak náročná a plody i listy skýtají bohatý zdroj výživných látek. 

shutterstock_1325753132.jpg

šlahoun špenátu jahodového
Zdroj: 
Shutterstock
Špenát jahodový nemá nic společného se špenátem ani s jahodami a rozhodně se nejedná o žádnou novinku. Dokud nebyl vytlačen bujnějším špenátem, byl běžnou součástí jídelníčku našich babiček. 

Netradiční a rychle rostoucí listová zelenina 

Merlík pochází z teplých oblastí Středomoří a dorůst může až 50 cm. Svěže zelené zubaté lístky i rudě červené plody, které svým vzhledem připomínají maliny, jsou nejen krásné, ale také chutné a zdravé. Tělo obohatí o spoustu vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších cenných látek, které mají blahodárný vliv na vaše zdraví. 

Tip: Starší a příliš hořké listy povařte nebo je jinak tepelně zpracujte! Zbavíte je hořkosti. 

Listy můžete využít k přípravě špenátu, polévky či nádivky nebo je můžete přidat do zeleninový i ovocných salátů či do pomazánek. Vždy však používejte pouze mladé a čerstvé listy! Starší listy jsou příliš hořké. 

Plody, které se tvoří od července do října a jsou rozloženy po celém stonku mezi listy, jsou nevýrazné a chuťově připomínají moruše. Přidat je můžete do jogurtů nebo s nimi můžete ozdobit zmrzlinové poháry, palačinky a jiné sladké dezerty. Výborná je také marmeláda nebo džem. 

shutterstock_702783364.jpg

merlík v dlani
Zdroj: 
Shutterstock
Na rozdíl od klasického špenátu je merlík lépe stravitelný a nezatěžuje žlučník ani močové cesty.

Na zahradě zaujme svým vzhledem

Merlík lze pěstovat v nádobě na balkoně i terase nebo jej můžete zasít rovnou do volné půdy. Obvykle však nepřežije zimu, neboť není mrazuvzdorný. Pokud ho však necháte na konci léta vykvést a vysemenit, je velmi pravděpodobné, že další rok vyroste i bez vaší pomoci. 

Semena merlíku vysévejte od dubna do června do běžné zahradní zeminy s dostatkem živin. Najděte mu teplé místo s dostatkem vláhy i slunečních paprsků a jakmile nasadí květy, nezapomeňte na pravidelné hnojení.

shutterstock_762438685.jpg

šlahoun špenátu
Zdroj: 
Shutterstock
Špenát jahodový obsahuje spoustu vlákniny, vitamínů a je bohatým zdrojem železa i vápníku.

Pokud budete pěstovat merlík v nádobě, najděte mu spíše polostín, rozhodně vsaďte na kvalitní zeminu a v létě mu dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu. Před prvními mrazíky ho však nezapomeňte přenést do teplejší a světlé místnosti nebo ho umístěte na okenní parapet. 

Zdroje:

  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jahodovy-spenat-vypestujete-i-v-nadobe-chu-jahod-ale-necekejte.html
  • https://www.nasdum.eu/znate-jahodovy-spenat-vyuziti-ma-skvele/
  • https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jahodovy-spenat-merlik-hlavaty-pestovani
  • https://shop.culinabotanica.cz/listova-zelenina/merlik-listnaty-jahodovy-spenat/
  • https://www.prazskypatriot.cz/mate-radi-spenat-a-jahody-pestujte-jahodovy-spenat-muzete-ho-mit-celorocne-doma-nebo-v-lete-na-zahrade/

Související články