Jste zde

Osvědčené tipy, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady

Osvědčené tipy, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady Zdroj: Unsplash
Náklady na život jsou rok od roku vyšší. Mohou za to celosvětové události, v jejichž důsledku letí ceny služeb a zboží nahoru.

13. 6. 2022

Pro miliony lidí, kteří čelí finančním problémům způsobeným pandemií, se tak pořízení věcí denní potřeby stává náročnější než kdy předtím.  Jak se ale s rostoucími životními náklady vyrovnat? Tento blogový příspěvek plný užitečných tipů a triků jsme si pro vás připravili, abychom vám pomohli se v tomto novém světě trochu lépe zorientovat.

Zapojte se do věrnostních programů – ale využívejte je s rozumem

Věrnostní programy mohou být velmi prospěšné, protože vám v obchodech pomohou ušetřit peníze. Obecně to chodí tak, že za každý nákup získáváte body, za které pak v tom samém obchodě můžete zase nakoupit, případně získat zboží zdarma a tak dále.

U věrnostních programů je ale třeba mít se na pozoru. Není samo sebou, že je firmy nabízejí, a vy si musíte v hlavě srovnat, jestli s nimi skutečně šetříte peníze. Důvody, proč firmy věrnostní programy využívají, jsou následující:

  1. Chtějí zajistit věrnost značce, což je skvělá taktika. Může vás to přimět nakupovat v určitém obchodě, i když konkurence bude mnohdy cenově výhodnější.
  2. Mají motivovat k dalším nákupům. Pokud se jedná o věci, které potřebujete, pak je to v pořádku, ale impulzivních nákupů jenom proto, že máte věrnostní kartu, byste se měli vyvarovat.

Nakupujte lokálně

V kontrastu s předchozím bodem vám radíme nakupovat lokálně. Některé diskontní řetězce, například značky Penny Market a Lidl, které najdete v řadě zemí Evropy, mají nižší ceny než jiné supermarkety.

To má několik důvodů: nemají v nabídce tolik značek, obslouží více zákazníků za hodinu, věnují méně času zásobování regálů a mají menší prodejny. Při rozhodování o tom, kde nakoupíte, vám může pomoct třeba i online srovnání cen potravin.

Věřte, že čas věnovaný porovnání různých supermarketů ve vašem okolí, se vám rozhodně vrátí.

Kupujte neznačkové nebo levnější potraviny

Dále můžete hodně ušetřit, když nebudete při nákupu lpět na konkrétní značce. Pokud máte ve zvyku kupovat jenom značkové cereálie, zkuste místo nich vyzkoušet neznačkovou verzi. Velmi často ani nepoznáte rozdíl.

A pokud už neznačkovou verzi kupujete, zkuste někdy na zkoušku koupit základní nebo výhodnou řadu, pokud ji má obchod v nabídce. Bývá někdy podstatně levnější a chuťově to není znatelný rozdíl.

Šetřete na energiích

Ceny energií rostou nejen v Evropě, ale po celém světě (například lidé v Česku si připlatí v průměru až o třetinu více). Doporučujeme tedy přistupovat k výdajům na elektřinu s rozmyslem, protože jedině tak se s tím lze vyrovnat. Nevíte si v této oblasti rady? Žádný strach, tady je několik tipů!

  • Vypněte „upíří“ zařízení: Řeč je o zařízeních, jako je nabíječka na telefon, televize nebo světla, která jsou vypnutá, ale stále spotřebovávají energii. V některých případech mohou zařízení v pohotovostním režimu spotřebovat víc než během provozu! Vypínejte zařízení ze zásuvky, pokud se tomu chcete vyhnout.
  • Myslete na izolaci: Tím nemáme na mysli utrácení hromady peněz za speciální izolaci, ale zkontrolujte si okna a dveře, zda dobře těsní a nedochází k průvanu. A nezapomínejte okna zavírat.
  • Netopte tolik: To je sice okřídlená rada, ale stále platí. Nepoužívejte topení zbytečně – zapínejte ho jen tehdy, když je vám skutečně zima. A je dobré se nejdřív zkusit přiobléct!

Sledujte své výdaje za luxusní zboží

Jakmile poplatíte všechny základní výdaje, sledujte, kolik utrácíte za luxusní zboží, a zkuste se zamyslet, jak by se daly tyto výdaje snížit. Jako příklad si ukážeme několik směrů, kam zaměřit pozornost:

Alkohol

Alkohol umí každý měsíc udělat slušnou díru do rozpočtu. Pokud chcete skutečně šetřit, omezte pití jen na několik večerů měsíčně nebo si dovolte pít jen doma.

Hazardní hry

Hazardní hry určitě představují jeden z nejjednodušších způsobů, jak „v rozpočtu zaseknout pořádnou sekeru“. Koho by nelákalo vyhrát pohádkovou sumu a vyřešit tak všechny svoje finanční problémy jednou provždy! Mějte ale na zřeteli, že je třeba hrát bezpečně a pouze s penězi, o které si můžete dovolit přijít. Pokud je vaším cílem trochu si utáhnout opasek, raději do kasina vůbec nechoďte!

Stravování venku

Dále je dobré omezit stravování mimo domov. Stravování v restauracích se může dost prodražit, proto to nedělejte příliš často. Jsou chvíle, kdy si ale jídlo v restauraci zkrátka neodpustíte – třeba když chcete restaurace podpořit v době lockdownů, nebo něco slavíte.

Stravování venku si doporučujeme nechávat na zvláštní příležitosti, využívat různé kupony a podporovat místní restaurace, aby se kola ekonomiky nepřestala točit!

Rekreační nakupování

Pokud máte nakupování jako hobby, zamyslete se, zda kupované zboží skutečně potřebujete. Můžete si dát třeba pravidlo, že nové oblečení si koupíte pouze tehdy, když se vám bude fakt líbit nebo budete chtít nahradit nějakou věc, kterou již vlastníte. Anebo se snažte nové oblečení nekupovat hned. Dejte si odstup, nechte si to pořádně projít hlavou, a pokud nákup budete chtít uskutečnit i o týden později, směle do toho.

Zkuste také nakupovat v levnějších obchodech, i když levné oblečení z levných obchodů nemusí občas tolik vydržet. Dále se vyplatí nakupovat v secondhandech, kde se dá sehnat kvalitní oblečení za velmi nízké ceny, a za zmínku stojí i trend poslední doby – tzv. instagramové secondhandy. Nakupování z druhé ruky je navíc mnohem šetrnější k životnímu prostředí!

Doprava

Ceny pohonných hmot v poslední době vyletěly do nebes, což ještě víc zhoršily sankce uvalené na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Existuje však řada věcí, které můžete udělat, abyste za pohonné hmoty zase tolik neutratili. Vyzkoušejte naše tipy:

  • Jezděte pomaleji: Jízda rychlostí vyšší než 60 km/h může mít za následek větší spotřebu paliva. Když rychlost udržíte na 60 km/h, auto bude o poznání úspornější.
  • Vyndejte z auta věci: Vozíte na zadním sedadle a v zavazadlovém prostoru spoustu těžkých věcí? Když je vyndáte, na spotřebě se to odrazí pozitivně.
  • Dejte si auto do servisu: Když budete vozidlo udržovat v bezvadném stavu, může to přispět k jeho plynulejšímu chodu.

Veřejná doprava

Veřejná doprava není vždy levnější než platba za pohonné hmoty, ale často je výhodnější než nákup vozidla, placení daní a pojištění.

V Česku je možné získat zvýhodněné jízdné třeba s In Kartou od ČD nebo v Praze s Lítačkou. Možností je celá řada, tak je neváhejte prozkoumat. Pro celý svět ale platí jedna poučka –⁠ kupujte si cestovní doklady v předstihu, vyjde to o poznání levněji. Při dlouhých cestách se často vyplatí víc cestovat autobusem než vlakem.

Rostoucí životní náklady se mohou zdát děsivé, ale pokud se budete držet těchto jednoduchých tipů, měli byste být schopni je udržet na uzdě. A kdo ví? Třeba své měsíční výdaje ještě víc srazíte! Je dobré si zkrátka „hlídat kasu“, neutrácet za zbytečnosti, upřednostnit jen to nejnutnější, a to by v tom byl čert, aby se to na rozpočtu neodrazilo!