Bílá jako sníh, lilie, nepopsaný list papíru… Bílá barva je jednou z nejpoužívanějších barev v našich interiérech. Pokud jí je hodně, pak může působit nudně, správně použitá ale dokáže sjednotit interiér a dát mu punc elegance.
20. 5. 2020
Bílá je barvou, která nejlépe odráží světlo. Její hlavní využití je tak celkem nasnadě – pokud disponujete spíše malými a tmavými místnostmi, vymalujte je bílou barvou. Proč? Protože je nejen opticky zvětšíte, ale zároveň i prosvětlíte. Bílá barva také umí zmenšit tíhu – to znamená, že bílé závěsy, nebesa, povlaky na vás nepadají, ale prostor naopak díky nim působí vzdušným dojem.
Přemíra bílé nudí
Jen dejte pozor na to, že pokud je bílé barvy moc, pak vyvolává pocit prázdnoty, má tendenci být nudnou, unylou, fádní a nezajímavou. A je potřeba ji rozsvítit nějakou jinou výraznou barvou. Navíc se dá této vlastnosti využít i naopak – máte pocit, že je váš pokoj přeplácaný a zbytečně moc barevný? Aplikujte bílou, která umí opticky barvy sjednotit a umírnit.
Pozor na kombinaci s dalšími barvami
O bílé se říká, že je to taková barva-nebarva, neutrální odstín, který sám o sobě nemá vlastnosti a na člověka působí až v kombinaci nebo s příměsí dalších barev. Buďte tedy opatrní – pokud se rozhodnete vymalovat pokoj bílou, do které přimícháte trochu modré, případně ji zkombinovat s modrými prvky, bude působit studeně.
A naopak – pokud bílou namícháte, nebo nakombinujete s teplými odstíny barev, třeba žluté, hnědé, docílíte toho, že interiér bude působit hřejivě, domácky, příjemně.
Pozor také na to, že bílá barva aplikovaná na lesklé a hladké povrchy vyvolává pocit sterility, takový, který známe z třeba z nemocničního prostředí. A to rozhodně není efekt, po kterém by člověk toužil třeba ve svém obývacím pokoji.