29. 7. 2021
Jako „plovoucí“ označujeme takové podlahy, které nejsou instalovány napevno k podkladu, a v podstatě jen volně leží, tedy „plavou“. Jednotlivé lamely se skládají na speciální podložku, která plní funkci tepelné či akustické izolace, a spojují se takzvaným zámkovým systémem umožňujícím jednoduché zacvaknutí prken k sobě. Na instalaci většiny produktových řad s těmito zámky tak není potřeba žádné speciální lepidlo ani nářadí. Díky tomu si s pokládkou dřevěné plovoucí podlahy poradí každý šikovný kutil, což je jednoznačně její největší benefit.
Plovoucí dřevěné podlahy tak mohou být zajímavou možností při rekonstrukcích, své využití však najdou i v nájemních bytech, kde je výhodou poměrně snadné odstranění. Komplikovaná není ani výměna jednotlivých prken.
Jaký typ dřevěné podlahy vybrat pro plovoucí pokládku?
Než se pustíte do výběru dřevěné plovoucí podlahy, je potřeba upřesnit, že za termínem „plovoucí podlaha“ se skrývá způsob pokládky, nikoli konkrétní typ podlahové krytiny. Musíte tedy vědět, jaká podlaha je pro plovoucí instalaci vhodná.
- Masivní dřevěné podlahy se pro plovoucí pokládku nehodí. Vždy by je měl instalovat profesionál a je vhodné, aby byly přilepeny k podkladu – především kvůli tlumení kročejového hluku a omezení případného roztažení materiálu vlivem teplotních změn.
- Vrstvené dřevěné podlahy je většinou možné položit jak lepením, tak také plovoucím způsobem. Jsou stabilnější než masivní podlahy, a tak nehrozí velké riziko změny jejich tvaru při kolísání teploty či vlhkosti.
- Mozaikové dřevěné podlahy se nejčastěji instalují lepením, především proto, že jde o luxusnější podlahovou krytinu využívanou ve starších interiérech a budovách. Existuje však i možnost položit je plovoucím způsobem.
Pro plovoucí pokládku je tedy nejvhodnější zvolit vrstvenou podlahovou krytinu, přičemž nejčastěji se můžete setkat s třívrstvými dřevěnými podlahami. Ty jsou dokonce k dostání i ve variantách, které můžete instalovat do namáhaných prostor, jako jsou kuchyně a koupelny.
Plovoucí pokládka má i své nevýhody…
I když je plovoucí pokládka v některých případech naprosto jasnou volbou, především pro svou jednoduchost a rychlost, nehodí se pro každého. Lepené podlahy totiž o něco lépe tlumí kročejový hluk, čímž mohou v místnosti vytvořit komfortnější prostředí. Plovoucí pokládka se také nedoporučuje, pokud plánujete využívat podlahové topení – tehdy je vhodnější podlahu lepit, aby se zabránilo případným změnám jejího objemu při reakci na teplo.
Už víte, zda je pro vás dřevěná plovoucí podlaha tou pravou volbou? Pokud stále ještě váháte, obraťte se na specialisty z Inparket a nechte si poradit. Konzultaci s vámi zvládnou klidně i po telefonu.