Jste zde

Hořčáky do smaženice nepatří. Pomůžou ale od kocoviny, žaludečních obtíží i průjmu

hřib hořčák Zdroj: Shutterstock
Na první pohled se tváří jako chutný úlovek. Pokud ho ale přidáte do smaženice, poměrně brzy zjistíte, že tahle houba má do jedlých kousků hodně daleko. Hřib hořčák je zrádný. Pokud si ho ale už z lesa přinesete, rozhodně ho nevyhazujte!

1. 9. 2024

Hlavním znakem hořčáku, chcete-li oficiálně hřibu žlučníku, jsou narůžovělé rourky (mladé plodnice mají rourky bílé). Houba má světle hnědý klobouk a stejnou barvu má i noha, kterou pokrývá výrazná hnědá síťka.

Pokud do něj říznete, nezačne modrat. Zůstane bílý. S jistotou ho určíte ve chvíli, kdy ho ochutnáte (stačí opravdu malý kousíček). Houba, na kterou narazíte nejčastěji v jehličnatých lesích pod smrky a borovicemi, má výraznou nahořklou chuť.

Přečtěte si také: Jak uchovat houby na zimu: Vyzkoušejte houby v soli nebo naložené v sádle

shutterstock_1550539868.jpg

noha hřiba hořčáka
Zdroj: 
Shutterstock
Pro hořčák je typická výrazná síťka na noze.

Pomůže od žaludečních potíží

Svůj název nezískal hřib žlučník je tak pro nic. Lidem totiž po staletí ulevuje od nejrůznějších žaludečních obtíží. Pomáhá taky od průjmu, bolestí žaludku a uleví vám i ve chvíli, kdy se přejíte.

Hřib stačí nasušit, rozdrtit nebo rozemlít na prášek a práškem naplnit kapsle z lékárny, případně sušený prášek zamíchat například do sladu nebo medu, aby se dal jíst.

Náš tip: Ze sušených hořčáků můžete připravovat i čaj. Ten stačí v případě žaludečních nebo střevních komplikací užívat zhruba dvakrát denně do vymizení příznaků.

Zabíjí bakterie

Mnoho průzkumů prokázalo, že hořčáky dokážou likvidovat bakterie. Pokud vás trápí například angína, či bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje výrazné bolesti žaludku a stojí často i za vznikem žaludečních vředů, naordinujte si několikadenní antibakteriální kúru.

Při obtížích stačí dát na špičku nože trochu sušené houby a přimíchat ji do sousta.  

Mohlo by vás zajímat: Houbařské mýty: Vadí houbám ohřívání a pomůže při otravě sklenice mléka?

Zbaví vás kocoviny

Přehnali jste to s alkoholem? Netrapte se zbytečně. Pokud máte doma trochu nasušeného hřibu žlučníku, přimíchejte ho do lžíce medu. Houba mírní žaludeční nevolnost, uklidňuje žaludek a pomáhá tělu se se zbytky alkoholu lépe vyrovnat.  

shutterstock_2370149237_1.jpg

rozkrojený hořčák
Zdroj: 
Shutterstock
Pro hořčáky je typické, že po rozkrojení nemodrají a zůstávají čistě bílí.

Pokud tedy váš žaludek snese menší sousto, při nejbližší příležitosti účinky hořčáku určitě vyzkoušejte. V případě, že med nemusíte, zkuste nevolnost „rozchodit“ pomocí houbového čaje, který jsme zmínili výše.

Protirakovinný účinek

Některé studie zmiňují, že hořčák má silné protirakovinové účinky. Obsahuje totiž látky, které mají zastavovat růst rakovinotvorných buněk u některých typů nádorů. Mnohé zdroje také v této souvislosti zmiňují, že se v 80. letech 20. století prý hořčák vykupoval pro farmaceutické firmy v SRN. Zda je toto tvrzení pravdivé, to už se asi nedozvíme.

Přečtěte si také: Červivé houby: Jíst, či nejíst. Uděláme vám v tom jasno!

Do smaženice ho raději nepřidávejte

Na internetu můžete narazit i na recepty, ve kterých hraje hořčák hlavní roli. Existují prý způsoby, jak ho hořkosti bezpečně zbavit. Hovoří se nejen o mléku, ale také o nakládání v soli, kmínu a pomalém vaření.

My konzumaci tohoto hřibu v běžných pokrmech nedoporučujeme. Hořkost je v něm totiž i přes výše uvedená opatření stále patrná. Nemá tedy smysl experimentovat a kvůli špatné úpravě zkazit celou smaženici nebo jiné houbové jídlo. 

Použité zdroje:

  • http://www.goat.cz/index.php?path=Houby_Skupiny_Hriby_HribZlucnik_HribZlucnik 
  • https://www.jimejinak.cz/lecivy-hrib-horcak-zabiji-rakovinu/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/22914-horcaky-benefity
  • https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby-houby/622071/jak-poznat-horcak-a-proc-ho-sbirat-vedeli-jste-ze-je-to-lek.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/hrib-zlucnik

Související články