7. 3. 2025
V dětství jsme se dozvěděli nemilou skutečnost: hýkající peněženka z pohádky Oslíčku, otřes se ve skutečnosti neexistuje a její moderní podoba zvaná bankomat zase nefunguje, jestliže před tím nevložíme peníze do banky.
Peníze musíme nejdříve vydělat, proto si potom dvakrát rozmýšlíme, za co je utratit. Jestliže si chceme pořídit obývací stěnu a nemáme na ni vyčleněno příliš mnoho prostředků, můžeme si počínat několika způsoby.
Pro manuálně zručné: Obývací stěna z palet
Máte v blízkosti nějaký sklad nebo se vám z jakéhosi důvodu ocitlo v garáži několik palet? Udělejte si z nich nábytek! Zdá se to především jako nouzové řešení, které designem nikoho neoslní, ale i paletový nábytek může vypadat docela slušně, pokud nejste příliš vybíraví.
Nábytek z palet už ovšem nepředstavuje jen výstřelek pro spořivé kutily, ale z receptářové záležitosti se stal i byznysem, známe firmy, které se specializují na jeho výrobu a prodej.
Pokud se vám nápad líbí, ale netroufáte si na výrobu, můžete si jej koupit. Nástěnná paleta na knihy a CD disky stojí okolo 1.400 korun, malé úložné boxy (o rozměrech cca 50 x 35 x 30) asi 800. Z toho už se dá sestavit skromnější obývací stěna, ovšem nikoliv tak levně, jak bychom asi očekávali.
Další inspiraci hledejte třeba zde: 5 tipů pro zařízení obývací stěny. Vytvořte si moderní obývací pokoj a ne skladiště
Pro pohodlné: Obývací stěna z řetězce IKEA
Velmi časté řešení vybavení interiéru pro mnohé představuje jedno odpoledne v obchodě s nábytkem. Podíváme se do populárního švédského řetězce a pokusíme se vybrat ty ekonomicky nejúspornější použitelné kusy. Začneme-li televizními stolky, budeme se poohlížet především po solitérech ze série LACK.
Z kompletních stěn zásadně nezatíží rozpočet například obývací komplet BESTÅ. Sestává z trojdílného stolku o rozměru desky 180 x38 cm a tří policových skříněk s průhlednými dvířky. Na složitější sestavy už potřebujeme alespoň osm tisíc. Ve velkých nábytkářských řetězcích ale nejde jen o to, zaplatíme méně, ale velkou roli hraje také to, že máme vše pohromadě, můžeme nákup vyřídit rychle a nábytek si třeba nechat dovézt až domů.
Pro ty, kdo chtějí něco originálního: Obývací stěna z papíru
Zdály se vám přepravní palety plnící funkci nábytku jako trochu potrhlý nápad? Tak to si něco podobného asi pomyslíte o kartonové obývací stěně. U ní ale pozor: karton se může jevit jako křehký materiál, který toho příliš neunese. Nemusí tomu tak být, ale nábytek s větší nosností vyrobí spíše odborník.
Jestliže byste si pořídili obývací stěnu z kartonu, počítejte s tím, že například metr dlouhá i široká komoda z tohoto materiálu stojí přibližně 3.800 korun. Jde o velmi neotřelé řešení, ovšem cena opět není nijak zásadně nízká. Pokud bychom si sestavili stěnu z více kusů kartonového nábytku, mohla by vyjít na pěkných pár tisíc.
Pro minimalisty: Obývací stěna bez zbytečných příkras
Celkem vzato se tedy asi nejvíce vyplatí si pořídit stěnu z tradičních materiálů, pakliže se ovšem nechceme vyloženě nějak vymykat standardním řešením. U levnějšího laminového nábytku se dá říci, že úložný prostor v litrech se v podstatě blíží ceně v tisících korun. Pokud tedy chceme stěnu s místem o objemu 8 litrů (asi tři 120 cm vysoké úzké skříňky a televizní stolek), zaplatíme zhruba 8 tisíc, to se ale pochopitelně může značně lišit u různých materiálů, úprav a výrobců.
Zdroje:
- https://procentov.cz/blog/obyvaci-steny-levne-a-jednoduse
- https://www.fexi.cz/blog/jak-levne-a-efektivne-promenit-vas-obyvaci-pokoj/
- https://www.bonami.cz/c/dva-rozpocty-stejny-efekt-jak-zaridit-obyvak-jako-od-designera
- https://www.homeincube.cz/5-tipu-decentne-zaridit-obyvaci-pokoj/