20. 10. 2024
Plody kaštanu setého jsou opravdovou lahůdkou. Ve Spojených státech se na Den díkůvzdání peče krocan s kaštanovou nádivkou, v Anglii nesmí chybět na vánočním stole. U nás svou omamnou vůní poukazují třeba na to, že nastal vánoční čas. Poznejte s námi léčivé účinky kaštanů a vyzkoušejte i jiné způsoby přípravy než pouze pečení v troubě.
Kaštanovník setý u nás není moc rozšířený strom. Známy jsou pouze tři kaštanky. Jednou z nejznámějších je kaštanka v chomutovském zooparku. Jinak je jeho výskyt spíše sporadický. Jako okrasný strom jej můžeme nalézt v zámeckých parcích či zahradách. Zájem o jeho výsadbu však stoupá!
Jedlé kaštany jsou zdrojem mnoha látek a mají léčivé účinky
Plody kaštanu setého obsahují velké množství tělu prospěšných látek. Jsou výborným zdrojem cenných tříslovin, bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, měď, fosfor a mnoho dalších. Přítomné antioxidanty zbavují játra škodlivých látek. Kvůli nízkému obsahu cukrů jsou vhodné i pro diabetiky.
Účinky jedlých kaštanů na lidský organismus jsou obrovské. Pročistí tělo a vaše zažívání vrátí do normálu. Sníží krevní tlak, pomohou při chudokrevnosti a posílí funkci srdce a mozku.
Podporují paměť, zaženou chmury a zbaví vás stresu. Jejich konzumace se nemusejí bát ani lidé, kteří chtějí zhubnout. Kaštany jsou dietní a plné energie. Vysoký obsah vitamínu C zvýší obranyschopnost a jsou výborným přírodním lékem na bolest hlavy. Minerální látky zlepší kvalitu vlasů, nehtů a kůže.
Koupit v obchodě opravdu kvalitní jedlé kaštany je nemožné
Jedlé kaštany se na českých pultech začínají objevovat koncem září a začátkem října. Jejich kvalita se však nedá srovnat s čerstvě nasbíranými kaštany. Ve většině případů jsou vyschlé a plesnivé.
Jen lesklé a tmavě hnědé kaštany jsou známkou kvality. Kaštany se zkrabatělou slupkou a bez lesku, jsou vyschlé! Velký pozor dejte i na miniaturní dírky, které by značily červíky, a plíseň, k níž jsou kaštany velmi náchylné.
Kaštany lze připravit i jinak než jenom v troubě
Jedlé kaštany lze připravit na mnoho způsobů. Můžete je upéct v troubě, na pánvičce či na kamnech, uvařit ve vodě, rozemlít na mouku, kandovat či naložit do alkoholu. Opravdoví požitkáři si z nich mohou vyrobit i pivo. Jsou skvělou ingrediencí do koláčů a zákusků, hodí se k přípravě lahodné polévky nebo pyré. Jsou vhodnou přílohou k masu.
Pečení na plotně nebo v troubě je nejběžnějším způsobem úpravy jedlých kaštanů. Získají příjemnou chuť a specifickou vůni. Nesmíte je ovšem zapomenout naříznout nebo propíchnout, abyste si v kuchyni nenadělali nepořádek. Nenaříznuté velmi často explodují.
Zdroje:
- https://olomoucky.denik.cz/podnikani/skola-vareni-objevte-kouzlo-jedlych-kastanu-20121210.html
- https://www.jimejinak.cz/jedle-kastany-zdroj-zivotodarne-energie/
- https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jedle-kastany-jak-je-vyuzit-v-kuchini
- https://fresh.iprima.cz/magazin/jak-na-to/nemrznete-nesmutnete-jezte-jedle-kastany
- https://www.stoplusjednicka.cz/jedle-kastany-skvele-chutnaji-navic-snizuji-cholesterol