15. 2. 2025
V každém (aspoň průměrném) kuchyňském studiu vám tuhle otázku položí. Rozhodnutí, jestli si vyberete nebo necháte na míru vyrobit linku v matu, nebo lesku, určitě nenechávejte na poslední chvíli. Hledejte radši inspiraci na internetu, nebojte se (po domluvě) obejít své známé, podívat se na vlastní oči a taky se poptat, jak se s takovou volbou nakonec žije.
Otázka první a nejdůležitější – jaký je váš interiér?
To, že byste kuchyni měli vést ve stejném (nebo aspoň maximálně podobném) stylu bydlení, v jakém máte zařízený celý interiér, je asi jasné. Jinak by totiž místnost mohla působit úplně jako pěst na oko.
Pokud máte interiér laděný spíš do stylu skandinávského, zen, venkovského, rustikálního nebo industriálního, pracujete v něm s přírodními materiály a neusilujete o to, aby bydlení vypadalo prvoplánově luxusně (byť je třeba moderní, čisté a krásné), lesklá kuchyňská linka by působila naprosto nepatřičně.
Jestli si naopak budujete interiér v moderním, případně glamour stylu nebo podobném, pak u vás doma lesklá linka může udělat spoustu parády a celou kuchyň nádherně vyšperkovat.
Lesklá vs. matná linka: rozdíly z praxe
Zaujala vás lesklá kuchyňská linka? Tak to bylo nejspíš proto, že ve vás vyvolala dojem luxusu. To je totiž její největší výhoda a důvod, proč si vůbec vydobyla své místo na výsluní.
Lesklá kuchyňská linka: výhody a nevýhody
Lesklé provedení taky dokáže celou místnost krásně projasnit, a protože odráží světlo, podílí se na optickém zvětšení prostoru, což oceníte zvlášť v malém bytě. Prostor pak působí vzdušněji a vizuálně je opravdu příjemný.
Lesklé provedení linky se taky poměrně dobře kombinuje s různými materiály, ať už jde například o dřevo, nebo o kámen. Je ale potřeba vytvářet tyhle kombinace citlivě, aby vedle sebe prvky nepůsobily rušivě.
Největší nevýhodou, kterou lesklá kuchyňská linka má, je to, že se snadno zašpiní, respektive že na ní nejrůznější šmouhy a fleky víc vyniknou než u linky v matu. Na druhou stranu se ale majitelé těchhle linek shodují, že se oproti matu taky snáz čistí. Flíčky a případné otisky prstů jsou pak viditelnější na tmavé lince než na té světlé.
Druhou svízelí může být snazší poškrábání povrchu. Proto si výběr lesklé linky obzvlášť promyslete tehdy, máte-li doma malé děti nebo zvířata.
Zmínit musíme i to, že na lesklé lince je víc vidět usazený prach, takže pokud má stále dobře vypadat, musíte ji pravidelně celou otírat.
A nakonec ještě jedno malé varování – světlá lesklá linka může ve velkém odrážet barvy ve svém okolí, takže místo dokonale bílé můžete opticky nakonec mít krémovou, nazlátlou nebo našedlou. Důležité je přitom nejen to, jak barevné prvky máte v kuchyni, ale i to, jakou mají texturu a jak kvalitní je osvětlení v místnosti.
Matná kuchyňská linka: výhody a nevýhody
Výhody matné linky prakticky vyplývají z nevýhod té lesklé – co vynikne u jednoho provedení, to se u druhého schová.
Matná linka oproti té lesklé tolik „nedrží“ nejrůznější otisky – dokonce si můžete i zvolit moderní materiály (využívající například nanostříbro), které existenci otisků násobně minimalizují. Linka pak vypadá celé roky perfektně.
Na druhou stranu je ale nutno dodat, že se z matné linky hůř odstraňují mastné fleky (od oleje). Občas je taky při čištění nutné vzít na ni silnější kalibr, než je běžný prostředek na nádobí, čímž může v krajním případě dojít i k poškození povrchu.
Matná linka oproti té lesklé není tolik náchylná k poškození (nejčastěji jde o škrábance) a ani prach se na ní tolik neusazuje, což potěší všechny, kteří vyžadují co nejméně práce s čistým vzhledem.
Protože matná linka neodráží světlo, myslete při výběru na to, že prostor opticky nezvětší, spíš naopak. Pokud tedy hledáte matnou linku do malé kuchyně, je lepší zvolit světlé barvy, které obecně prostor opticky zvětšují.
Fajn je, že v případě, že si zvolíte linku v matu, budete mít taky větší výběr mezi materiály, z nichž bude linka vyrobena – zvlášť pokud si necháte připravit vlastní na míru. Kdo potřebuje šetřit, může „sáhnout“ po laminátu, kdo chce zainvestovat, může si vybrat třeba i masivní dřevo, kámen, keramiku a další.
Když nevíte, řešením může být kombinace
Věřte, nebo ne, když se nemůžete rozhodnout, kterému provedení dát přednost, můžete si obojí nakombinovat. Matný povrch se víc hodí na pracovní plochu a spodní skříňky, lesklý povrch na horní skříňky a případně menší plochy – díky tomu dosáhnete aspoň nějakého optického zvětšení prostoru.
Použité zdroje:
- https://www.italskekuchyne.cz/blog/lesk-ci-mat/
- https://www.modrastrecha.cz/magazine/leskla-nebo-matna-kuchynska-linka/
- https://www.sconto.cz/magazin/kuchynska-linka-leskla-nebo-matna