2. 2. 2025
Hádáte správně. Tahle z nouze ctnost vznikla ve 40. letech 20. století, tedy v průběhu 2. světové války, kdy přebytky surovin a potravin opravdu nehrozily. A protože nedostatková byla i tolik oblíbená káva, prodrala se na světlo světa melta – kávovinová směs z ječmene, žita, cukrové řepy a čekanky. Zatímco káva byla vzácností a vařila se jen výjimečně, melta byla dostupnější, a to i po válce.
Nutno ovšem podotknout, že melta neobsahuje kofein, takže jako nápoj si ji můžete dopřát, jak jen budete chtít, ale ono „nakopnutí“, které tolik milujete na kávě, od ní nečekejte. Proto ji na druhou stranu můžou klidně pít i těhotné a kojící ženy i děti, jimž tenhle nápoj nezřídka skutečně chutná.
Zajímavou alternativou je ještě caro, které běžně seženete i v cizině. Melta je na rozdíl od něj ale trochu hořčejší. Náhražek kávy existuje ještě víc a historie jejich výroby sahá až do 17. století.
Melta a zdraví: Co od cereálního nápoje čekat?
Jak už padlo, melta neobsahuje kofein, takže vás nenabudí, ani kdybyste stokrát chtěli. Jenže má spoustu výhod, pro které ji i v době materiálního blahobytu společnost miluje. Vypíchnout můžeme následující:
- snižuje hladinu cholesterolu
- podporuje trávení
- pomáhá při léčbě ledvinových a žlučových kamenů
- ulevuje při zánětu močových cest
- příznivě působí na stav střev (chrání je před vznikem nádorů a zánětů)
- prostřednictvím péče o střeva posiluje imunitu
- pomáhá regeneraci jaterní tkáně
- zkvalitňuje práci ledvin
- má lehce zklidňující účinky
- udržuje stabilní hladinu cukru v krvi
- preventivně působí před rozvojem kardiovaskulárních chorob
Za spoustu uvedených účinků může především inulin, polysacharid obsažený v kořeni čekanky, která hraje v meltě důležitou roli. Nejde ale samozřejmě jen o něj.
Proč je melta nasládlá, a přitom nízkokalorická?
To je jednoduché. Je to díky čekance, která je sice sladká (jen si vzpomeňte, o slazení čekankovým sirupem už jste určitě slyšeli), ale z většiny ji tvoří vláknina. Proto je (čekanka i melta) nízkokalorická a současně vhodná i pro diabetiky.
Nežádoucí účinky melty? Pozor na míru
Melta může způsobit komplikace v případě, že ji konzumuje někdo, kdo má alergii na obsažené složky. Obecně se pak lze setkat s nadýmáním a průjmem, což způsobuje čekanka (to platí i u samotného čekankového sirupu). To, kolik melty vám dělá dobře, tedy musíte vypozorovat sami, ale uvádí se, že tohohle nápoje se dá vypít až 10 šálků denně.
Jak si meltu připravit?
Záleží na tom, jakou meltu si koupíte. Existuje totiž ta „obyčejná“ – tu musíte dát (podle návodu) do vroucí vody, promíchat, lehce povařit, nechat 3 minuty odstát a pak přecedit. Připravit se dá i v moka konvičce.
Vyrábí se ale i melta porcovaná, jejíž příprava je mnohem jednodušší – stačí ji zalít a po 5 minutách sáček vytáhnout. Instantní meltu zase zalijete vroucí vodou jako instantní kávu a je hotovo.
Meltu si můžete vychutnat samotnou, často se ale pije i s mlékem, případně se smetanou. Zároveň z ní ale jde připravit nejedna „kávová“ specialita, jako je například melta chai (melta se známým kořením chai), frappé nebo perníkové, případně karamelové latte.
Použité zdroje:
- https://www.ferwer.cz/blog/melta-zdravi
- https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-melta-jako-nahrazka-kavy-ale-take-symbol-zdraveho-zivotniho-stylu-40057845
- https://www.melta.cz/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Melta
- https://www.denik.cz/zdravi/melta-zdravi.html
- https://www.pilulka.cz/kavoviny-melta-500-g