Konec možnosti prodeje klasických žárovek provázelo mnoho rozhořčených hlasů. Ne každý přivítal konec méně šetrných zdrojů světla. Čím je teď nejlépe nahradit? A do jaké místnosti kterou dát?
5. 3. 2013
Ano je třeba se ptát, v jaké místnosti se dané světlo nachází. V pracovně, ve sklepě a na toaletě svítíme jinak. Někde pod světlem vysedáváme dlouhé hodiny, jinde se jen mihneme, na pár vteřin blikneme a hned zase jdeme pryč. Podle toho bychom také měli volit ten správný zdroj, klidně do každé místnosti jiný.
Jakou žárovku koupit? Řiďte se provozem v bytě
Můžeme jít ještě dále než při dělení podle místností. Dokonce každá část jedné místnosti má své specifické poslání, podle něhož bychom se také měli řídit. Dnes je obvyklé mít všude více než jen jeden světelný zdroj, takže klidně zvolme metodu „každý pes jiná ves“ a optimalizujme světelné podmínky každého kouta jeho účelu (více v přehledu na konci článku).
Každý druh světla má svá specifika, která určují to, kam by bylo nejvýhodnější je použít. Klasické žárovky, které se dnes už nedají koupit, sice spotřebovaly spoustu energie, ovšem jejich pořizovací cena se nacházela velmi nízko. Úsporné žárovky pomalu nabíhají, LED žárovky zase mají příjemné bílé, ale pro mnohé nezvyklé světlo.
Kde je třeba dát si na světlo pozor? Čtěte zde:
- Jak vyzrát na malou ložnici? Barvami, světlem a třeba i sklopnou postelí!
- Nábytek do koupelny: Musí ustát vlhko a měl by být světlý a ideálně i závěsný
Hledejte lumeny
"LEDky" mají dobrý první dojem. Od sepnutí spínače k rozsvícení uběhne mnohem méně času než u kompaktních žárovek, tedy "úsporek". Světlo je pro oči o trochu přívětivější. Při častém rozsvěcování a zhasínání se zkracuje životnost úsporek, LEDkám takový režim příliš neubližuje, navíc mají vysoký světelný tok (zkrátka a dobře pod nimi lépe vidíme). Poslední fakt ovšem neplatí absolutně, musíme ho pečlivě sledovat (dívat se po výši hodnot v lm).
Test magazínu dTest z poloviny roku 2012 ale LED žárovkám příliš dobrou reklamu neudělal. Přestože ve spoustě aspektů konkurenci porazily, často měly potíže s bezpečností. Všechny tři vzorky, jež magazín testoval (a to i od uznávaných výrobců) neprospěly ve zkouškách účinnosti elektrické izolace.
Do ložnice se určitě hodí zářivky umožňující regulaci intenzity světla. Zdroj: mazzaliarmadi.it
LED nebo kompaktní úsporné žárovky? Hlavně si při nich dobře vidět do peněženky
Významným faktorem rozhodování o zdroji světla bývá v domácnostech primárně pořizovací cena. V tomto ohledu na celé čáře vítězily staré zářivky s wolframovým vláknem. Jejich úsporní nástupci se sice pohybují v mnohem závratnějších cenových patrech, nicméně o mnoho vyšší je i jejich výdrž, která se mnohdy počítá na dlouhé roky. Záleží však na tom, jakému provozu je vystavujeme.
Zodpovězme si konečně otázku, která nás zajímá nejvíce. Vyplatí se opravdu úsporná žárovka, pomineme-li aspekt ochrany životního prostředí i ekonomicky? Když vezmeme v potaz pořizovací cenu, spotřebu energie a obvyklou životnost, dojdeme k tomu, že ano. Na návrat investice ale musíme počkat několik let.
Podívejte se na další nejnovější články:
- „Bytový design je jako fotbal. Každý si myslí, že mu rozumí,“ říká Ondřej Bystroň z IKEA
- Dům versus byt, satelitní městečko versus vesnice. Co vítězí u vás?
- Nová zelená úsporám rozdělí dotace ve výši 1,4 miliardy korun, stavbu můžete zahájit už dnes
Uvnitř tohoto lustru se skrývají staré známé žárovky s wolframovým vláknem. V Česku si je už dnes ale nekoupíte, v našich domácnostech teď svítí jejich úsporné alternativy. Zdroj: Hans (pixabay.com)
Jaký druh světla vyžadují jednotlivé místnosti?
Obývací pokoj – tady určitě doporučujeme kombinovat několik zdrojů, třeba centrální světlo, lampu a bodovky či menší lampičku. Trávíme tu totiž čas různorodým způsobem a každá činnost si zaslouží to správné světlo. V obýváku obvykle pobýváme delší dobu, takže příliš nevadí zdroj s delším náběhem.
Kuchyně – ta je na světelné požadavky nejnáročnější. Provádíme v ní jemnou práci, takže nezbytné je světlo jak centrální, tak silné světlo soustředěné do jednotlivých pracovních ploch (například bodovkami). Jestliže kuchyň plní i funkci jídelny, měli bychom volit bílé světlo, protože jeho barva se může odrážet i na jídle. Na nažloutlém řízku si určitě příliš nepochutnáme.
Ložnice – tady příliš silné či jinak specifické centrální osvětlení nepotřebujeme, jen by nezakrytá žárovka neměla být vidět při lehu na zádech. Větší pozornost bychom měli věnovat vlastnostem žárovky v lampičce, abychom získali co nejlepší podmínky na čtení.
Koupelna – tady si dáváme pozor na dvě věci. Jednak by zdroj světla měl odolat zvýšené vlhkosti a cákání vody, poradíme se proto s prodavačem ohledně krytí zdroje. Dále si uvědomme, že koupelnou nebo toaletami většinou jen proběhneme, umyjeme si ruce a zase odcházíme pryč. Pořídíme sem proto raději žárovku, která velmi rychle nabíhá.
Spižírna – zástupce prostorů, do nichž chodíme nejméně často. Tady především hledíme na cenu. Žádná závratná svítivost tu potřeba není, proto se spíše rozhodneme pro zářivku s co nejnižší pořizovací cenou. Podobně jednáme třeba i v případě sklepa.
Jakým zářivkám dáváte přednost vy? Napište o tom na náš facebookový profil.