Jste zde

Na zazimování bazénu nespěchejte. Když to uděláte moc brzo, hrozí problémy

bazén v podzimním slunci Zdroj: Shutterstock
Letním teplotám letos zřejmě už definitivně odzvonilo, a tak je čas zazimovat bazén. Ukážeme vám, jak na to, a upozorníme vás na nejčastější chyby, kterých je dobré se vyhnout.

15. 9. 2024

Zazimování bazénu není nic složitého a rozhodně byste ho neměli podcenit. Vhodnou péčí a správným načasováním totiž zabráníte nejen zkažení vody, ale také prodloužíte životnost bazénu a další bazénové technologie. 

shutterstock_2392330759.jpg

zahradní bazén nadzemní
Zdroj: 
Shutterstock
Správným zazimováním se vyhnete zbytečným starostem a na jaře nebudete mít tolik práce se zahájením další sezóny. 

S definitivním zazimováním nespěchejte!

Bazén zazimujte až ve chvíli, kdy teplota vody klesne pod 10 stupňů Celsia. Pokud bazén zazimujete dříve, riskujete, že koncentrace přípravků pro zazimování bazénové vody klesne pod účinnou úroveň.

shutterstock_2459321795.jpg

chlorová tableta a plovák
Zdroj: 
Shutterstock
Zazimovač použijte až v průběhu listopadu. Do té doby pečujte o vodu stejně jako doposud, ne však v takovém měřítku jako v sezóně.

Do zazimování celoročního bazénu se pusťte těsně před zimou, tedy někdy v průběhu listopadu. Hladinovou síťkou odstraňte všechno smetí z hladiny vody, bazénovým vysavačem vysajte dno a speciální kartáčem odstraňte řasy, usazeniny a další nečistoty, které se mohou usazovat na stěnách bazénu. 

Zkontrolujte kvalitu vody v bazénu a případně ji upravte! Hodnota pH musí být v rozmezí 7 až 7,5 a chlor je dobré udržovat v hodnotě 0,3 - 0,5 mg/l.

Nezapomeňte na zazimovač

Jakmile budou parametry bazénové vody v požadované hodnotě, použijte zazimovač, jehož hlavním úkolem je zabránit růstu řas a tvorbě bakterií. Vodu nechte několikrát přefiltrovat, aby se přípravek dobře rozmíchal. 

Snižte hladinu vody v bazénu

Hladinu vody v bazénu odpusťte minimálně 10  cm pod skimmer a trysky uzavřete zátkou, popřípadě vodu odpusťte až pod trysky

Mějte na paměti, že vydatné podzimní deště nebo velké množství sněhu, může hladinu vody v bazénu opět zvednout. Vytvořte si proto raději větší rezervu!

Důkladně propláchněte písek ve filtraci a vypusťte z ní vodu. Filtraci následně odpojte spolu s hadicemi a z bazénu odstraňte veškeré bazénové příslušenství. 

shutterstock_1751146799.jpg

písková filtrace
Zdroj: 
Shutterstock
Filtraci a veškeré bazénové příslušenství uložte na suché místo chráněné před mrazem. 

Na závěr umístěte do bazénu zimní dilatační plováky nebo do něj naházejte nejrůznější plastové či polystyrenové předměty, abyste ochránili stěny bazénu před vodou, která při změně skupenství značně nabývá na objemu. 

Bazén zakryjte krycí plachtou. 

Zdroje:

  • https://www.sparklypool.cz/rady-a-tipy/zazimovani-bazenu.html
  • https://www.sousede.cz/magazin/clanek/jak-pripravit-bazen-na-zimu-navod-v-7-krocich/1225
  • https://www.bazenonline.cz/zazimovani-bazenu-jak-na-to
  • https://www.marimex.cz/zazimovani-a-odzimovani-bazenu/
  • https://www.baumax.cz/rady-profesionalu/mel-by-byt-bazen-uschovan-na-zimu-poradime,580.html

Související články