Jste zde

Pěstujeme amarylis: Důležité jsou cibulky, správná zálivka a dostatek slunce

amarylis hvězdník Zdroj: Bigstockphoto
Amarylis je jednou z nejkouzelnějších pokojovek. Jeho květy fascinují už po desetiletí, proto nás asi neudiví velký počet odrůd. Jak tuhle krasotinku pěstovat? Není to složité a s naším návodem to zvládnete levou zadní.

24. 5. 2021

Důležitý je správný výběr cibulek

Asi tím nejdůležitějším krokem je správný výběr zdravých cibulek. Ty pořizujte pouze v zavedeném zahradnictví, s nímž máte jen samé dobré zkušenosti. Při výběru ale nesázejte jenom na barvu květů, ale především na cibulky, které budou bez viditelných nemocí, infekcí, plísní a dalších vad. Pokud pořídíte v akci „scvrklé nic“, mnoho parády nečekejte. 

Náš tip: Amarylis nejčastěji napadá tzv. plíseň červená, proto při nákupu cibulek zkontrolujte, že všechny cibule v přepravce jsou v pořádku. Pokud totiž leží cibule mezi jinými, co už plíseň mají, je téměř jisté, že se plísni též nevyhnete.

Kdy a kam amarylis sázet?

Cibulky, které jste v zahradnictví pořídili, můžete bez obav sázet kdykoli od začátku listopadu až do konce dubna. Záleží na tom, kdy cibulky koupíte a jestli jsou narašené. Cibulky vysazujte do písčitého substrátu, nebo substrátu speciálně určeného pro pokojové rostliny, kterým naplňte květináč o průměru 11 až 12 cm. Cibulky by měly zhruba jednou polovinou vězet v substrátu a horní polovinou ze substrátu vyčnívat.

Kam s ním?

Pokud vysazujete amarylis na jaro, dejte ho za okno. Právě tam se hezky probudí, vyraší a vyžene své nádherné květy. Ve chvíli, kdy začne odkvétat, je dobré ho přesunou na místo mimo přímo slunce.

bigstock-amarylis-flower-full-bloom-in-297153901.jpg

květy amarylis
Zdroj: 
Bigstockphoto
Za správnou péči se vám amarylis odvděčí nádhernými květy.

Pokojovce se ale bude dobře dařit taky na podlaze, kam na ni bude dopadat světlo z okna, které ale už nebude tak intenzivně prohřívané. Během letních měsíců ho můžete přesunout na balkon, terasu nebo zahradu, kde vydrží zhruba do konce záři. 

Měli byste vědět: Pokud koupíte cibulky na podzim, nechte je v klidu a zasaďte je až na jaře.

Amarylis nesnáší přemokření

Rostlinku zalévejte od jara do podzimu, ale s celkovou zálivkou to až tolik nepřehánějte. Raději ji zalívejte málo, ale častěji. Pokud byste amarylis přemokřili, hrozí uhnití kořínků a celkové uhynutí rostliny. Pokud bude navíc substrát průběžně vysychat, sucho zvládne zlikvidovat případné nemoci nebo škůdce.

Jak zazimovat amarylis?

Jakmile udeří první mrazíky, je dobré amarylis přemístit na tmavé, chladnější a suché místo, kde se cibule bude moci připravit na zimní spánek. Jakmile listy zcela uschnou, můžete je opatrně seříznout nožem nebo ustřihnout čistými a ostrými nůžkami. 

bigstock-amarylis-flower-full-bloom-in-383224424.jpg

červený amarylis
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dnes už jsou k mání desítky druhů této nádherné pokojovky.

Pokud jste ale rostlinku umístili na opravdu suché místo, můžete listy nechat ladem. Odstranit je stačí až při přemisťování cibule na světlo, kdy už bude stačit za ně jen mírně zatáhnout, a ony nám zůstanou v ruce. Během zazimování rostlinu vůbec nezalévejte a ani ji nevyndávejte z květináče. Za tuhle (ne)péči se vám další rok odmění krásnými květy.

Probouzíme rostlinku ze zimního spánku

Pokud jste zvládli amarylis zdárně zazimovat, na jaře ho probuďte vodou a světlem. Do vody je nutné přidat odpovídající živiny a květináč umístit třeba za okno, kde na něj bude dopadat dostatek slunečních paprsků.

Jakmile se amarylis probudí, začne vyhánět první jarní výhony, pak i stvol s květy. Zhruba 14 dní po probuzení je dobré rostlinu přihnojit hnojivem pro pokojové kvetoucí kytky. Pokud máte tekuté hnojivo, hnojte rostlinu co dva týdny celou dobu od jara do podzimu.