Jste zde

Retro asparágus: Pokojovka z pohřebních vazeb se vrací. Snadno se pěstuje, dobře vypadá

list asparágusu Zdroj: Shutterstock
Pojďte s námi zavzpomínat na oblíbenou pokojovou rostlinu, která kdysi zdobila snad každou českou domácnost. Nenáročný a stálezelený asparágus si znovu zamilujete!

25. 3. 2024

Asparágus je stálezelená a velmi dekorativní trvalka, která za dob socialismu zdobila každou domácnost, kancelářskou budovu i výkladní skříň obchodu a běžně byla součástí svatebních i pohřebních kytic jako doplňková zeleň. Postupem času a vlivem zateplování budov však upadla v zapomnění, což je velká škoda, neboť její pěstování zvládne téměř každý. 

shutterstock_2342662587.jpg

listy asparágusu
Zdroj: 
Shutterstock
Rod Asparágus zahrnuje na 300 různých okrasných i jedlých druhů. 

Postará se o čistý vzduch

Tip: Asparágus se skvěle hodí k výrobě kokedamy. Oblíbené a velmi vkusné dekorace, která se k nám dostala až z dalekého Japonska. 

Asparágus má jemné jehlicovité lístky a během léta kvete malými bílými nebo nazelenalými květy, které se později mění v červené plody.

Existuje v mnoha druzích a jen málokdo ví, že funguje také jako účinná přírodní čistička. Vzduch v místnosti zbaví nebezpečných látek, které mohou ve vyšších koncentracích způsobovat bolesti hlavy, podráždění sliznic, únavu i dýchací problémy. 

S péčí o asparágus si hravě poradí i začátečník

Pěstování asparágusu je velmi jednoduché, neboť patří mezi celkem odolné pokojové rostliny. Pokud mu však dopřejete správné pěstební podmínky, jistě to ocení. 

shutterstock_1783611593.jpg

asparágus v bílém květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Asparágus vyžaduje stálou teplotu, která by v létě neměla přesáhnout 20 stupňů Celsia a během zimy by se měla pohybovat mezi 10 až 17 stupni. 

Asparágus pěstujte na světlém místě, ne však na přímém slunci, a zajistěte mu stabilní a spíše nižší teplotu. Vhodná je třeba chladnější chodba, zimní zahrada nebo nevytápěná ložnice, popřípadě velmi dobře se mu bude dařit také v prostoru mezi dvojitými okny, která směřují na východ či západ. Pokud asparágusu bude teplo nebo bude vystaven přímým slunečním paprskům, začne žloutnout a ztrácet na své kráse

Od jara do podzimu se zálivkou rozhodně nešetřete a vydatnou dávku vody mu dopřejte minimálně každý druhý den. Substrát nesmí nikdy zcela vyschnout! Během zimy zálivku naopak omezte a rostlinu zalévejte až když substrát zcela vyschne. K zalévání používejte měkkou, ideálně srážkovou vodu

Pokud má rostlina nedostatek vláhy, začnou jí osychat konce listů. 

shutterstock_1783611551.jpg

asparágus venku
Zdroj: 
Shutterstock
V letních měsících dopřejte rostlině pobyt na čerstvém vzduchu a vyšší vzdušnou vlhkost. 

Rostlinu také nezapomínejte pravidelně hnojit přípravkem na zelené rostliny a v létě ji určitě dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu. 

S přesazováním nespěchejte

Asparágus přesazujte jednou za tři roky nebo až ve chvíli, kdy se nevejde do květináče. Substrát zvolte středně těžký, s vyšším podílem jílu a s příměsí dobře vyzrálého hnoje. Květináč zvolte raději hliněný, který lépe udržuje správné klima. 

Zdroje:

  • https://www.tipio.cz/asparagus/
  • https://inspirmag.cz/drive-nejoblibenejsi-pokojovka-upadla-do-zapomneni-asparagus-pritom-i-dnes-dokaze-rozzarit-interier/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-asparagus-a-jak-jej-vyuzit-25696.html
  • https://primanapady.cz/clanek-294207-umite-se-spravne-starat-o-asparagus
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-spravne-pestovat-asparagus-30000614.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/asparagus-je-nenarocny-ale-presto-upadl-v-zapomneni
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-asparagus-24601.html