29. 12. 2017
Ačkoli je obývák bezpochyby tou nejdůležitější místností v bytě, v níž se setkávají všichni členové domácnosti, i na poloze ostatních místností záleží. Jejich rozložení a umístění do světových stran může ovlivnit to, jak se budete v pokojích cítit a zda v nich budete rádi pobývat.
Jak je to obvyklé? Obývák na jih, ložnice na východ
Jak už bylo řečeno, obývací pokoj obvykle směrujeme na jih, protože tak si v něm po celý rok užijeme nejvíce přirozeného světla. Sluneční paprsky nabíjejí místnost energií, dokážou ji i báječně vyhřát. Kdo z nás si i brzy na jaře nesedne rád do křesla a nevyhřívá se za oknem?
Kromě obývacího pokoje je vhodné orientovat na jih i dětský pokoj – hry i učení v něm budou celkově příjemnější.
Obývací pokoj by měl být orientovaný na jih. Sluneční paprsky ho dokážou perfektně vyhřát.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ložnici, kterou v tomto ohledu často zanedbáváme, je nejlepší orientovat na východ. Jednou z nejkrásnějších a nejpříjemnějších věcí na světě je totiž nechat se ve volných dnech probouzet slunečními paprsky! Zatímco dopoledne bude slunce ložnici prosvětlovat, odpoledne už na její okna dorážet nebude. Večer už nebude místnost vyhřátá a bude se vám v ní báječně spát.
Na východ by měly směrovat taky pracovny, a pokud to nejde jinak, tak i kuchyně. Kuchyň však velmi dobře snese i orientaci na západ. Světlo si totiž každá správná hospodyňka stejně radši vytvoří uměle, takže nepotřebuje, aby do místnosti svítilo slunce od rána do večera.
Koupelnu, toaletu a užitkové místnosti (i ty bez oken) můžete mít bez obav v severní části bydlení. Pobýváte v nich totiž jen krátké časové úseky, takže vám nebude zas tak vadit, že sem nesvítí slunce.
Pracovnu orientujte na sever, případně na východ. Bude se vám v ní krásně pracovat.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Co o rozložení místností říká feng-šuej?
Z praktického hlediska máme docela jasno, podívejme se ale, co o místnostech, jejich správné orientaci a ladění říká staré čínské učení feng-šuej, které řeší energii bydlení a to, aby vám ve vašem bytě bylo dobře.
Sever
Tuto světovou stranu feng-šuej výrazně spojuje s prací, kariérou. Proto se nemusíte bát umístit na sever pracovnu, jen berte na vědomí, že vám do ní nebude sluníčko proudit celé dny.
Sever se pojí s vodním živlem. Dobře vám může udělat modrá a fialová výmalba nebo černé prvky na výmalbě, případně modré, fialové či černé doplňky. Prospěje vám zde také fontánka, akvárium či cokoli jiného, co si elegantně pohrává s vodou. Vodní energii ale nemá jen voda, ale třeba i zrcadlo nebo sklo. Z materiálů, pokud vám to není proti srsti, volte kov.
Východ
Východní část vašeho bydlení symbolizuje vaši minulost a její propojení s přítomností a budoucností. Je to místo spojované s našimi předky i současnou rodinou. Do místností na východě volte dřevěné, proutěné nebo ratanové prvky. Snažte se neskladovat v těchto místnostech nic, co nepotřebujete.
U kuchyně je výběr světové strany důležitý, ale... takový nedostatek světla poměrně snadno kompenzují pěkná a designová svítidla. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ať už zvolíte na východ jakoukoli místnost, nikdy neuškodí, když si v nich ponecháte fotografie svých rodičů, prarodičů nebo jiných předků či příbuzných, ke kterým máte hlubší vztah. Z barev se do východního sektoru hodí například zelená.
Jihozápad
Feng-šuej striktně nerozlišuje jih a západ. Oběma směry byste však měli myslet na to, abyste uspokojili své partnerství nebo rodinné vztahy – je to zóna právě těchto místností, například již zmiňovaný obývací pokoj, v němž se máme snažit o povzbuzení komunikace.
V tomto sektoru se ideálními barvami zdají být žlutá, oranžová, hnědá nebo bordó. Báječné doplňky mohou vzniknout z kamenů, keramiky nebo hlíny. Neměly by chybět výraznější světla, fotografie, obrazy s krajinou. Jestliže máte možnost mít krb, neváhejte s jeho vytvořením ani minutu.
Jihovýchod je jako stvořený pro rostliny, tak se nebojte je zde pěstovat. Vnesou do vašeho bydlení příjemnou energii a život.
Jak jste zařizovali svůj byt a kde jste hledali inspiraci? Dali jste na čistě praktické rady, nebo vás ovlivnil i jiný pohled na věc?