12. 9. 2016
Platí, že v osvětleném pokoji musíte nejenom dobře vidět, ale také se tak cítit. Světlo je skvělým pomocníkem při dotváření celkové atmosféry interiéru. I proto je vhodné řídit se doporučeními výrobců o tom, kam se hodí jednotlivé typy světelných zdrojů.
Obývací pokoj – osvětlení už není jen o jednom lustru
Osvětlení v obývacím pokoji by mělo navodit příjemný dojem a současně plnit i základní funkci - tedy dostatečně osvětlit činnosti jako je čtení, ruční práce, sledování televize a podobně. Podle současných trendů již neplatí, že v obývacím pokoji musí být pouze lustr. Ten je často nahrazován zapuštěným stropním osvětlením, případně nástěnnými svítidly, která doplňují stolní či stojací varianty.
Vhodné jsou kompaktní zářivky s teple bílým světlem. Používají se také takzvané bodovky, kterými je možné osvětlit zajímavé doplňky jako obrazy, vázy a další. Do nich si můžete pořídit například LED žárovky, které jsou nejenom úsporné, ale současně ihned po rozsvícení září na plný výkon.
Ve většině místností už se nemusíte spoléhat jen na klasické lustry a žárovky "edisonky", ale na modernější řešení.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sledování televize ve tmě je náročné pro oči, pořiďte si proto svítidlo, které poskytne tlumené a rozptýlené světlo. Toho docílíte s kompaktní zářivkou, jejíž světlo se bude odrážet od stropu nebo stěny za televizorem.
Ložnice – přemýšlejte i o lampičce na čtení
Příjemnou uklidňující atmosféru navodí v ložnici kompaktní zářivky s teple bílou barvou. Prvkem k zamyšlení je pak možnost stmívání jednotlivých světelných zdrojů. Ty vyžadují speciální zářivky umožňující tento efekt a také vhodné svítidlo.
Jestliže si v ložnici před spaním čtete, vybírejte svítidlo, jehož směr světla je možné regulovat, nejlépe s kompaktními zářivkami nebo halogenovými žárovkami.
Dětský pokoj – pozor na rozpálená svítidla
Osvětlení dětského pokoje je v zásadě shodné s osvětlením ložnice. Dejte ale pozor na osvětlení dětského pracovního stolu. Vhodné jsou LED žárovky, protože klasické varianty dávají menší svítivost, ale za to větší teplotu - což v případě LED žárovky neplatí. Zamezíte tak i případnému spálení malého neposedy.
V koupelně a na toaletě si vystačíte se studeným bílým světlem.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kuchyně - ať vidíte na přípravu jídla
Hlavní doménou kuchyně je práce s potravinami a další související činnosti. Jelikož se většina z pracovních úkolů odehrává na pracovní ploše kuchyňské linky, je třeba ji správně osvětlit. Nejvhodnější je svítidlo s lineární zářivkou, které se montuje pod horní skříňky. To poskytne rozptýlené osvětlení, které tolik nenamáhá oči.
Jako centrální odborníci doporučují svítidlo s kompaktní zářivkou v teple bílém nebo bílém odstínu.
Koupelna a WC – tady postačí studené bílé světlo
Kromě toho, že svítidla musí splňovat normy vhodné do vlhkého prostředí, jakým je právě koupelna, hodí se sem v podstatě cokoli. Světelný zdroj by měl vydávat studené bílé světlo, které je v provozní místnosti tohoto charakteru zcela dostačující. Používají se kompaktní nebo lineární zářivky, případně halogenové žárovky. Vzhledem k tomu, že na WC člověk obvykle setrvá jen omezenou dobu, postačí halogenová žárovka.
Předsíň nebo hala – pozor na přechod ze světla do stínu
Sice není nutné, aby byla předsíň či chodba osvětlená stejně intenzivně jako ostatní místnosti, ale přechod by rozhodně neměl být nijak výrazný. Jde o to, že velká změna světelných podmínek je příliš náročná na oči, které se jí musí přizpůsobovat, což pro ně je při časté frekvenci náročné. Hodí se sem kompaktní zářivky nebo LEDky.