29. 3. 2025
Mečíky, neboli gladioly, patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, které pěstovaly už naše babičky. Svůj původ mají v jižní Africe a dnes existuje na celém světě více než 200 druhů, které se od sebe liší zejména velikostí a barvou květů.
Jsou velmi vytrvalé a krásně vypadají nejen na květinových záhonech, ale i doma ve váze. Zásadní podmínkou pro zdárný růst je však správné načasování jejich výsadby!
Květy mečíků vám budou všichni závidět
Gladioly patří mezi hlíznaté rostliny, které mohou dorůst až do výšky 100 cm. Mají úzké, šedozelené a dlouhé listy, které svým tvarem připomínají meč, a od července do konce září se na dlouhých stoncích postupně rozvíjejí obrovské květy nejrůznějších barev a tvarů.
Mečíky vysazujte do dostatečně vyhřáté půdy
Výsadbu mečíků je nutné přizpůsobit počasí a lokalitě, kde se vaše zahrada nachází. V teplejších oblastech můžete mečíky vysazovat od konce března, v chladnější oblastech s jejich výsadbou raději vyčkejte do konce dubna, kdy už je půda dostatečně vyhřátá! Pokud chcete, aby vám mečíky vykvétaly po celé léto, protáhněte jejich výsadbu až do poloviny června.
Hlízy před výsadbou zkontrolujte, jestli nejsou měkké a plesnivé, a ošetřete je fungicidem i vhodnými insekticidy, které je ochrání před houbovými chorobami a nejrůznějšími škůdci. V závislosti na velikosti hlízy je sázejte do hloubky 8 až 10 cm a ve vzdálenosti asi 10 až 15 cm.
Pamatujte! Hloubka výsadby hlíz by měla odpovídat trojnásobku jejich průměru.
S hnojením posečkejte
Pro výsadbu mečíků zvolte slunné stanoviště, které bude chráněné před větrem. Dopřejte jim ideálně hlinitopísčitou půdu s dostatkem živin a vláhy. Pokud je půda chudá na živiny, zapravte do ní měsíc předem hnojivo. Mečíky ihned po výsadbě nehnojte, pouze zalévejte, abyste půdu udrželi stále mírně vlhkou. První dávku hnojiva jim dopřejte až v okamžiku, kdy má rostliny 4 listy.
Zazimujte jen zdravé cibule
Mečíky nejsou mrazuvzdorné a většina druhů zimu v našich podmínkách nepřežije. Po odkvětu proto mečíky přestaňte zalévat, odřízněte stvoly s odkvetlým květenstvím a po prvním slabém mrazu hlízy vyjměte ze substrátu. Důkladně je očistěte a několik dní je nechte na suchém a vzdušném místě, aby zcela vyschly.
Suché a zdravé cibule poté skladujte na suchém a chladném místě. Ideálně ve sklepě nebo v garáži, kde se teplota pohybuje okolo 10 stupňů Celsia.
Zdroje:
- https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/meciky-neboli-gladioly-a-jejich-pestovani-jak-se-o-ne-starat/
- https://www.bydleni.cz/clanek/Cas-elegantnich-meciku
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-a-sklizet-meciky-20600813.html
- https://hnojik.cz/mecik/
- https://www.narcisy.cz/jak-pestovat/-jak-pestovat-meciky/
- https://www.semena.cz/pestovani-meciku-je-snadne-vyzkousejte-to-spolu-s-nami