Jste zde

Trendy v moderním stavebnictví: Jak udržitelné materiály mění podobu našich domovů

Trendy v moderním stavebnictví Zdroj: Shutterstock
Udržitelné stavebnictví se stává klíčovým prvkem v boji proti klimatickým změnám a při snižování ekologické stopy budov.

17. 9. 2024

Moderní trendy v oblasti stavebnictví zahrnují využívání obnovitelných zdrojů energie, minimalizaci odpadu a optimalizaci využití přírodních zdrojů. Tyto přístupy nejenže chrání životní prostředí, ale často vedou i k úsporám nákladů a zvýšení kvality života obyvatel.

V hlavní roli recyklované materiály

Využívání recyklovaných materiálů ve stavebnictví rapidně roste. Běžně se používá recyklovaný beton, sklo či plast. Například drcený beton z demolovaných staveb se používá jako náhrada štěrku v nových betonových směsích. Recyklované plasty nacházejí uplatnění v izolačních materiálech nebo při výrobě oken. Hlavní výhodou používání recyklovaných materiálů je snížení spotřeby primárních surovin a redukce odpadu.

shutterstock_2494057293.jpg

recyklované materiály
Zdroj: 
Shutterstock

Navzdory svým výhodám však recyklované materiály stále čelí mnoha překážkám a výzvám. Důvodem jsou přetrvávající předsudky vůči jejich použití. V našich podmínkách se těmto předsudkům snaží postavit společnost Holcim Česko, která je součástí stejnojmenné skupiny a globálního lídra v inovativních a udržitelných řešeních – Holcim. Holcim buduje zelenější města, chytřejší infrastrukturu a zlepšuje životní prostředí po celém světě.

Holcim: Průkopník udržitelných řešení v českém stavebnictví

Ve snaze následovat současné trendy se stavební průmysl stále více zaměřuje na vývoj cementů a vápencových produktů s nižší uhlíkovou stopou.  Výzkum se zaměřuje především na vývoj nízkouhlíkových cementů, které využívají alternativní suroviny nebo upravené výrobní procesy k výraznému snížení emisí CO2. A víte, že takový cement seženete i u nás?

V roce 2022 uvedla společnost Holcim na český trh cement z řady ECOPlanet, při jehož výrobě je v porovnání s běžným portlandským cementem vyprodukováno až o 30 % méně emisí. Přitom je vhodný pro všechny aplikace a všechny stupně vlivu prostředí.

shutterstock_2479888021.jpg

Holcim
Zdroj: 
Shutterstock

Vápencové výrobky nacházejí uplatnění v inovativních směsích, kde jako fillery v betonech snižují potřebu cementu, a tím i celkovou environmentální zátěž.

Pozoruhodným pokrokem jsou CO2 absorbující betony, které aktivně pohlcují oxid uhličitý z atmosféry během tuhnutí, a samohojivé cementy obsahující bakterie nebo speciální přísady pro automatické vyplňování vzniklých trhlin.

Tyto inovace nejenže snižují emisní stopu stavebnictví, ale často také zlepšují technické vlastnosti materiálů, jako je pevnost a odolnost vůči agresivnímu prostředí, čímž přispívají k dlouhodobé udržitelnosti staveb.

Bydlíme ekologicky aneb Zaostřeno na ekologické stavby

Ekologické stavby jsou navrženy tak, aby minimalizovaly dopad na životní prostředí a maximalizovaly efektivitu využití zdrojů. Klíčové principy zahrnují energetickou účinnost, využití obnovitelných zdrojů a minimalizaci odpadu.

Při budování ekologických budov se používá řada populárních technik, jako jsou zelené střechy, přírodní izolace či pasivní solární design.

Zelené střechy

Zelené střechy pokrývají budovy vegetací, čímž zlepšují jejich izolační vlastnosti, snižují odtok dešťové vody a podporují biodiverzitu.

shutterstock_2312886171.jpg

zelené střechy
Zdroj: 
Shutterstock

Přírodní izolace

Materiály jako sláma, ovčí vlna nebo recyklovaný papír nahrazují syntetické izolace.

Pasivní solární design

Pasivní solární design se soustředí na co nejefektivnější orientaci budovy v prostoru a na takové rozmístění oken a obdobných prvků, aby došlo k maximálnímu využití slunečního světla a tepla.

Stavět zeleně, bydlet stylově: Vliv udržitelných materiálů na současnou architekturu

Udržitelné materiály významně ovlivňují moderní architekturu a design domů. Jejich použití vede k novým estetickým možnostem, kdy lze perfektně zkombinovat ekologické smýšlení s inovativním vzhledem.

shutterstock_2168058753.jpg

moderní dům
Zdroj: 
Shutterstock

Architekti nyní často navrhují budovy, které zviditelňují a zdůrazňují použití udržitelných materiálů. Například recyklované dřevo může být použito jako výrazný designový prvek v interiérech. Zelené střechy a stěny mění vnější vzhled budov a zároveň zlepšují jejich energetickou účinnost.

Solární panely jsou integrovány do designu střech a fasád, čímž se stávají součástí celkové estetiky budovy. Průhledné solární panely umožňují vytváření energeticky soběstačných skleněných fasád. Využití lokálních a přírodních materiálů, jako je hlína nebo sláma, vede k návrhům, které harmonicky zapadají do okolního prostředí. Tyto trendy ukazují, že udržitelnost může být nejen funkční, ale i esteticky atraktivní.

Související články