Jste zde

Třtinový cukr: Při nákupu se nenechte ošálit bílým cukrem v hnědém kabátku

hnědý třtinový cukr Zdroj: Shutterstock
Začali jste místo klasického bílého cukru, který se v posledních letech hojně označuje za bílý jed, používat ten hnědý v domnění, že tím svůj jídelníček razantně vylepšíte? Jak se to se třtinovým cukrem má doopravdy?

16. 3. 2023

Třtinový cukr je mnohem zdravější než ten bílý. Že jste to slyšeli taky? Tenhle mýtus je bohužel dost rozšířený a ke zděšení (nejen) výživových poradců mu lidi ještě pořád věří. Hned ze začátku si proto pojďme udělat jasno. Třtinový cukr je pořád cukr. Jednoduchý cukr s prázdnými kaloriemi.

Bílý versus hnědý. Kde se bere barva?

Je to jednodušší, než jste si dosud možná mysleli. Bílý cukr je bílý, protože je z něj při chemických procesech, jimiž prochází, odstraněna melasa, tmavý sirup, který vzniká jako vedlejší produkt právě při výrobě cukru. 

shutterstock_193449011.jpg

kostky hnědého cukru
Zdroj: 
Shutterstock
Ano, zbytková melasa obsažená v hnědém cukru obsahuje i minerály a cenné látky, ale v zanedbatelném množství.

V melase má své zastoupení celá plejáda minerálních látek, namátkou můžeme zmínit draslík, sodík, vápník, železo nebo zinek, a vitamíny skupiny B. Tímhle sirupem samotným se dá i sladit. Ale zpátky k barvě. Třtinový cukr je hnědý, protože obsahuje část melasy vzniklé při výrobě cukru. 

Hnědý cukr nemusí být vždycky třtinový

A už jsme skoro ve finále. Rozdíl je v obsahu melasy, která dodává třtinovému cukru barvu a taky některé prospěšné látky – jenže v tak malém množství, že nás to fakt nevytrhne. 

Aby to ale nebylo tak jednoduché, je potřeba říct, že hnědý cukr automaticky není třtinový. Může být totiž taky řepný, tedy vyráběný z řepy. Ten si s bílým cukrem může podat pomyslnou ruku. V obchodě je rozeznáte podle toho, jestli je mezi obsaženými látkami uvedená melasa.

shutterstock_339926630.jpg

řepný a třtinový cukr
Zdroj: 
Shutterstock
Ne každý hnědý cukr v regálu je třtinový. Občas jde o řepný cukr, který je dobarvený.

Alternativy, které nebolí

Pokud vás semlela osvěta o cukru a jeho škodlivosti a hledáte náhradu, zkuste některé z přírodních alternativních sladidel, které souhrnně označujeme jako cukerné alkoholy. Erythritol má například nulovou kalorickou hodnotu, maltitol běžně konzumujete ve žvýkačkách, protože má pozitivní vliv na zuby.

Použité zdroje:

  • https://www.blendea.cz/profil-melasa/
  • https://zdravazona.cz/rozdil-mezi-trtinovym-a-bilym-cukrem/
  • https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Je-opravdu-hnedy-cukr-lepsi-nez-bily__s10010x11238.html