Jste zde

Vše o Feng Shui v interiéru: Naučte se, jaké energie vládnou vesmíru

feng shui elementy Zdroj: Shutterstock
Člověk je součástí svého okolí a skládá se z pěti elementů. Jeden z nich je však dominantní a ten určuje styl našeho chování, prožívání i způsob uvažování. Právě o tom vypráví Hana Kopecká v dalším díle našeho seriálu o Feng shui.

26. 7. 2024

Na jaře jsem si utrhla do vázy větvičku špendlíků. Byla celá zasněžená, přestože se už z pupenů draly bílé okvětní lístky. Sníh spojený s květy vytvářel hmatatelný přechod zimy v jaro, ztělesnění přerodu dvou odlišných energií. Podle učení Feng Shui existuje pět základních elementů, které mají rozdílné vlastnosti, nyní jsem byla svědkem setkání meditativní síly s vitální expanzí.  

Pět prvků podle Feng Shui  

Čínští mistři si již před tisíci let uvědomili, že existuje pět prvků, ze kterých je vytvořen celý vesmír. Voda, dřevo, oheň, země a kov. Všechny jsou mezi sebou svázány určitými vazbami, navzájem se podporují, vysilují, vytvářejí napětí. Tyto vztahy se promítají do všech oblastí lidského života. Souvisí nejen s působením prostoru kolem nás, ale mohou nám pomoci odhalovat i zákonitosti mezilidských vztahů.  

Rovnováha jako proměnlivá souhra

V domě a bytě je třeba pracovat především na rovnováze. Rovnováhu si podle Feng shui lze představit jako nekonečný proces. Tím, jak na nějakém místě žijeme, vnášíme a bereme odtamtud věci, přeskupujeme, měníme svoje koníčky a přání, vytváříme neustálý pohyb, který nás zase zpětně obohacuje, plní novými zkušenostmi, energií i radostí.  

Abychom se cítili dobře, je třeba, aby náš život zahrnoval práci i zábavu. Rodinu a osobní růst. Ke splnění svých přání chceme zdraví i peníze. Toužíme po partnerském soužití plném lásky, po uznání společností, pomoci přátel. K tomu všemu potřebujeme při zařizování vyjádřit v prostoru vlastnosti a kvality všech elementů.

Vytvořme ideální kombinace

Pro každý ze základních prvků je charakteristická určitá barevnost, materiál, tvar. Rovnováhu tedy nenastolujeme tím, že bychom každou stěnu natřeli jinou barvou. Naopak. Harmonický celek vytvoříme kombinací všech zmíněných vlastností.

Správné uspořádání předmětů podle Feng shui neznamená zabydlet se v cirkuse, či zvolit design čínské restaurace. Změna však bude zřejmá. Budete ji prožívat jako pocit krásy, příjemnosti. Pocítíte dotek skutečného domova. Návštěvy neohromíte prvoplánovým luxusem, ale rády budou přicházet, povídat si i nabízet pomocnou ruku.  

Podle Feng Shui pochopíš bližního svého

Člověk je součástí svého okolí a skládá se ze všech pěti prvků. Podle učení Feng shui je však, počítáno podle roku narození, vždy jeden dominantní a ten určuje styl našeho chování, prožívání i způsob uvažování.  Přestože existuje i podstatně podrobnější rozbor, dokážete i podle prostého určení stěžejního elementu odhalit mnohé své vlastnosti, pochopit své slabé a silné stránky.

shutterstock_2452762603.jpg

feng shui otec a
Zdroj: 
Shutterstock
Manžela puntičkáře neskutečně rozčilovala synova zdánlivá neukázněnost, živost a těkání z jedné činnosti do druhé. Proč? Muž v sobě nesl sílu kovu, která sice podporuje tvořivost a komunikaci, ale je uměřenější a pomalejší než synova.

Najednou vám bude jasné, proč tak dobře vycházíte se svojí tchyní, ale nemůžete přijít na jméno své kolegyni v práci, třebaže se o sblížení obě snažíte. Při rozboru možná jenom zjistíte, že pouze uvažujete a konáte rozdílným stylem, rychlostí a to tu druhou popouzí.  

Nesoulad se dá zmírnit

Právě o tom mi vyprávěla na semináři paní Jitka. Měla manžela puntičkáře, kterého neskutečně rozčilovala synova zdánlivá neukázněnost, živost a těkání z jedné činnosti do druhé. Po rozboru energií pochopila, proč tomu tak je.

Muž v sobě nesl sílu kovu, která sice podporuje tvořivost a komunikaci, ale je podstatně uměřenější a pomalejší než synova dynamická a výbušná energie dřeva. Dřevo a kov ze své podstaty vedou spíše konfliktní vztahy, ale přesto k sobě mohou najít cestu. Je na tatínkovi, aby zmírnil svoje nároky a na obou, aby si uvědomili možnost různých úhlů a způsobů pohledu na věc.

shutterstock_2296174443_1.jpg

feng shui interiér ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
V domě a bytě je třeba pracovat především na rovnováze. Rovnováhu si podle Feng shui lze představit jako nekonečný proces.

Mezi kovem a dřevem stojí energie vody. Pobyt v lázních, u moře či jezera se může stát dobrým spojovacím článkem, který jim pomůže zapomenout na neshody, což potvrdila i paní Jitka, protože přiznala, že oba její „muži“ chodí společně plavat a jedině tam se nikdy nehádají.

Podpořte se vhodným oblečením

Každá barva má svoji specifickou vibraci a sílu. Pokud se cítíme unavení, nebo před jednáním potřebujeme povzbudit, měli bychom si vybrat z šatníku oblečení či doplněk v barvách našeho elementu.

Neznamená to, že od nynějška budeme střídat pouze modrou a černou, červenou kombinovat jedině s oranžovou a okrové triko budeme nosit pouze se hnědou sukní, což by odpovídalo možným kombinacím v rámci jednoho elementu. I tady platí zásada zlaté střední cesty a zdravého rozumu, abyste to nepřehnali jako paní Lenka.

Všeho moc škodí

Paní Lenka se narodila v roce elementu dřeva a poslední dobou si oblíbila zelenou. Nosila ji na všem. Šaty, ve kterých přišla, měly moderní střih a jejich odstín jí šel báječně k očím. Byla však neklidná, podrážděná a tvrdila, že ji každý rozčiluje a jen s vypětím sil se jí poslední dobou daří být milá v práci na zákazníky.

shutterstock_2190629731.jpg

zelená feng shui
Zdroj: 
Shutterstock
Energie zelené barvy je dynamickou silou dřeva, které představuje přírodu v období jara. Často se listy i přes nepřízeň počasí derou kupředu.

Energie zelené barvy je dynamickou silou dřeva, které představuje přírodu v období jara. Často se listy i přes nepřízeň počasí derou kupředu. Květy špendlíků riskují zmrznutí a tlačí se ke slunci. Přemíra dřeva se projevuje neschopností se uklidnit, podrážděním, výbuchy hněvu. První pomocí bylo pro paní Lenku převlečení do vhodnějších barev a potom jsme se daly do pátrání po dalších příčinách a souvislostech za zdmi jejího domu.  

Život v rafinované rovnováze

Ať už v našich žilách koluje jakákoli energie, máme své dobré stránky a limity, které musíme respektovat. Můžeme sportovat, vzdělávat se, meditovat, ale naším největším trumfem je vyváženost vody, dřeva, ohně, země a kovu.

Mgr. Hana Kopecká
poradkyně Feng Shui
www.harmonickyprostor.cz

O autorce

Jmenuji se Hana Kopecká. Jsem poradkyní Feng shui a výtvarnicí.  Naučila jsem se hledat harmonii nejen ve tvarech, barvách a liniích, ale i v uspořádání prostoru. Učení Feng shui je pro mě možností pozitivně ovlivňovat svůj život i pomáhat nastartovat změny v životech druhých lidí. Absolvovala jsem Školu tradičního feng shui Aqua Ventus Academy a Feng Shui Academy Zuzany Adamové. Ve Feng Shui Academy jsem se stala konzultantkou a výtvarnými technikami vytvářím doplňky a Feng Shui „nápravy“ do interiérů.