Jste zde

Oprav dům po babičce! Znáte nový dotační program?

Oprav dům po babičce PR Zdroj: freepik.com
Spuštěn byl v září 2023 a nabízí peníze předem na komplexní renovace rodinných domů. To je ve zkratce to nejdůležitější, co o dotačním programu „Oprav dům po babičce“ potřebujete vědět.

11. 10. 2023

Jestli vás zaujal, přečtěte si o něm i detaily. Ukážeme vám každý z nich.

Zálohové financování

Většina dotací se vyplácí až po realizaci, případně během ní. Tady je tomu jinak. „Oprav dům po babičce“ nabízí (jako jediná z dotací z řady Nová zelená úsporám) zálohové financování. A to na komplexní renovace nemovitostí. Proč? Aby se tempo renovací starších domů v ČR urychlilo.

Abychom dokázali rychleji snížit energetickou náročnost starších staveb určených k bydlení, lépe využít současný bytový fond (počet bytových jednotek v domech), a tím ve výsledku zlepšili dostupnost kvalitního, ale i úsporného bydlení.

Dotace pomůže udržet dobrou bonitu bankovního klienta

K získání dotace proto nebudete prokazovat schopnost nejprve financovat celý projekt ze svých vlastních úspor, případně z hypotéky, nebo běžného úvěru na rekonstrukci, a teprve pak čerpat peníze z dotačního programu. Peníze vám budou na projekt poskytnuty předem, od státu (MŽP).

Svou úvěruschopnost si díky tomu budete moci udržet na vyšší úrovni, což oceníte především pro výběr a následné získání některé z okamžitých půjček. Banky je nabízejí v částkách od několika tisíc až po více než milion korun. Dobře poslouží k vybavení interiéru a možnosti rychleji se v domě plnohodnotně zabydlet. Ale i k dorovnání rozdílu mezi dotací a skutečnou částkou nutnou k realizaci úsporných opatření.

Kdo má na dotaci právo

O dotaci s názvem „Oprav dům po babičce“ smí žádat vlastník rodinného domu nebo rekreačního objektu (chalupy nebo větší chaty) využívaného k trvalému bydlení. Zároveň musí být tento vlastník ekonomicky aktivní (zaměstnanec, OSVČ, pracující důchodce, pracující student, rodič na mateřské/rodičovské dovolené). 

Dotace není nároková, o jejím poskytnutí rozhoduje Státní fond životního prostředí. Poskytována je spotřebitelům, nikoliv společnostem a firmám. Jste-li OSVČ, i vy si o dotaci můžete žádat z pozice běžného spotřebitele (stejně jako například i o osobní půjčku).

Podmínky čerpání dotace

Hlavní podmínkou k čerpání dotace je realizace optimálního zateplení, kterým bude dosaženo alespoň požadovaných energetických úspor. Požádat můžete zároveň i o „podporu dalších úsporných opatření, jako je třeba instalace fotovoltaiky, výměna zdroje tepla, ohřev vody, dešťovka, dobíjecí bod pro automobil a další,“ sděluje Ministerstvo životního prostředí na portálu Nová zelená úsporám.

Kolik vám dotační program věnuje?

Z celkové částky, na niž máte projekt rekonstrukce staršího domu vypočítán, můžete dostat 50 % způsobilých výdajů. Ještě je tu jedno dělení: na komplexní zateplení bydlení se dá získat až 1 milion korun. A k tomu ještě další dotace v kombinaci s ostatními úspornými opatřeními realizovanými na vašem domě.

Rodinný bonus, podpora pro skomírající regiony a sleva z kombinace dotací

Dotace myslí na rodiny s dětmi a na bydlení v regionech s horším strukturálním stavem. Takže se k základním částkám přidávají ještě bonusy:

  • rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě
  • bonus 10 % z celkové výše dotace pro žadatele z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem
  • kombinační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci „základního zateplení“ s dalšími úspornými opatřeními.

Co jsou další úsporná opatření na domě?

K dalším podporovaným opatřením patří všechna z programu Nová Zelená úsporám. Jde tedy o:

  • fotovoltaické systémy
  • řízené větrání s rekuperací
  • zelená střecha
  • ekomobilita
  • kotle, kamna a tepelná čerpadla
  • příprava teplé vody, solární ohřev
  • využití tepla z odpadní vody
  • dešťová a odpadní voda.