Jste zde

Rekonstrukce: Kde na ni vzít? 4 možnosti financování, které vám vytrhnou trn z paty

4 možnosti financování rekonstrukce PR Zdroj: Shutterstock
Padá vám střecha na hlavu, kachličky v koupelně místy už rovnou chybí a kuchyňský dřez pamatuje ještě vaši babičku? Pak je ideální čas na rekonstrukci bydlení. Nemusíte ale hned vyplýtvat celou vaši finanční rezervu.

15. 9. 2023

Máme pro vás 4 možnosti, jak financovat rekonstrukci (nebo jen menší renovaci) prostřednictvím úvěru.

Když vaše nové bydlení potřebuje rozsáhlou rekonstrukci

Představte si situaci: S partnerem jste konečně našli vysněné vlastní bydlení, ale už teď víte, že domek bude potřebovat rozsáhlou rekonstrukci, abyste v něm mohli začít bydlet. Ale kde vzít peníze nejenom na pořízení, ale ještě i na rekonstrukci? Řešení nabízí klasická hypotéka.

Abyste dostali hypotéku na koupi a rekonstrukci, bude od vás banka, kromě obvyklých požadavků při žádosti o hypotéku, ještě navíc vyžadovat:

  • kupní smlouvu k nemovitosti
  • ocenění nemovitosti
  • položkový rozpočet rekonstrukce
  • stavební povolení nebo ohlášku (pokud je podle zákona potřeba)
  • v případě větší rekonstrukce také projekt
  • odhad ceny zrekonstruované nemovitosti

TIP: Myslete na to, že celková cena za rekonstrukci může stát víc peněz, než jste počítali. Většina bankovních poradců vám rovnou doporučí, abyste si vzali o trochu větší částku, než máte naplánováno v rozpočtu rekonstrukce.

Ekologická rekonstrukce, která z vašeho domu udělá úsporné bydlení

Stále rostoucí cena za plyn, elektřinu i vodu přinutila mnoho majitelů starších domů přemýšlet nad investicí do rekonstrukce, která sníží energetickou náročnost celého domu.

Navíc i stát pobízí majitele do ekologických stavebních úprav prostřednictvím státních dotací Nová zelená úsporám. Tento program nabízí dotace třeba na celkové zateplení domu, na instalaci fotovoltaických panelů nebo na výměnu neekologického kotle za úspornější tepelné čerpadlo.

Společně se státními dotacemi můžete využít ekologické úvěry (setkat se můžete s názvem zelená hypotéka). Například Česká spořitelna nabízí speciální Hypotéku pro budoucnost, se kterou ušetříte na poplatcích tisíce korun. Zdarma vám také umožní změnit výši splátek nebo vám dovolí přerušit splácení až na 3 měsíce – bez poplatku!

TIP: Pokud si nevíte rady, jakou hypotéku zvolit, mrkněte na srovnání hypotéky. Získáte lepší představu o výhodách jednotlivých hypotečních úvěrů.

Menší rekonstrukce? Vsaďte na úvěr na rekonstrukci

Úvěr na rekonstrukci volí ti, kteří mají v plánu například zrekonstruovat kuchyň a koupelnu. Výhodou je, že nemusíte zastavovat vlastní nemovitost a ani neřešíte tak velkou administrativní zátěž jako třeba v případě procesu vyřizování hypotéky.

Když plánujete vyměnit nábytek a chcete si pořídit i nové auto

Americká hypotéka nabízí zajímavé řešení v případě, kdy chcete modernizovat vybavení domácnosti, a zároveň uvažujete o nákupu nového auta.

Abyste mohli o americkou hypotéku zažádat, potřebujete vlastní nemovitost, kterou můžete ručit. Na rozdíl od klasické hypotéky ale nemusíte dokládat, na co půjčené peníze potřebujete. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou než u účelového hypotečního úvěru – pořád je ale výhodnější než úrok u klasické půjčky.