Chybami se člověk učí - platí to i při dekorování interiérů. Přečtěte si nejčastější omyly, které děláme při krášlení domova, a ušetřete si nepříjemné prozření.
1. 6. 2017
1. Hledáme dočasné, ale rychlé řešení
Tenhle prolém máme v bytech asi všichni. Potřebujeme někde uskladnit věci, které se nikam nevejdou, a tak si dočasně vypomůžeme komodou, která už léta leží nevyužívaná u rodičů. V obchodě narazíme na úžasně zlevněný kousek a okamžité nás napadne, že by se tím dala vyřešit situace, která nás momentálně tíží. Není to sice úplně styl, ve kterém bychom chtěli mít zařízeno, ale co... Za čas to vyměníme za něco, co bude sloužit a vypadat líp. Že s námi tito „dočasní“ pomocníci stárnou, si časem už ani nevšimneme.
2. Vybavujeme jiný byt než ten, který opravdu máme
Za tímto problémem často stojí impulzivní nákupy. To úžasné rustikální křeslo za skvělou cenu bylo prostě neodolatelné. Že se ale do našeho bytu v šedé barvě, kterému dominuje sklo a kov, nikterak nehodí, si všimneme až při stěhování. Jiný případ nastává ve chvíli, kdy vybavujeme byt nábytkem, který se však hodí pouze do domova, který jsme si vysnili. Koloniální nábytek je skvělá volba, avšak ne do panelákového 3kk o šedesáti metrech čtverečních.
Jeden z nejčastější kýčů na stěnách našich bytů. Krásný, ale zdaleka ne originální. Zdroj: Timothy Tsui, Flickr.com
3. Podléháme módě nebo tomu, co považujeme za módu
Jenom protože teď letí bílá barva či aztécké vzory, nemusíme hned nechávat přečalounit gauč. To, co vypadá dobře v designovém e-shopu, nemusí mít tu správnou chemii s ostatním nábytkem ve vašem bytě. Podobně jsou na tom kýče, které si často stěhujeme domů. Černobílá velkoformátová fotka Audrey Hepburn ze Snídaně u Tiffanyho už nikoho uměleckým puncem neohromí. Neudělá to ani fotka Brooklynského mostu v ranní mlze, kterou jste v životě neviděli. Přestaňme se na kousky do bytu dívat okleštěně, důležité je vnímat celek a sázet na osobní přístup.
4. Špatně vybarvujeme
Je to ta známá scéna ze Sexu ve městě. „Milej kamaráde, my dva jsme jako ta červená stěna. Teoreticky je to dobrej nápad, ale z nějakýho důvodu to nefunguje,“ říká Carrie panu Božskému v jeho ložnici natřené zářivě rudou barvou. A má pravdu. Ne vše, co vypadá ve vzorníku skvěle, se také dobře vyjímá v bytě. Mentolově zelená je teď trendy, se zbytkem obýváku si ale nemusí tykat. A to, že barvou luxusu je bílá, neznamená, že ji ocení náš gauč - obzvlášť pokud naše děti ze všeho nejraději milují čokoládu. Možná v obchodě tvrdili, že je ten přehoz pratelný, ale dělat to každý týden...?
Spojení slova love, červené barvy, Marylin Monroe a rtů v ložnici nenechává příliš prostoru představivosti. Zdroj: crazysexycool.co.za, WikimediaCommons
5. Pácháme dekorační sebevraždy
Sprovodit ze světa vkusný styl našeho bytu vlastní rukou je vlastně velmi snadné. Stačí nahlédnout do mnoha internetových diskuzí s návody „udělej si sám“. Ne všechny dopadají katastroficky. Většina autorů a autorek však nemá soudnost. Pro typy žen (protože v drtivé většině případů jsou to právě ženy), které rády vlastnoručně zkrášlují své domovy, se vžil výraz bydlenky.
Mezi jejich výrobky najdete například všelijak vyzdobené knihy (nadobro zničené a pro čtení nepoužitelné), formace ze slepených těstovin, stěny a poličky ozdobené univerzálními nápisy home, love nebo paris či doma vyrobené svíčky. Možná to na fotce vypadá dobře, pokud to ale zabere dost času, ve finále víc peněz a navíc výsledek neodpovídá námaze, je čas se podívat pravdě do očí a smést to ze stolu.