Jste zde

6 zbytečných chyb, které ničí vaši pračku: Moc aviváže, nerovná podlaha i velké kusy prádla

rozbitá pračka Zdroj: Shutterstock
Průměrná životnost pračky je podle statistik 10 až 15 let. To samozřejmě při správné péči. Pokud děláte některou z následujících chyb, životnost tohoto spotřebiče zcela zásadním způsobem zkracujete. Čemu se vyhnout?

11. 1. 2025

Chyba č. 1: Příliš mnoho prádla

Každá pračka má od výrobce uvedeno, kolik prádla pojme. Překračovat tuto hodnotu je zbytečné a může to životnost spotřebiče zásadním způsobem zkrátit. Přeplňováním pračky totiž riskujete nadměrné zatížení ložisek, což vede k jejich rychlejšímu opotřebení. Pokud se ložiska porouchají, pračka bude nadměrně hlučná a buben se nebude správně točit.

Přečtěte si také: Jak prát černé prádlo: Perte jen nezbytně krátkou dobu a vezměte na pomoc ocet!

Chyba č. 2: Prací prostředky

Životnost pračky může zkrátit i používání nesprávných pracích prostředků, či příliš velké množství pracího prášku, gelu nebo aviváže. Dávkování není u každého prostředku stejné (ovlivňuje ho mimo jiné i tvrdost vody), vždy ho ale najdete v doporučení přímo od výrobce. 

shutterstock_1987233191.jpg

opravář pračky
Zdroj: 
Shutterstock
Životnost pračky, pokud se o ni staráte, je poměrně vysoká. Tak proč ji zbytečně snižovat?

Nadmíra pracího prostředku může způsobit ucpání pračky, či poškodit její senzory. Nesprávné prací prostředky (např. některé aviváže, prací perličky nebo parfémy) pak dokonce mohou naleptat těsnění pračky, či přihrádku určenou pro konkrétní prací prostředek.

Náš tip: Pokud vám při vyndávání pračky pravidelně chybí ponožka nebo oblíbené kousky spodního prádla, zkuste příště drobnější věci vložit do speciálního síťovaného pytlíku. 

Chyba č. 3: Zanedbaná péče

O pračku je potřeba průběžně pečovat. Zbytky pracího prostředku, nečistoty a vodní kámen se mohou hromadit uvnitř pračky a způsobovat zápach nebo dokonce trvalé poškození.

Proto je potřeba pravidelně čistit nejen dávkovač na prací prostředky, ale také filtr a buben pračky. Nezapomínejte ani na těsnění. Jak pračku správně vyčistit jsme si řekli v jednom z předchozích článků. 

Mohlo by vás zajímat: Nejčastější chyby při praní prádla: Dělá je každý. Ano, i vy! Na co pozor?

Chyba č. 4: Příliš velké kusy prádla

Problémem mohou být i těžké deky nebo třeba povlečení a peřiny. Pokud bude opakovaně docházet k přetížení pračky, můžou to „odnést“ její řemeny a převody. Mimo to se várka ani nemusí dobře vyprat, protože prádlo se v bubnu nemůže dostatečně otáčet a vyždímat.

Pokud víte, že potřebujete vyprat vícero větších kusů prádla (typicky deky, lůžkoviny apod.) využijte veřejných prádelen, kde jsou na objemné kusy dobře vybavení.

Chyba č. 5: Nesprávné umístění spotřebiče

Pokud pračku umístíte na nerovný povrch, nebo na místě, kde je vystaven vibracím a pohybu, opět můžete zásadním způsobem zkrátit její životnost. Nesprávné umístění totiž může vést k nevyváženosti pračky během praní, což může poškodit motor a ložiska.

Při umisťování pračky se proto důkladně přesvědčte, že je pračka umístěna na rovném a stabilním povrchu. Při instalaci můžete k vyrovnání použít nivelační nožičky. Pravidelně také kontrolujte, zda je pračka stále vyvážená a správně umístěná.

Přečtěte si také: Domácí prací prášek: Vyrobíte ho za pár minut a za hubičku

Chyba č. 6: Kovové předměty

Zapomenuté klíče, mince nebo třeba kostice z podprsenky, či kovové zipy na bundě mohou napáchat v bubnu pračky pořádnou neplechu. Buďto mohou buben poškodit, nebo dokonce poškrábat, či rozbít skleněná dvířka pračky. Vždy proto nezapomeňte zkontrolovat kapsy a pásky či podprsenky prát v již zmíněných síťovaných pytlících. 

Použité zdroje:

  • https://www.bydlenihned.cz/1417-5-veci-ktere-skodi-vasi-pracce/
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-sedm-veci-ktere-nici-vasi-pracku-40469426
  • https://www.lepebydlet.cz/5-veci-ktere-pracce-skodi-jakych-chyb-se-pri-prani-vyvarovat
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/7-nejcastejsich-chyb-pri-prani