Jste zde

Jak vybrat pračku? Nadstandard zajistí speciální funkce. A ty moderní můžete ovládat i telefonem!

moderní pračka Zdroj: Shutterstock
Když doslouží pračka, situace si žádá rychlé řešení. Pokud jste zjistili, že oprava té stávající se nevyplatí, nejspíš už si vyhrnujete rukávy, abyste se ponořili do světa internetu a zjistili, jak vybrat novou.

14. 10. 2024

Pračka, stejně jako třeba kávovar nebo lednice, není zrovna ten druh zboží, který byste si bez okolků pořizovali každý měsíc jako nějaký ten stylový kousek do šatníku. Nebuďte ale zaskočeni tím, že nevíte, jak na to. Poradíme vám, jaké vlastnosti při volbě nového pomocníka do domácnosti sledovat, aby splňoval všechna vaše přání.

Pojďme se podívat, podle čeho vybrat pračku, abyste dostali, po čem toužíte, ale zároveň nepřepláceli za něco, co nevyužijete.

shutterstock_2491071181.jpg

naplněný buben pračky
Zdroj: 
Shutterstock
Pračku vybírejte i s ohledem na počet členů domácnosti. Ať nekupujete zbytečně velký model.

Rozměry

Pokud máte na pračku vybrané konkrétní místo (což máte, jestliže se nestěhujete do nového bydlení nebo zásadně nerekonstruujete), zajímejte se v prvé řadě o rozměry. Velkou pračku do malého prostoru prostě nenacpete, i kdybyste stokrát chtěli. Standardní pračky mívají šířku 60 cm, ty užší pak 45 cm.

Záleží i na hloubce pračky, která se ovšem odvíjí od dalšího parametru, a to od velikosti bubnu. Zkrátka a dobře – změřte si prostor, který můžete tomuhle spotřebiči věnovat, a od zjištěných parametrů se odrazte.

shutterstock_2484375443.jpg

pračka s předním plněním
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud máte dostatek místa, nebojte se zvolit model s předním plněním. Do menšího bytu oceníte naopak horní plnění.

Velikost bubnu

Pokud žijete sami nebo ve dvou, vystačíte si i s pračkou o kapacitě do 5 kg. Větší domácnosti (o 3 až 4 osobách) už budou potřebovat spíš pračku nad 6 kg. Jestli perete větší množství prádla naráz nebo často perete objemnější věci (deky, záclony a další), oceníte i pračku na 8 kg a víc.

K dostání jsou pračky třeba i na 17 kg prádla! Ty už jsou ale pro hodně početné domácnosti, například ve vícegeneračním bydlení.

Typ pračky/plnění

Pračku můžete plnit vrchem nebo předem. Zatímco pračky s vrchním plněním mívají menší objem bubnu, ty s předním plněním můžou být právě zástupci těch největších. Ale samozřejmě nemusí. První zmíněné se hodí tam, kde není prostor na otevírání dvířek. Druhé zmíněné taky bývají úspornější a můžete je instalovat pod desku.

Energetická účinnost

Čím častěji perete, tím víc by vás mělo zajímat, kolik vaše pračka spotřebovává energie. Ty nejúspornější pračky mají označení A. Zatímco jedno praní v takové úsporné pračce může vyjít zhruba na 3 Kč, v pračce energetické třídy D je to o korunu víc.

Jako průměr se bere 220 pracích cyklů za rok – rozdíl tedy činí asi 220 Kč na elektřině (a to jsme jen u třídy D, nikoli G!). Spotřebu samozřejmě ovlivňuje několik faktorů, jako třeba objem bubnu, zvolený program nebo kvalita motoru.

shutterstock_2492522665.jpg

levný model pračky
Zdroj: 
Shutterstock
Ty nejobyčenější modely seženete už za 4500 Kč.

Počet otáček (rychlost odstřeďování)

Když si vyberete pračku s aspoň 1 200 ot./min., budete z obliga. Na běžné praní, respektive ždímání to stačí. Čím vyšší je ale počet otáček, tím je ždímání efektivnější a může trvat kratší dobu (což snižuje náklady na provoz).

Otáčky můžete vždycky regulovat směrem dolů, takže neuděláte chybu, když si pořídíte pračku s 1 600 ot./min. Klidně na ní pak nastavíte 1 000 otáček a můžete šetrně vyždímat i jemné prádlo.

Speciální programy a funkce

Speciální programy a funkce dokážou z na první pohled obyčejné pračky udělat naprostou královnu. Co se vám může hodit?

  • Funkce Aqua Stop: Když dojde k poškození hadice nebo jakékoli poruše pračky, voda se z ní nedostane ven. Nestane se tedy, že byste vyplavili sebe nebo sousedy.
  • Odložený start: Potřebujete, aby se pračka spustila v konkrétní čas, když u ní zrovna nebudete, nebo chcete „jet“ na noční proud? Nastavte si odložený start a všechno půjde podle vašich plánů. Pračka se v daný čas zapne a odvede svou práci. Vaši asistenci k tomu nepotřebuje.
  • Váhová automatika: Díky téhle vychytávce pračka dávkuje na praní jen tolik vody, kolik je potřeba. Zváží si totiž, kolik je uvnitř prádla, a podle toho se pak zařídí.
  • Fuzzy Logic: Moderní pračka rozpozná, jak probíhá aktuální praní, a podle toho upraví cyklus na optimum. Ušetříte tak i vodu a elektřinu.
  • Automatické dávkování: Pračka taky dokáže sama říct, kolik bude potřeba pracího prostředku. Pokud se obáváte, že ho dáváte málo (takže prádlo není dobře vyprané) nebo moc (takže na prádle ulpívá), tady vaše strachy skončí.
  • Parní programy: Parní praní si bere za úkol zanechat vaše prádlo bez pachů, alergenů a taky nezmačkané. Pára dokáže efektivně uvolnit vlákna a prádlo krásně načechrat. Skvrny pak odstraňuje pěkně hloubkově.
  • Chytré pračky: Spojit dneska pračku s mobilem nebo tabletem? Proč ne? Stačí si stáhnout aplikaci od výrobce vaší smart pračky a mobilním přístrojem ji ovládat. A klidně si tak stáhnout třeba nový prací program!

Hlučnost

Pokud plánujete prát večer nebo v noci (třeba kvůli nočnímu proudu), určitě se při výběru pračky dívejte i na její hlučnost. Docela jednoduše by vás totiž mohla rušit třeba při večerním sledování televize (nebo spánku).

Hlučnější pračky dneska dosahují 50–60 dB a při ždímání se může hlučnost vyšplhat i na 85 dB, ty novější už se často vejdou do 50 dB (a do 60 dB při ždímání).

Cena

A nakonec je tu cena. Neplatí, že dražší pračka je automaticky lepší. Zároveň je ale dobré porovnávat produkty a nebrat to nejlevnější – tady byste nejspíš později dost připláceli za spotřebu elektřiny.

Nejlevnější pračky se dají sehnat už od 4 500 Kč (nepočítáme-li ty v mini provedení), zlatá střední cesta vede kolem 10 000 Kč. Cena těch nejnabušenějších modelů se šplhá i nad 50 000 Kč.

Použité zdroje:

  • alza.cz/jak-vybrat-pracku-art16532.htm
  • datart.cz/novinky/radce/pracky-jak-vybirat-na-co-si-dat-pozor
  • dtest.cz/clanek-957/jak-vybrat-automatickou-pracku