Jste zde

Abeceda svíček a vosků: Pozor na parafín a zkuste vosk z použitého oleje!

bílá a šedivá svíčka Zdroj: www.bigstockphoto.com
Poznejte s námi jednotlivé typy vosků. Řekneme vám, proč se vyhnout parafínovým svíčkám, a představíme vám mnohem šetrnější alternativy parafínu, které nebudou mít negativní vliv na vaše zdraví!

5. 9. 2020

Při koupi svíčky se nenechte zlákat pouze jejím vzhledem. Existuje mnoho jiných důležitějších faktorů, kterých byste si měli všímat při její koupi! Důležitou roli hraje i knot, absence syntetických barviv i aromat a typ vosku, ze kterého je svíčka vyrobená. 

Pozor na škodlivý parafín 

Parafín je nejběžnější, ale nejméně vhodný typ vosku, ze kterého se vyrábějí svíčky. Je levný, vhodný k roztavení, velmi snadno přijímá barvu i aroma, ale není šetrný k lidskému zdraví! 

Při spalování parafínu se do ovzduší dostávají benzen, toluen a jiné škodlivé látky, které mohou velmi negativně ovlivnit váš zdravotní stav. Pravidelné a dlouhodobé pálení parafínových svíček může vést k rozvoji astmatu i rakoviny. Naprosto neškodné však není ani její krátkodobé zapálení! Zejména citlivý jedinci mohou krátce po zapálení takové svíčky pociťovat únavu a bolest hlavy. 

Vůně včelího vosku nedovoluje jeho kombinaci s vonnými oleji

Včelí vosk je nejkvalitnější typ vosku. Při jeho spalování nevznikají žádné jedovaté toxiny, nádherně voní i bez přidání aromat a pročišťuje vzduch. Místnost zbaví prachu, plísní, alergenů i škodlivin z cigaretového kouře. 

bigstock-the-wax-candle-made-by-hand-290346649.jpg

svíčka ze včelího vosku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Včelí vosk je 100 % přírodní produkt, který vzniká přeměnou medu a pylu v těle některých druhů včel. 

Svíčky mají krásně medovou barvu, hoří téměř bez kouře a vyrábějí se odléváním do formy nebo smotáním tenkého plátu vosku. Svíčky takto vytvořené však rychleji a hůř hoří než svíčky, které jsou lité. 

Nepodporujte výrobu svíček z palmového vosku! 

Svíčky z palmového vosku patří k nejoblíbenějším. Jsou zdravotně nezávadné, nedýmají, vyzařují jasné světlo a poznáte je podle typické mramorové struktury. Avšak mnozí výrobci i spotřebitelé od palmových svíček upouštějí. 

bigstock-a-red-heart-shaped-candle-in-a-346309561.jpg

palmový vosk
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Svíčky z palmového vosku kupujte pouze u ověřených výrobců, u kterých si budete jisti, že svíčka nepochází z plantáží, kde dochází k drancování původní krajiny, ale z obnovitelných fair-trade zdrojů.  

Hlavní důvod, proč se svíčky z palmového vosku dostávají na černou listinu tkví ve způsobu, jakým se palmový vosk získává. Plantáže palmy olejné, z jejíž plodů se lisuje palmový vosk, vznikají na místech, kde byl deštný prales. Místo s jedinečnou flórou a faunou, které muselo ustoupit plantážím palmy olejné! 

Svíčky z rostlinných olejů – ideální možnost, jak zužitkovat odpad

Svíčky z rostlinných olejů patří k nejekologičtějším! Krásně hoří, velmi snadno přijímají vůně i barvy, málo čmoudí, vylučují mnohem méně sazí než parafín a v případě zašpinění oděvu se velmi snadno čistí. Zejména ale u řepkového a sójového vosku může být problém s kvalitou základní plodiny, co se týká hnojiv. Při výběru vosku potažmo svíček proto pátrejte po chemicky neošetřované sóje či řepce. 

bigstock-making-candles-by-yourself-pro-324122437.jpg

svíčka ve skle
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Svíčky ze sójového nebo řepkového vosku kupujte pouze v bio kvalitě! Řepka i sója jsou totiž plodiny, které jsou velmi často hnojeny. 

Věděli jste, že použitý slunečnicový, řepkový nebo olivový olej můžete využít k výrobě svíček? 

Svíčky z použitých kuchyňských olejů jsou poměrně novinkou a vykouzlíte si je velmi jednoduše i doma. K jejich výrobě vám postačí pouze kuchyňský olej, klidně i použitý, a speciální sada, kterou zakoupíte na internetu.

Výsledkem je kvalitní vosk, který nezapáchá, možnost vyrobit si svou vlastní svíčku a fakt, že jste udělali něco prospěšného pro naši planetu. Použitý kuchyňský olej totiž nikdy nepatří do výlevky v dřezu ani do záchodové mísy, kam ho valná většina z nás vylévá.