Jste zde

Afrikán: Nenáročný ochránce vaší zahrady, který odežene slimáky i mšice

afrikán aksamitník Zdroj: Bigstockphoto
Vysaďte si letos na své zahradě afrikány! Nenáročné letničky, které zkrášlí každý kout vaší zahrady a pomohou vám ji udržet zdravou a bez škůdců.

16. 1. 2022

Aksamitník, lidově afrikán, je nenáročná letnička, jejímž původním domovem je střední Amerika. Nikoliv Afrika, jak by mohl název napovídat. Je pěstován v mnoha odrůdách, které se liší vzrůstem, barvou, tvarem i velikostí květů, kvete po celé léto až do prvních mrazíků a zvláště na zahradách udělá velkou službu. Pěstovat ho však můžete i v truhlíku za oknem, na terase i na balkoně. 

bigstock-red-sherry-tomatoes-on-the-pla-17485487.jpg

sazenice rajčat
Zdroj: 
Bigstockphoto
Afrikány vysazujte ke kořenové zelenině, k bramborám, jahodám, rajčatům a k okrasným cibulovinám. 

O dospělé rostliny nebude potřeba se starat

Tip: Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů můžete prodloužit dobu kvetení. Nezapomeňte si však schovat semínka na příští sezonu.

Pěstování afrikánů není nijak náročné. Jakmile rostlina zesílí, není třeba se o ni příliš starat. Je velmi odolná a snese jak krátkodobé přemokření, tak i sucho.

Prospívat bude na plném slunci i v polostínu a netrpí na škůdce ani na nejrůznější choroby. Ideální je dobře propustná a humózní půda. 

bigstock-fresh-bright-yellow-and-orange-440740853.jpg

sazenice afrikánů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na záhon vysazujte pouze silné sazenice, které jsou schopny přežít nájezd nenažraných slimáků. 

Afrikány lze snadno vypěstovat v domácích podmínkách výsevem semen v průběhu března a dubna. Na venkovní záhon je však důležité sázet je až po zmrzlých, tedy v druhé polovině května. Afrikány totiž nesnášejí mráz

Afrikán ochrání okolní rostliny

Afrikány se skvěle hodí pro lemování záhonů. Už několik rostlin dokáže minimalizovat výskyt mšic, molic i plísní a šťávy, které se uvolňují z kořenového systému, dokážou odpudit půdní háďátka, která napadají především podzemní části rostliny. Navíc půda rozkladem afrikánů získá obrovské množství humusu. 

bigstock-marigolds-in-the-garden-orang-299162068.jpg

afrikány na záhonu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Afrikány, které zasadíte do těsné blízkosti růží, odpudí pilatku listovou, která požírá listy, květy i mladé výhonky. 

Typické a pro mnohé z nás velmi nepříjemné aroma afrikánů pomáhá také odpudit komáry. V parfumerii je však vysoce ceněné při výrobě mnoha parfémů. 

Výtažek z afrikánů patří mezi 'éčka', která neškodí

Některé druhy aksamitníků lze využít v kuchyni při vaření i k léčebným účelům. Květy mohou být ozdobou mnoha dezertů, zmrzlin i dortů a svou nasládlou chutí, která je podobná anýzu, mohou ozvláštnit spoustu salátů. Nejčastěji se ale s afrikány setkáte v kuchyních v podobě potravinářského žlutého barviva, které najdete na zadní straně výrobku pod označením E161b lutein.

V lidovém léčitelství jsou afrikány určené ke zklidnění podrážděného žaludku, k léčbě průjmu a bolesti břicha i k ochraně zraku. Pomohou při překonávání kocoviny, podporují vykašlávání a uvolňují křeče svalů. Připravit si z nich můžete čaj i odvar. Vždy ho však užívejte s mírou! 

bigstock-tagetes-garden-flower-tagetes-390100567.jpg

květy afrikánů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výtažek z afrikánů se používá k dobarvení těstovin, piškotů, zmrzlin, jogurtů a mnoha dalších potravin. 

 
Zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1951-aksamitnik-afrikan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/aksamitnik-nenarocna-rostlina-do-zahrady
  • https://www.magazinzahrada.cz/afrikan-ozdobny-a-uzitecny/
  • https://prima-receptar.cz/afrikany-by-na-zahrade-nemely-chybet-nezapomente-je-vysit-uz-za-par-dni/
  • https://living.iprima.cz/zahrada/afrikany-letnicky-ochrana-zeleniny-repelent