17. 9. 2017
Motorovky, jak se řetězovým pilám také říká, jsou dnes běžnou součástí řady domácností. Ať už jde o lidi s rodinnými domy, chatami či chalupami.
Řetězová pila má široké využití: v lese, na zahradě, v dílně nebo na stavbě. Na trhu existují především benzinové a elektrické pily, své místo si mezi zákazníky získávají i AKU pily.
Benzinová pila Oleo-Mac GS 520 patří mezi velmi oblíbené pily a vychází perfektně i z testů.Zdroj: Mountfield
Kam se jaká pila hodí?
Primárně je to tak, že na přípravu velkého množství dřeva, ať už doma či v lese, je vhodná benzinová pila. Na řezání u domu, na stavbě nebo v dílně, kde máte dobrou dostupnost elektřiny, si většinou vystačíte s pilou elektrickou. Nebo s pilou AKU, která pracuje na baterii, čímž vám odpadá řada starostí.
„Když potřebujete zdělat velké množství dřeva, které používáte jako primární zdroj topení, rozhodně volte pilu benzinovou. Je ideální pro pravidelné řezání v lese i na zahradě,“ říká Martin Suchý, expert na pily ze společnosti Mountfield.
Nadupaná pila Oleo-Mac OM 962 se před ničím nezastaví. Je vhodná na práci v lese i pro řezání zásob dřeva doma. Zdroj: Mountfield
Benzinové pily jsou silnější a zastanou velké množství práce. Podle výkonu a uplatnění se řadí do několika kategorií: hobby pily s výkonem kolem 1,5 kW pro občasné řezání zejména na zahradě, vhodné i na odvětvování, dále farmářské pily, které už snesou označení jako poloprofesionální. Mají motory s objemem přes 40 cm3, řezné lišty přes 40 cm a zvládnou hodně práce. Můžete je vzít bez obav i do lesa, pokud nejde o klasickou těžbu.
Nejvyšší kategorií benzinových modelů jsou pily profesionální. Jedná se primárně o stroje na pravidelné řezání i těžbu dřeva v lese. Mají dlouhé řezné lišty a motory nejvyšší výkonnosti (i přes 5 kW), díky nimž vydrží pila pracovat v nejtěžších podmínkách několik hodin denně.
Až se zima zeptá, váš trávník bude připravený: Dopřejte trávníku podzimní regeneraci. Poradíme vám, jak na ni!
Na řezání menšího množství dřeva například do krbu nebo na venkovní ohniště je vhodná elektrická pila. Její jedinou nevýhodou je, že musíte řešit kabel a přívod elektřiny. Ale výhod je daleko víc. Kromě toho, že vám dobře poslouží v okolí domu i třeba v dílně, jsou elektrické pily lehčí, tišší, méně náročné na údržbu a mají nižší pořizovací náklady.
Elektrická pila LEVITA 200 ES s elektromotorem o příkonu 2000 W a americkou řeznou lištou Oregon.Zdroj: Mountfield
Výkon pily vybírejte podle toho, jak často ji budete používat a na jaké řezání. Pokud s ní chcete primárně připravovat dřevo, volte pily s elektromotorem o příkonu 1 800, v lepším případě 2000 nebo dokonce 2400 W, což už je na elektrickou pilu velká síla. Naopak na prořezávání stromků či občasné řezání klád menších průměrů vám stačí i pila o výkonu 1400 W.
Ať už zvolíte benzinovou, elektrickou nebo AKU pilu, bude to vítaný pomocník, který vám ušetří čas i námahu.