21. 10. 2022
Bazalka, petržel a pažitka patří k nejčastěji pěstovaným bylinkám v českých domácnostech. Na oknech a skříních je hýčkáme a snažíme se získat dostatek informací, aby co nejdéle vydržely, obrůstaly co největším počtem listů a co nejlépe voněly a chutnaly.
Často se však řídíme nesprávnými obecnými radami na téma „jak pěstovat bylinky“ a zapomínáme, že každý druh vyžaduje své specifické podmínky. Jak tedy správně pěstovat bazalku, petržel a pažitku?
Jak pěstovat bazalku
Bazalka povětšinou vydrží jen jednu sezonu, ale ne každá odrůda patří mezi jednoletky. Poddruhů této oblíbené byliny je mnoho, některé mají výrazně lékořicové aroma, jiné načervenalé listy či lehce ostrou, až feferonkovou chuť.
Pozor při pěstování bazalky si musíme dát při zálivce. Na některých listech se totiž mohou tvořit černé skvrnky, jsou-li delší dobu vystaveny přímému působení vody. Svá pravidla má též sklízení. Nejlepší chuť mají lístky právě v době, kdy se objeví první náznaky květu. V této době by se měly lístky ihned sklidit, po vykvetení už ztratí své nejlepší vlastnosti.
Květináč na skříňce v tmavém koutě bytu se rozhodně k pěstování bazalky nehodí. Tato bylinka vyžaduje hodně světla, takže tradiční místo v truhlíku na okně jí sedí rozhodně více. Když má však světla a tepla příliš a je nedostatečně zalitá, tak svěsí listy. V takovém případě jí okamžitě zásobíme vodou a můžeme se těšit na sklízení.
Jak pěstovat petržel
Vitamín C, toho je petržel plná. I díky tomu se petržel často ocitá v našich zahradách a kuchyních. Především ovšem pro svou chuť a velké rozšíření. Petržel v českých zahradách rostla odedávna, proto se stala tradiční součástí polévek a spousty dalších pokrmů.
Co se týká pěstování, měli bychom si dát pozor na všemožné rzi a virové nákazy, těm totiž zmíněná bylina nezřídka podléhá. Také jejímu vývinu pomůže pravidelné hnojení.
Největšího nepřítele chuti bylinek najdeme v jejich vlastních květech. Ponechme stranou jejich estetickou hodnotu, buďme přízemní a udělejme vše pro co největší kulinářskou hodnotu. Ve druhém roce petržel většinou začíná kvést, takže bychom měli předtím sklidit a jakmile vykvete už ji raději nekonzumovat.
Jak pěstovat pažitku
Pažitka nevyžaduje žádné zvláštní podmínky, snad proto patří v našich krajích k nejpopulárnějším bylinám. Dobře jí udělá stále vlhká, dobře propustná půda. Specificky ovšem musí probíhat její sklizeň: V žádném případě bychom neměli uštipovat duté listy těsně nad zemí. V důsledku takového zacházení zbytky listů usychají. Proto je záhodno je uštipovat výše.
Dále tu máme evergreen všech bylinek, květy. Jakmile je spatříme, okamžitě se jich zbavme! Jejich vyživování bere sílu zbytku rostliny a listy ztrácí na chuti.
Zdroje:
- https://www.bydlimekvalitne.cz/bazalka-zelene-zlato-ktere-pomuze-pri-bolesti-v-krku-i-nespavosti
- https://www.bydlimekvalitne.cz/co-jste-nevedeli-o-petrzelce-ovoni-polevku-ale-pomuze-i-pri-zanetech-mocoveho-mechyre
- https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-pestovani-pazitky-je-snadne-a-nenarocne-lze-ji-mit-doma-v-kvetinaci-i-venku-na-zahonku-40390567
- https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/bazalka-jak-vypestovat-koreni-domaci-pesto