Jste zde

Bydlení v podkroví: Může to být království, ale i noční můra. Na co pozor?

ložnice v renovovaném podkroví Zdroj: Bigstockphoto
Zatímco dříve se půdní prostory využívaly spíše ke skladování méně využívaných věcí a občas nějakého malého tuláka napadlo schovat se sem před nespravedlivým světem, natrvalo to nikoho do podkroví moc nelákalo. Dnes už je to však jinak.

6. 1. 2025

Čím rozmanitější možnosti bydlení máme, tím atypičtější hledáme. A jednou z těch méně typických je právě bydlení v podkroví. Půdní byty mají své kouzlo ukryté právě v tom, že byly dlouho neobývané, ale také v tom, že nabízejí velké prostory, zkosené střechy (a my jsme přitom zvyklí na vodorovné stropy), střešní okna, která skýtají pohled na hvězdnou oblohu, nebo nenapodobitelná zákoutí, jež bychom jinde nedokázali vytvořit.

Možná vás spíš láká Patro v bytě – řešení pro velké i malé prostory

Výhody a nevýhody půdních bytů

Jako každé bydlení ve specifických prostorách, i to v půdních bytech má své výhody a nevýhody.

Mezi výhody patří zpravidla krásný výhled na okolí, světlo, prostor (především do výšky) a rychlé prohřátí prostoru.

bigstock-bathroom-of-a-flat-46323145_-_kopie.jpg

koupelna v podkroví
Zdroj: 
Bigstockphoto
V podkroví může být i koupelna - je krásná a originální.

Za nevýhody zase považujeme horko, které může být v létě bez klimatizace neúnosné, finanční náročnost při zařizování, větší únik tepla během zimního období a vyšší vlhkost.

Na co si dát pozor, když se chystáte bydlet v podkroví

Ač jsou půdní či chcete-li podkrovní byty pěkné a mají své nenapodobitelné kouzlo, číhá v nich nejedna nástraha, kterou si v návalu omámení neuvědomujeme. Stále si to nedovedete představit konkrétně?

Nábytek

  • Kvůli zkoseným stěnám, které jsou krásné a pro půdní byty specifické, musejí v drtivé většině případů obyvatelé bytu nechávat nábytek vyrábět na míru, aby všude seděl.
  • U stolu, skříněk, kuchyňské linky i dalších „pracovních desek“ je třeba počítat s větší hloubkou.
  • V bytech, kde je příliš nízká svislá boční stěna nemůžeme stavět nábytek ke stěně. Pokud se rádi před spaním opřete v posteli s knížkou o zeď, v podkrovním bytě na to zapomeňte.
  • Potíž můžete mít i s úložnými prostory, protože zatímco v běžném bytě postavíte skříně automaticky ke zdi, v půdním bytě to uděláte jen sotva. Lze to však opět vyřešit skříněmi vyrobenými na míru, ideálně s posuvnými dveřmi, které při otevírání nezaberou další prostor.

Trápí vás noční můry? Máme pro vás řešení: Lapač snů – poselství indiánů i krásný bytový doplněk

bigstock-beautiful-modern-attic-interio-79478623_-_kopie.jpg

podkrovní obývací pokoj s velkou knihovnou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Krásný obývací pokoj v podkroví - tady je ale střecha vysoko, proto se do štítu vejde i vysoká knihovna.

Okna

  • Výhled na oblohu přímo z postele je sice radost, ale nemusí to tak být vždy. Okno nad postelí je nepraktické zvláště při nepřízni počasí, kdy silný, hlasitý déšť nemusí dát obyvateli bytu spát.
  • Kolikrát už jste nechali otevřené okno, odešli jste do práce a začalo pršet? Kdyby se vám to stalo a bydleli byste přitom v půdním bytě a ke všemu byste měli okno nad postelí, mohli byste kompletně celou postel sušit. Poměrně nepříjemná záležitost.
  • Ač je trendem pořizovat si do bytu velká okna, v podkroví se vsází na více menších oken, která by měla zaujímat alespoň 10 % plochy podlahy. Jen tak zde bude dostatek světla a byt nebude vypadat jako tmavá kobka.

Tohle by vás mohlo zajímat - skvělá inspirace pro boj (nejen s jarní) únavou: Nejlepší pomocníci pro boj s jarní únavou jsou francouzské a střešní okno

Barvy

  • Jakkoli jsou půdní prostory rozlehlé, zkosené stěny je zmenšují, a proto se do nich hodí spíše světlejší barvy. Ideální je bílá, světle žlutá, zelenkavá, světle modrá, nebo odstín bílé kávy.
  • U oken nechte bílé rámování, nenanášejte barvu až k nim. Pokud byste tak udělali, barva by světlo pronikající oknem částečně pohlcovala, což by byla škoda.
  • Pokud máte v bytě tmavé trámy, zaměřte se na světlou výmalbu. Může tomu být ale i naopak – a to teprve vypadá opravdu nevšedně a zajímavě.

Bydlení v krásných a atypických prostorách podkrovních bytů má své klady, ale i zápory, které musíme brát v potaz, než se definitivně rozhodneme se v nich zabydlet. Za krásu se zkrátka platí a někdy nejen penězi.

bigstock-urban-apartment-kids-room-49793840_-_kopie.jpg

dívčí pokojík v podkroví
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dětský podkrovní pokoj by měl být vymalovaný světlými barvami - pak nebude působit ponuře.

Zdroje:

  • https://www.porovnej24.cz/clanky/bydleni-podkrovi/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-domu/jak-zaridit-bydleni-v-podkrovi/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vyhody-a-nevyhody-podkrovniho-bytu-20200430.html
  • https://www.bydleni.cz/zprava/Vyhody-a-nevyhody-bydleni-v-podkrovi
  • https://www.zivotvpodkrovi.cz/