Jste zde

Jak chutnalo pivo před 3 000 lety? Bylo kyselé a pít se příliš nedalo

pěnivé pivo Zdroj: Shutterstock
V roce 2017 Českem otřásl legendární nález nádoby, která podle provedených analýz ukrývala 3 000 let staré pivo. Na čem si pochutnávali naši předci? Na tekutině, která měla k dnešnímu pivu setsakramentsky daleko.

8. 4. 2025

Psal se rok 2017 a v malé obci Kladina na Pardubicku došlo k opravdovému pozdvižení. Tým archeologů tady našel speciální bronzovou nádobu, u které existovalo důvodné podezření, že mohla sloužit k uchovávání zlatavého moku. Piva, které naši předkové popíjeli zhruba v 9. století před naším letopočtem. Obsah bronzové nádoby, která v roce 2017 obsahovala už pouze zbytky hlíny, byl podroben detailní analýze.

Přečtěte si také: Nejlepší pivo roku 2024: Podle sládků je jím pivo z Radotína. Znáte ho?

shutterstock_412185736.jpg

pivní varna
Zdroj: 
Shutterstock
Pivo staré 3000 let se sice také vařilo, jeho chuť se ale s "novějšími" kousky nedá vůbec srovnávat.

Otisk prosa potvrdil domněnky vědců

Bronzové vědro, které tým archeologů v Kladině na Pardubicku objevil, převezli do Východočeského muzea v Pardubicích, kde požádali vědce, aby jim pomohli určit obsah nádoby. Jeden z chemiků, kteří byli k expertíze přizváni, potvrdil, že vědro obsahuje chemický otisk prosa.

Další z vědeckého týmu následně odhalil, že škrobová zrna prošla procesem vaření. Nádoba s dvojitým dnem tak s největší pravděpodobností sloužila v 9. století před naším letopočtem k vaření prosného piva s přídavkem bylin.

shutterstock_414016828.jpg

pivo ve středověku
Zdroj: 
Shutterstock
Pivo se stalo nedílnou součástí naší kultury poměrně záhy.

Bronzová nádoba patřila tehdejší elitě

Nádoba prošla náročnou konzervací, kterou měly na starost restaurátorky Východočeského muzea v Pardubicích. A ty zjistily, že vědro s největší pravděpodobností muselo patřit tehdejším elitám, které připravily hostinu s pivní oslavou ve vrcholném létě, tedy zhruba v období dožínek.

Na nádobě byl jasně patrný motiv sluneční bárky, kterou táhnou labutě. Sluneční božstvo je typickým výjevem starého evropského mýtu z doby bronzové.

Mohlo by vás zajímat: Tohle jsou nejhorší česká piva podle pivařů: Jedno prý smrdí jako natrávené jídlo, druhé je cítit po odlakovači

Jak chutná 3 000 let staré pivo?

Chemik, který se na analýze obsahu nádoby podílel, se rozhodl pivo staré 3 000 let uvařit. Dle jeho slov byla v minulosti piva kvašena tzv. divokými kvasinkami, což z nich dělalo poměrně kyselý a zpravidla spíše nepoživatelný nápoj.

3 000 let staré pivo se podle něj blížilo dnešnímu pivnímu stylu lambik, oproti kterému ovšem bylo hořčené bylinami, což zase odpovídá současnému pivnímu stylu gruit. V konečném důsledku ale rozhodně nešlo o nápoj, na kterém by si naši předci nějak zvlášť pochutnávali. A dnešní milovníci zlatavého moku by nad ním pravděpodobně ohrnuli nos. 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Ji%C5%99i%C4%8Dn%C3%A1
  • https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-nejstarsi-prosne-bylinne-pivo-v-evrope-se-3000-let-ukryvalo-ve-vedru-na-pardubicku-40372009
  • https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/vareni-jidlo/vyfoukli-jsme-nemcum-jejich-prvenstvi-nase-3000-let-stare-pivo-je-nestarsi-v_2502281928_cen