17. 1. 2025
Malé bílé kuličky s výraznou a osvěžující mentolovou a eukalyptovou příchutí se začaly vyrábět v roce 1960 v Chotyni, v místní továrně na čokoládu, která tu fungovala již od roku 1936. Tehdy šlo o pobočku známého libereckého závodu Lipo.
Dnes už můžeme pouze spekulovat, jestli se staly Antiperle nástupcem podobných bonbonů, které se ovšem prodávaly pouze v lékárnách pod označením Antiseptické ústní perle anebo šlo o zcela originální nápad, který neměl s „lékárnickými bonbonky“ nic společného.
Přečtěte si také: Co jsme mlsali za „socíku“? Cigaretové žvýkačky, bonboniéry Maryša nebo čokolády, co vyhrály olympiádu
Pravdou ovšem zůstává, že původní Antiperle byly k dostání v malých plechových krabičkách, které v polovině 60. let nahradily krabičky plastové s průhledným víčkem a legendárním systémem otevírání. Vysypat jednu mentolovou kuličku byl občas vážně hlavolam.
Antiperle byly oblíbené i u dětí. Rozhodně ale ne kvůli svojí výrazné mentolové příchuti. Kluci obsah krabičky používali k nabíjení pistolek, holky krabičky pro změnu využívaly k úschově drobných pokladů nebo jako domečky pro berušky, kobylky, či jiné drobné živočichy.
Krabičky Antiperlí byly původně zelené, později se ale Antiperle prodávaly i ve žlutých, červených, modrých a v 80. letech dokonce průhledných žlutooranžových krabičkách. Ačkoliv se měnil jejich obal, složení zůstávalo dlouhá léta neměnné.
Mohlo by vás zajímat: Nákupy za „socíku“. Z ceny rohlíků nebo piva vám spadne brada. Levněji ale nebylo!
Šest týdnů výroby
Způsob výroby Antiperlí byl v mnohém unikátní a dnes by se už z pochopitelných důvodů neuchytil. Na krystal cukru se totiž postupně nanášely tenké vrstvy cukerného roztoku. A to po dobu neuvěřitelných šesti týdnů! Jedině tak bylo možno dosáhnout průměru čtyř milimetrů, který byl pro malé kuličky typický.
I když se v průběhu let snažili v závodě výrobní proces urychlit, výsledek se nesetkal s úspěchem. Antiperle totiž byly vždycky příliš měkké, a to by u zákazníků jednoduše neprošlo. Po revoluci se výroba Antiperlí přesunula do továrny Sfinx, spadající pod Nestlé. V průběhu let se potom bonbony přestávaly vyrábět úplně.
Možná za to mohl složitý výrobní proces anebo pokles v poptávce. Na slávu původních Antiperlí se snažila navázat společnost Mocca, která oblíbenou mentolovou sladkost prodává v trochu jiné oválné krabičce pod názvem Miramint perle. Slávu originálních Antiperlí však mohou dnešní Miramint perle původním bonbonům jenom závidět…
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Antiperle
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/30873-antiperle
- https://www.nespechej.cz/clanky/na-cukrovinky-z-dob-socialismu-vzpominame-radi-vetsina-z-nich-uz-ale-nevyrabi-20240224-2437.html
- https://www.toprecepty.cz/clanky/6861-retro-okenko-antiperle-staly-1-80-kcs-puvodne-se-prodavaly-v-plechovych-krabickach-a-skvele-osvezovaly-dech/