Jste zde

Palmový olej: Zlo, které ničí planetu. Proč ho nepoužívat?

palmový olej plody Zdroj: Bigstockphoto
Desítky miliónů zničených hektarů deštného pralesa, stovky tisíc mrtvých orangutanů a ovzduší znečištěné emisemi. Přestaňte kupovat produkty s palmovým olejem. Je to „levný“ zabiják našeho zdraví i planety.

10. 3. 2025

Palmový olej je jeden z nejpoužívanějších rostlinných olejů. Odhalit ho v potravinách není složité. Výrobci potravin totiž mají povinnost uvádět, jaký rostlinný olej produkt obsahuje. Složitější je to u kosmetických produktů. V nich je palmový olej často ukrytý pod označením rostlinný tuk nebo pod složitými chemickými názvy

Palmový olej najdeme téměř v každém produktu

Palmový tuk se objevuje hlavně v margarínech, slaných a sladkých produktech, v sušenkách, v oblíbených dětských cereáliích, kaších a čokoládových pochoutkách, v pečivu i v instantní polévkách a hotových jídlech.

Používá se na výrobu biopaliv a narazit na něj můžeme i v mnoha kosmetických výrobcích. Vyhnout se mu je tak prakticky nemožné! Existují však firmy, které palmový tuk ve svých výrobcích nahrazují a hledají zdravější a ekologičtější alternativy.

bigstock-aerial-view-palm-oil-plantatio-283856344.jpg

palmová plantáž
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nebuďte neteční! Za posledních 20 let zemřelo na Borneu více než sto tisíc orangutanů. Buďte při nákupu vnímavější a přestaňte kupovat výrobky s palmovým olejem.

Palmový olej je nejlevnější rostlinný olej

Proč se palmový olej tak moc používá? Pro výrobce kosmetických výrobků i potravinářských produktů má „palmáč“ vynikající vlastnosti. Rtěnkám, řasenkám a ostatním líčidlům prodlouží trvanlivost a dodá potřebnou vláčnost. Potravinám dodá pevnou konzistenci a je chuťově neutrální. Vysoký kouřový bod zaručuje, že se palmový olej nepřipaluje.

Levný zabiják

Palmový olej je příčinou mnoha zdravotních problémů! Velké množství nasycených mastných kyselin vede k tvorbě škodlivého cholesterolu, ucpávání cév i k problémům se srdcem. Nadměrná konzumace palmového oleje vede k obezitě, ke vzniku cukrovky i některých druhů rakoviny.

bigstock-female-sumatran-orangutan-pon-283252831.jpg

orangutan
Zdroj: 
Bigstockphoto
Populace orangutanů rapidně klesá! Orangutani, kteří přežijí vypálení deštného pralesa, jsou vybíjeni. Na plantážích palmy olejné jsou totiž považováni za škodnou.

Směřujeme ke zkáze

Palmový olej se získává bezohledným způsobem. Palma olejná se pěstuje na plantážích, které vznikají likvidací deštného pralesa. Vypalováním pralesů vznikají emise, ničí se jedinečná flóra i přirozené prostředí mnoha živočichů.

Na pokraji vymření jsou tygr sumaterský i orangutani, kteří zůstávají uvěznění v požárech, nebo jsou bezohledně vybíjení! Původním obyvatelům pralesů podnikatelé zabírají půdu a vykořisťují je.

bigstock-young-palm-oil-plantation-8059807.jpg

mladá plantáž
Zdroj: 
Bigstockphoto
Situace v Indonésii je tristní! Pomoci však může nařízení tamní vlády, které ztěžuje a znemožňuje zakládání nových palmových plantáží.

Palmové společnosti se postupně přesouvají

Zdevastovaných oblastí přibývá. Půda pod palmami se totiž za několik desítek let maximálně vyčerpá, je zamořená pesticidy a zcela neúrodná. Produkce palmového oleje už nenávratně poškodila a zničila pralesy v Indonésii a Malajsii.

Zdroje:

  • https://blog.econea.cz/postrach-jmenem-palmovy-olej-ma-jeho-bojkotovani-smysl/
  • https://www.organikk.cz/eko-zajimavosti/ekologicke-dopady-palmoveho-oleje/
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/palmovy-olej-nici-planetu-jeho-zakaz-by-vsak-mel-na-prirodu-jeste-horsi-dopad-tvrdi-studie-70719
  • https://www.dtest.cz/clanek-2520/palmovy-olej-dobre-utajeny-zabijak