Jste zde

Vitální houby: Zkuste reishi nebo shiitake. Dodají energii i pomůžou se stresem

shiitake Zdroj: Bigstockphoto
Jestli se vám dělá nevolno při představě smaženice, nebojte se a čtěte dál. Řeč totiž bude o vitálních houbách a ty se do vás v podobě nevzhledné hmoty cpát nechystáme. Nakonec budete překvapeni!

13. 1. 2025

Pokud jste ještě neslyšeli přímo o vitálních houbách, pak jste dost možná zaslechli aspoň něco o přírodních adaptogenech, na které se lidstvo v poslední době značně upíná. Ne že by šlo o zázračné léky na rakovinu nebo hubnutí, i tak ale můžou být přínosné během každého našeho dne.

Adaptogeny jsou přírodní výtažky z rostlin a taky z hub. A to právě z těch vitálních. Co se rostlin týče, možná už jste měli čest s ashwagandhou, damiánou nebo rozchodnicí růžovou. Jakmile přijde řeč na houby, zmínit musíme hlavně reishi, shiitake nebo cordyceps. A je jich ještě víc.

shutterstock_2466169835.jpg

vitální houby přehled
Zdroj: 
Shutterstock
Vitálních hub existuje větší množství, vybírejte podle svých potřeb.

Adaptogeny jako takové se využívají už odpradávna, hlavně v tradiční čínské medicíně a v ajurvédě. Velkou popularitu si získaly během 2. světové války, a to nejen u všech bojujících, ale i u civilistů. Adaptogeny totiž všeobecně především pomáhají organismu adaptovat se na stres. Účinků mají mnohem víc, i dneska je ale lidstvo vyhledává hlavně z tohohle důvodu.

Co jsou vitální houby a jaké jsou jejich zdravotní benefity?

S vitálními houbami se nezbavíte závažných onemocnění a jako mávnutím kouzelného proutku vás navždy nezbaví stresu. I tak se ale vyplatí udělat si čas od času kúru podle potřeby a doporučení. Proč?

shutterstock_2477813519.jpg

reishi
Zdroj: 
Shutterstock
Reishi patří k nejpopulárnějším vitálním houbám.

Vitální houby jsou druhy hub, které disponují vysokým množstvím bioaktivních látek. Konzumentům tak nabízejí celé spektrum vitamínů, minerálů, antioxidantů a polysacharidů. Tohle kombo pak působí na fyzickou i psychickou stránku člověka.

Co tedy vitální houby obecně umí?

  • Pomáhají tělu vyrovnávat se stresem. Nezbaví vás ho, ale dokážou do jisté míry ukočírovat vaši hladinu kortizolu (stresového hormonu). 
  • Podporují imunitní systém. To díky vitamínům, minerálům a polysacharidům, z nichž nejvýznamnější jsou asi beta-glukany, jež dokážou aktivovat imunitní odpověď na nežádoucí podnět.
  • Zlepšují kognitivní funkce – třeba paměť, soustředění a schopnost učení. Proto jsou oblíbené i mezi studenty.
  • Zvyšují míru energie a vytrvalosti. Některé vitální houby mají energizující účinek, především cordyceps. Tělo díky ní uvolňuje víc energie do svalů a podporuje okysličení tkání. Sportovci cordyceps milují.
  • Působí proti rozvoji nádorových onemocnění. Například v Japonsku se nezřídka používá houba reishi jako doplňková léčba k té standardní, jakmile jde o rakovinu. 
  • Mají protizánětlivé účinky. Kdo trpí na záněty, bude rád hlavně za houbu chaga.
  • Pomáhají efektivněji vstřebávat živiny z potravy.
  • Pomáhají snižovat cholesterol a krevní cukr.
  • Starají se o kondici střevní mikroflóry.

Není toho málo, že? Podle toho, co potřebujete podpořit, si vyberete „svou“ vitální houbu a naplánujete si kúru podle návodu na konkrétním produktu.

shutterstock_2498432471.jpg

vitální houba
Zdroj: 
Shutterstock
Vitální houby a jejich konzumaci vždycky konzultujte s lékařem.

Nejznámější vitální houby: reishi, shiitake a cordyceps

Vitálních hub je celá řada, my se pojďme podívat blíž na ty, které jsou u nás nejrozšířenější a nejvíc se o jejich existenci ví. 

Reishi

Reishi, hezky česky lesklokorka lesklá, má svůj původ v Asii, hojně se využívá v tradiční čínské medicíně a cizí není ani Japoncům. Svou přezdívku božská houba nesmrtelnosti nezískala jen tak pro nic za nic. Kromě vitamínů a minerálů se vyznačuje bohatým obsahem polysacharidů a triterpenů. 

Reishi napomáhá kardiovaskulárnímu systému ve správné činnosti, podporuje lidskou psychiku, pomáhá snižovat cholesterol a krevní tlak, posiluje játra a plíce. Celkově podporuje imunitu a je nápomocná při léčbě astmatu, bronchitidy nebo třeba angíny.

Shiitake

Shiitake, tedy houževnatec jedlý, je saprofytní houba (stejně jako reishi se živí látkami z mrtvých nebo odumírajících organismů, například stromů), která taky nabízí řadu bioaktivních látek s nejrůznějšími účinky. I ona hraje roli v japonské a čínské medicíně a není na světě žádným nováčkem. Kromě medicíny se využívá i v gastronomii.

Tahle houba má antioxidační vlastnosti (takže pomáhá bojovat s volnými radikály v těle, zpomaluje stárnutí buněk a působí proti rakovinnému bujení), podporuje zdraví střevní mikroflóry, což se podepisuje nejen na dobrém trávení, ale i na pevné imunitě.

Působí protizánětlivě, používá se jako doplňková léčba při léčbě onkologických onemocnění a zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie. Dokáže taky snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

shutterstock_2496907347.jpg

shiitake na pařezu
Zdroj: 
Shutterstock
Shiitake můžete úspěšně pěstovat i doma.

Cordyceps

Cordyceps (housenice čínská) je taková přírodní nabíječka. Dokáže totiž příjemně energizovat, jak už padlo výš, proto je oblíbená mezi sportovci a lidmi s fyzicky náročnou prací. Podporuje vitalitu, fyzickou výkonnost a vytrvalost, stejně tak i libido. Rovněž napomáhá činnosti plic a ledvin a nezanedbatelný je její adaptogenní účinek – usnadňuje tělu vyrovnávat se stresem v návaznosti na nejrůznější životní změny.

Tahle houba patří k těm vůbec nejcennějším svého druhu a její původ najdeme v Číně a Tibetu. Zajímavé na ní je, že roste v nadmořské výšce nad 3 500 metrů a v současnosti je jí ve volné přírodě opravdu málo, proto se pěstuje hlavně komerčně. 

Poprvé se o cordycepsu psalo už v roce 620 n. l., ale do Evropy se houba dostala až na počátku 18. století, kdy byla součástí mykologické konference v Paříži. O jejích nesporných účincích se v našich končinách ví teprve od 60. let 20. století, kdy se oficiálně stala rostlinným léčivem čínské farmakologie.

shutterstock_2464676775.jpg

Cordyceps
Zdroj: 
Shutterstock
Cordyceps je méně známá vitální houba s pozitivními účinky na zdraví.

Jak vitální houby konzumovat?

Vitální houby nejčastěji seženete v podobě prášku, tobolek nebo tabletek, vyrábí se i sirup, je možné je konzumovat v podobě čaje nebo kávy. Když si pořídíte prášek, můžete ho klidně bez obav přidat do snídaňové kaše nebo smoothie.

Nežádoucí účinky vitálních hub a kdo by je neměl brát

I u vitálních hub se můžou vyskytnout nežádoucí účinky, i když je to jen velmi vzácná záležitost. Když už na to dojde, nejčastěji se jedná o alergické reakce.

Důležité je spíš hlídat, aby konkrétní vitální houbu neužíval někdo, komu by mohla neprospět – například když některé slibují snížení krevního tlaku, neměl by je užívat někdo, kdo má krevní tlak nízký sám o sobě. Riskantní je to i pro osoby s poruchou imunitního systému a s těmi, kteří berou léky na diabetes.

Kdykoli si nebudete jistí tím, jestli jsou pro vás vitální houby vhodné, poraďte se pro jistotu s lékařem.

Použité zdroje:
•    https://www.healthline.com/nutrition/adaptogenic-mushrooms
•    https://www.mj-krasazdravi.cz/blog/vitalni-houby
•    https://www.mycomedica.cz/eshop-reishi.html
•    https://www.vitaherbals.cz/news/shiitake-ucinky
•    https://www.lekarna.cz/clanek/cordyceps-zazrak-cinske-mediciny
•    https://www.blendea.cz/profil-reishi