Jste zde

S čím začít při zařizování bytu? Začněte od podlahy, radí interiérová designérka

Zdroj: brygada102.pl

Výběr podlah, oken a dveří je otázka, kterou je potřeba řešit na počátku stavby. Je to tedy otázka důležitá a zásadní. Jak vybrat správně, jak se orientovat a čemu dát přednost? S tím poradí v dalším díle „designérského“ seriálu Kateřina Pečeňová.

5. 4. 2013

Kateřina Pečeňová v předchozím článku prozradila pár tipů pro ty, kteří se chystají pořídit si byt. Dnes svojí pozornost zaměří na podlahy, okna a dveře – na trendy, praktické rady, inspiraci. A pokud by vám snad tento přísun informací byl málo, pak rozklikněte Poradnu – právě v ní totiž Kateřina Pečeňová zasvěceně radí v otázkách bytového designu.  

Teď se ale detailně podíváme na podlahy, dveře a okna. V článku, který připravila.

Pokud řešíte interiér sami od začátku, máte to jednodušší

Hned na úvod je třeba říct:  Abychom volili správně, musíme si ujasnit, v jakém stylu chceme interiér zařídit. A důležitá je také orientace bytu ke světovým stranám - ta ovlivňuje prosvětlení bytu a podle toho následně vybíráme barvu podlahy a dveří, světlou či tmavou.

poradna-ladeni-podlah1

V tomto interiéru je nakročeno, co se ladění podlah a okenních rámů týká, dobře, ale ještě pořád to není ono. Tento výběr je těsně vedle. Zdroj: Albo.cz

Toto je ovšem ideální situace, která nastává, když máme možnost řešit interiér od úplného počátku. Pokud totiž v interiéru tyto prvky už jsou, je potřeba zvolit styl, ke kterému ladí. Některé typy podlah prostě jisté styly vylučují. Čím tedy začít? Řekněme, že od podlahy.

Pozor, podlaha zabírá ohromnou plochu!

Při výběru podlahy si musíme uvědomit, že jde téměř o největší plochu v interiéru, která určuje jeho charakter a může vymezovat funkci jednotlivých prostor. Velikost prostoru také ovlivňuje výběr podlahy – velký a světlý prostor snese tmavou podlahu (i dveře), malý naopak vyžaduje světlou podlahu i dveře.

U podlahy, oken a dveří je také velmi důležité myslet na to, že je v interiéru volíme na dlouhou dobu a nemůžeme je z praktických a finančních důvodů často měnit (tak jako naopak barvu stěn, nábytku, textilu či doplňků). Proto bychom měli volit nadčasové materiály a barvy, které jsou snadno kombinovatelné a univerzálnější, pokud jde o styl, ve kterém mohou být použity.

Světlá podlaha prostor zvětšuje

Barva podlahy, kresba dřeva či velikost podlahových dílců je pro náladu a styl interiéru stěžejní. Světlá podlaha / dveře interiér opticky zvětší a prosvětlí, naopak tmavá podlaha opticky zmenšuje a „usazuje“. Nejjednodušší je zvolit podlahu, dveře i okna v jedné dřevině či barvě, popřípadě tón v tónu. Buď vše barevně sjednoťte, nebo zvolte kontrast. Pokud zvolíme bílé dveře a bílá okna, vyhovují více stylům.

poradna-ladeni-podlah2

Příklad perfektně ladícícho interéru s kvalitními okny a dveřmi. Zdroj: leroymerlin.fr

Dveře musí vždy ladit s dalším vybavením, nejlépe s podlahou či nábytkem (například s kuchyňskou linkou), a to jak materiálem, tak stylem. Základním pravidlem je, že dveře musejí být v celém interiéru stejné, případně ze stejné modelové řady. Musejí ladit například nejen s dřevěnou podlahou v obývacím pokoji, ale také s dlažbou v předsíni či celoplošným kobercem v ložnici či dětském pokoji.  Záleží opět na zvoleném stylu, zda mají dveře spíše splynout se zdí či vyniknout.

Spíš než s okenními rámy, laďte s podlahou

Určující pro dveře je barva a materiál podlahy a stěn, ve kterých se nacházejí. Stýkají se s nimi přímo. Z tohoto pohledu není tak důležitá barva okenních rámů, jelikož se s podlahou a dveřmi většinou přímo nestýkají a často bývají zahalené záclonou či závěsem.

Pokud chceme sladit podlahu a dveře v dřevěném dekoru, je potřeba dát velký pozor, abychom nevybrali „těsně vedle“. Pokud se nám nepodaří sladit buď stejné dřevo, anebo tón v tónu (podlaha tón v tónu, o tón tmavší nebo světlejší než dveře), volíme raději kontrast.

Nekombinujte přírodní a umělý materiál!

Nejčastějším materiálem podlah u nás je pořád dřevo (masiv) či jeho imitace v laminu či vinylu. A další základní pravidlo: nekombinovat přírodní a umělý materiál. Masiv kombinovat s masivem, lamino s laminem, vždy srovnat vzorky v reálu.

poradna-ladeni-podlah4

Takto vypadá jedna z nejčatějších kombinací v Česku. Zdroj: mfloor.com

Barva dřeva je vždy individuální, proto je potřeba pracovat vždy s konkrétním dřevem, které bude použito a pomocí vzorků ladit s dalšími interiérovými prvky. Barva dřeva také závisí na povrchové úpravě, na jeho stáří (některé laky časem žloutnou nebo se vyšisují / světlají), a na tom, zda jde o masiv či o laminát nebo vinyl v dekoru dřeva.

Dřevo se liší odstínem, ale také kresbou. V poslední době jsou velmi moderní dřeva s výraznou kresbou (např. zebrano, merbau, oliva). Ta se však hodí na menší plochy spíše jako dekorace, ve velké ploše se velmi těžko ladí se zařízením a vyžaduje spíše jednoduché, jednobarevné a „prázdnější“ interiéry. Nehledě na to, že se může velmi rychle „okoukat“.

Zachovejte strukturu!

Dveře a podlaha mohou být i v kontrastních barvách, ale musí se zachovat podobná či stejná struktura. Dále se musí brát v úvahu také teplota odstínů dřeva: žlutavá či oranžová dřeva (teplé odstíny) se lépe kombinují opět s teplými odstíny dřev či barev. Kombinace musí být tón v tónu – například buk se snese nejlépe opět pouze s bukem, protože je narůžovělý, a s dubem, který jde spíše do žluta či do oranžova, by silně neladil. Stejně tak chladná dřeva (do šeda, do bíla, hnědo-šeda) se nejlépe kombinují navzájem.

poradna-ladeni-podlah5

Netradiční, nepřílliš častá, ale o to efektnější jsou hlliníková okna. Zdroj: Shutterstockphoto.com

Dřevo interiér zatepluje. Pro naplnění této funkce stačí podlaha, jinak to není nutné se dřevem přehánět. Pokud se setká více druhů dřeva (dveře, podlaha, nábytek, okna…), nevypadá to hezky.

První pomoc při nesouladu

První pomoc v případě, kdy se nám sejde nábytek a podlaha, které spolu buď moc neladí anebo naopak splývají, je „odrazit“ je jinou barevnou plochou (například kobercem) nebo umístit dva k sobě neladící kusy co nejdál od sebe.

Název výrobce může být někdy zavádějící – buk masiv nevypadá jako buk lamino, každý výrobce může nabízet trochu odlišné odstíny pod stejným názvem – proto je vždy potřeba pracovat se vzorky, které prodejci poskytují. Proto je dobrou metodou pro výběr půjčit si vzorek podlahové krytiny a vzít jej s sebou při výběru dveří. Nejlepší je porovnat vzorky na místě.

Právě řešíte, jak na podlahu, na okna a na dveře, ale v něčem plavete a nevíte si rady? Obraťte se na Kateřinu Pečeňovou, autorku předchozího povídání, v naší Poradně, kde vám poradí s otázkami, které se týkají bytového designu.

Kateřina Pečeňová se bytovému designu intenzivně věnuje už několik let. V posledních letech navíc své znalosti a dovednosti rozšířila na Diplomových studiích na DesignŠkola Praha. Má své vlastní studio Designer-ka.cz, kam by měl zavítat každý, kdo se zajímá jak o služby bytového designéra, tak o bytový design obecně.