4. 10. 2020
Nárok na pracovní obuv definuje zákon
V případech, kdy to charakter práce žádá, existuje nárok na pracovní pomůcky, kam se řadí i pracovní obuv. Přesně vše definuje zákon o ochranných pracovních pomůckách, tím vlastně odpovídáme i na otázku, kdo má na pracovní obuv nárok.
Každý zaměstnanec v přesně popsaných profesích a provozech může nároky uplatnit, a to už ve zkušební době. Dámská pracovní obuv, jakou najdete u engelbert strauss, je při výkonu riskantnější práce naprostou nezbytností. Může se jednat o kotníkovou obuv, která zpevní kotník, a díky tomu ochrání nohy před případným zraněním. Výběr obuvi ovšem musí vždy odpovídat riziku práce, být k němu adekvátní. To se samozřejmě ukazuje v praxi.
Různé profese, různé požadavky
Je zajímavé promítnout si, jaké ochranné pomůcky nabízejí různí zaměstnavatelé. Odlišné požadavky na obuv má třeba pracovnice v továrně, kde jí může na nohu spadnout nějaký těžký předmět nebo hrozí nebezpečí uklouznutí. Tam je nutná pracovní obuv s vyztuženou špičkou, která ochrání nohu, pokud by na vás skutečně něco spadlo. Obvykle jde o ocelovou špičku, která je pevná a mechanicky velmi odolná a také naprosto bezpečná.
Úplně jiné potřeby bude mít ale třeba žena, která pracuje v náročném terénu, třeba v lese. Zde bude preferovat pevnou kotníkovou obuv, maximálně pohodlnou, s dobrým zapínáním. Skvělý tip jsou farmářské boty, které se uplatní nejenom v zemědělství. Jsou situace, kdy se neobejdete bez pracovních holínek, to platí zejména právě o již zmiňovaném zemědělství.
Vzdušné sandály pro ženy, co jsou stále na nohou
Nohy se také v botách nesmí potit, jinak velmi trpí, zapaří se, objevují se různé mykózy. Obuv musí správně dýchat, být dokonale vzdušná. Z toho důvodu bývají velmi užitečné pracovní sandály. Hodí se například v potravinářských provozech, v lázeňských profesích, kde jsou zaměstnankyně vystaveny vyšším teplotám třeba v koupelích a tím pádem je i riziko pocení vyšší.
Dále třeba u povolání, kde jsou ženy po celý den na nohách, tedy prodavačky v obchodech, lékařky a sestřičky v ordinacích, ale třeba i kadeřnice ve svých salonech. Kromě toho jsou pro pohyb v terénu, ale i na linoleu vhodné také kvalitní protiskluzové podrážky. Dámská pracovní obuv má tu výhodu, že je velmi dobře tvarovaná a dokonale padne nositelce.
Zimní i letní obuv
I u dámské pracovní obuvi a pracovní obuvi obecně existují normy. EN ISO 20345 se zabývá typem bot charakterizovaných ochranou prstů, pokud jde o riziko nárazu, zranění tlakem či něčím ostrým.
Druhou kategorií je pracovní obuv popisovaná normou EN ISO 20347, u které nehrozí mechanické nebezpečí. Tam řadíme například pracovní polobotky. Záleží také na tom, zda zaměstnanec pracuje celý rok v uzavřeném prostoru se stabilní teplotou, nebo se pohybuje venku, třeba na stavbách, či pracuje na farmě v zemědělském družstvu, případně v lese. Ve druhém případě bude totiž potřebovat dva typy bot, a to na zimu i na léto. Na stránkách engelbert strauss najdete oba typy.
Jak ulevit namáhaným nohám?
Zimní obuv poskytne ochranu před prochladnutím, zabrání uklouznutí na náledí, letní varianta zase zabrání přehřívání a nadměrnému pocení. Funkčnost je základním kamenem dobré dámské pracovní obuvi, zároveň je ale důležité i pohodlí při nošení.
Nemusí-li obuv splňovat náročné specifické požadavky (ocelová špička apod.), je účelné poohlédnout se po zdravotní pracovní obuvi, která tvarováním vložek chodidla ulevuje nohám, což pomáhá hlavně profesím, kde lidé stojí celou pracovní dobu na nohou.