Skončila již třináctá série oblíbeného pořadu Jak se staví sen. Vyzpovídali jsme Marka Poddaného, jednoho z nejvýraznějších účinkujících designérů. Dozvěděli jsme se od něj mimo jiné, co může za pár let dominovat trendům bytového designu.
28. 6. 2013
Kdo je vlastně Marek Poddaný? „Rád cestuji, poznávám životní styl v jiných zemích včetně bydlení a navazuji nové kontakty. Jsem spíše požitkář a v rámci mála volného času se snažím o intenzivní prožitky, ať už se jedná o dobré jídlo nebo designové ubytování či atmosféru daného místa. Těmi nepřenositelnými zážitky se snažím obohatit návrhy mých klientů,“ říká designér pracující pod značkou SENSO DESIGN sám o sobě. Co na sebe ještě prozradil?
Vaše cesta k současnému zaměstnání vedla i přes studium počítačové grafiky. Kdy jste zjistil, že se chcete věnovat bytovému designu?
Že se chci věnovat designu, jsem věděl odmalička. Původně mě nejvíc lákalo stát se automobilovým designérem. K bytovému designu mne přivedl čas a možná i souhra okolností. Po studiu počítačové grafiky jsem absolvoval několikaměsíční stáž v irském Dublinu a následně se pustil do dalšího studia v oboru. V té době jsem již navštěvoval významné veletrhy s bytovým designem a zřejmě směřoval ke své dnešní práci i zálibě v jednom.
A co vás vlastně na práci vůbec nejvíc baví?
Právě to, že mě baví. Není stereotypní, nudná, nabízí spoustu možností. Setkávám se s krásnými věcmi, se zajímavými lidmi, poznávám životní styly…… Zatím stále nabízí něco nového.
Vzpomenete si na něco nového či nezvyklého, co vás v požadavcích klientů překvapilo?
S pozoruhodnými požadavky už nějaké zkušenosti mám. Vzpomínám si na dva. V prvním případě se jednalo o zařízení loftu ve stylu amerického kina včetně červeného koberce, ikonických sálových sedadel, realistického baru místo kuchyně a odpovídajících doplňků počínaje filmovými plakáty a konče zaparkovanou motorkou na podstavci v centrálním prostoru. Návrh interiéru byl nakonec realizován v částečné podobě.
Ve druhém se jednalo o zařízení ve stylu feng shui. Tento styl mi není cizí, ale pakliže má být tato filozofie ortodoxně dodržena, musí se s ní počítat již při výběru dispozice bytu a být u projektu od začátku výstavby.
Marek Poddaný navrhuje pro firmy i pro fyzické osoby. "Baví mě originální projekty a ty se najdou mezi soukromými i mezi firemními. U soukromých projektů je třeba poznat životní styl klienta, u firemních podnikatelský záměr a firemní kulturu," říká. Zdroj: Petr Kurečka
Nemáte jako profesionál občas problém s tím, že vidíte tu spoustu možností zařízení bytu, a neotřelých nápadů a nemůžete si vybrat, či vždy hned víte, jakým směrem se v dané realizaci vydat?
To se mi většinou nestává. Vše, co mi přijde výjimečné a nápadité, se snažím monitorovat a potěším se tím, že nápad využiji pro své klienty. Potom nemám potřebu mít všechno doma. Pokud někdy v realizaci váhám, tak spíše proto, že zvažuji kompatibilitu, mé představy a očekávání klientů.
Narazili jsme na představy klienta. Jestliže chce, abyste provedl realizaci takovým způsobem, o němž vy víte, že je špatný, rozmlouváte mu to, nebo povolíte a snažíte se zmírnit škody ostatními prvky realizace?
Když už se to náhodou stalo, vysvětlil jsem své důvody a klient je přijal, nebo jsme našli akceptovatelný kompromis.
Zajímavé rozhovory s designéry pořadu Jak se staví sen:
- Lidem u nás chybí styl, říká Radovan Mačák z pořadu Jak se staví sen
- Ondřej Borovec: Pořad Jak se staví sen dělá reklamu všem designérům
Jaké mají klienti vlastně představy - je obvykle jejich hlavním požadavkem co nejnižší cena, nebo když už si někdo objedná služby designéra, tak si klidně ještě připlatí, jen aby byl výsledek co nejlepší?
To je individuální. Každý má jinou představu o investici do bydlení, někdo dává přednost kritériu co nejnižší cena, ale pro většinu klientů i pro mne samotného představuje to nejdůležitější dosažení co nejlepšího výsledku ve zvolené cenové hladině. Samozřejmě nikdo nechce jen tak rozhazovat peníze a není to ani mým záměrem. Spokojenost klienta a pocit z dobře odvedené práce dávám na první místo. Pokud chce klient investovat, snažím se vybrat originální a nadčasový design, který tu cenu skutečně má.
Pokud dostane geniální nápad na nějaký takový originální design, který se ale zrovna nehodí do žádného návrhu. Pohřbíte ho, nebo ho nakonec nějak přece jen převedete do praxe?
Rozhodně ho nepohřbím natrvalo. Mám svůj „šuplík“ nápadů, který mi občas přijde vhod. Vidím třeba zajímavou dispozici bytu nebo netradiční prostor a „šuplík“ se otevře. Přijde-li netradiční poptávka, mohu sáhnout po některém z dřívějších nevyužitých nápadů a pokusím se jej rozpracovat klientovi na míru.
Pojďme teď k vašemu účinkování v Jak se staví sen. Někdy se stane (obzvlášť v pořadu JSSS, kdy máte na shánění vybavení omezený čas), že nějakou důležitou část vybavení do zrovna vybavovaného bytu na trhu v daném okamžiku neseženete. Co potom? Stane se, že kvůli tomu třeba od základu změníte celý návrh?
To se nemůže stát už z časových důvodů. Vše je v podstatě nahraditelné a spíše než celý záměr nahradíme jeden konkrétní kus. Pořad JSSS je ale i tak většinou stavěn spíše na změně dispozic, než na jednotlivých kouscích nábytku. Nesháníme sem např. designové křeslo od Le Corbusiera, které by vyžadovalo objednat s větším předstihem.
Byl pořad JSSS Vaší první zkušeností s televizní kamerou?
Pořad se točí už 7 let a první zkušeností s kamerou byl. Postupně se přidalo Nové hnízdo a nějaké jednotlivé vstupy.
Během natáčení se designéři mohou dostat do zajímavých situací, třeba na travesti show. Zdroj: TV Prima
V jednom dílu vám obyvatelé předělávaného bytu přichystali netradiční program. Jak jste prožíval večer s travesti show?
Večer s travesti show byl zábavný, snad to bylo na sestřihu znát.
Co vám vlastně dalo a vzalo účinkování v JSSS?
Vzalo mi to nějaký ten čas, který bych jinak věnoval jiné realizaci, ale dalo mi to mnohem víc. Zkušenost, adrenalin a otevřeně i reklamu. Zároveň jsem potkal spoustu zajímavých lidí, se kterými stálo za to spolupracovat.
Nedávno jsme vám nabídli také rozhovor s moderátorem Jak se staví sen Pavlem Cejnarem:
Mluvíme stále o tom, jak navrhujete design pro jiné, ale co vaše „domácí“ návrhy? Jak vypadá váš byt?
Pro mne je důležité, jaké prostředí mne obklopuje, když přijdu domů, nebo když pracuji. Snažím se proto přizpůsobit své bydlení svým představám, ale samozřejmě ohled beru i na to, zda jde o bydlení v pronájmu nebo ve vlastním. V pronájmu jsem investoval jen do takových kusů, které jsou přenositelné. V rámci vlastního bytu jsem se pouštěl do změny dispozice a výměny prvků, jako například podlahy a dveří, tak aby mi nejenom vyhovovaly vzhledově, ale byly také nadčasové a kompatibilní k nábytku.
Takhle vypadá realizace návrhu Marka Poddaného pro klienta Marka Poddaného. Zdroj: Marek Poddaný
Narazil jste na to, že trendy jsou dočasné. Co myslíte, že bude v oblasti bytového designu hitem za pět, šest let?
Ano, tu dočasnost vidíme například v pořadu Vyprávěj. Některé „kousky“ jsou již nyní součástí muzejních sbírek. Jiné se vyrábějí v retro stylu. Já bych sázel na nadčasovost, kterou vidím ve stylové čistotě a jednoduchosti.
Jednoduchou a skromnou pracovnu měl podle dochovaných svědectví i Jára Cimrman. Jak byste tak složité osobnosti a oborově nevyhraněnému géniovi dnes navrhl pracovnu vy?
Já sice nejsem cimrmanolog, ale z toho, co vím o životě Járy Cimrmana, bych předpokládal, že musel mít dostatečný nadhled. Uvažoval bych proto o kanceláři v koši balónu nebo vzducholodi, na jejímž vynálezu se také, jestli se nepletu, podílel.
Přidejte se k našim fanouškům na Facebooku a můžete soutěžit o zajímavé ceny.