Jste zde

Domácí mazlíček jako z hororu: Pořiďte si domů strašilky. Jsou děsivé, ale neškodné

strašilka na ruce Zdroj: Shutterstock
Fascinují svým bizarním zjevem, nejsou náročné na čas a protože jejich chov není nijak zvlášť obtížný, jejich oblíbenost se stále zvyšuje! Pojďte společně s námi zjistit, co obnáší chov strašilek.

23. 12. 2024

Strašilky jsou zajímavý a na chov nenáročný druh tropického hmyzu, kterému není těžké poskytnout vhodné podmínky pro život. Dokážou se bravurně maskovat a rozhodně jsou určení spíše na pozorování než na mazlení. Jsou zcela neškodné a vybírat můžete z mnoha druhů. 

shutterstock_2123721017.jpg

strašilka list
Zdroj: 
Shutterstock
Zatímco samice strašilek se mohou dožít až 1 roku, samci se mohou dožít maximálně 5 měsíců. 

Umí se dobře maskovat

Strašilky fascinují svým nevídaným vzhledem a schopností dokonale se přizpůsobit prostředí. Jednotlivé druhy mají různou velikost a velmi odlišný vzhled. Některé mohou vypadat jako suchý nebo okousaný list, jiné připomínají větvičku či úlomek kůry ze stromu. Ty největší druhy mohou mít až 60 cm, ty nejmenší naopak jen několik milimetrů.

shutterstock_1487344739.jpg

strašilka australská
Zdroj: 
Shutterstock
Strašilka australská je u nás nejčastěji chovaný druh strašilky.  

Pozor, jsou křehké!

Strašilky patří mezi zvířata, na která se krásně kouká. Jsou klidnými společníky a jakákoliv manipulace s nimi musí být velmi jemná a opatrná. Neopatrnou manipulací je můžete připravit o končetiny nebo je nechtíc zmáčknout. 

shutterstock_2163570607.jpg

strašilka
Zdroj: 
Shutterstock
Strašilku netahejte ani je nijak nemačkejte. Naprosto ideální je, když vám sama vleze na ruku.

Chovat je můžete i ve sklenici od okurek

Strašilky můžete chovat v akváriu, plastovém boxu i ve velké zavařovací sklenici. Nejvhodnější je však terárium pro hmyz tzv. insektárium, které může být i krásným doplňkem interiéru.

Ubikaci volte nejméně třikrát vyšší než je délka strašilky, zajistěte dostatečné větrání a dovnitř umístěte různé druhy větviček. Držte ji v čistotě i bez plísní a nutnou dávku vody zajistěte pravidelným rosením. Na dno umístěte papírové ubrousky nebo rašelinu, která vám pomůže udržet optimální vlhkost. Přitápět ani pořizovat doplňkové osvětlení není potřeba. 

Strašilky se živí výhradně rostlinnou potravou

Strašilky krmte čerstvými listy maliníku, dubu, břečťanu, ptačího zobu, hlohu nebo ostružiníku, který můžete najít čerstvý po celý rok, dokonce i v zimě pod sněhem. Listy vždy však zbavte špíny i hmyzu a nikdy je nesbírejte podél rušných silnic a v blízkosti průmyslových oblastí a zemědělských ploch. 

Pozor! Některé strašilky se živí pouze určitým druhem listů. Při jejich koupi se proto zajímejte, jak moc jsou polyfágní. Respektive o to, kolik různých druhů rostlin jsou ochotné přijímat. 

Kde strašilku sehnat?

Pokud si budete chtít koupit strašilky, ve zverimexu na ně pravděpodobně nenatrefíte. Široké spektrum strašilek seženete spíše u zkušených chovatelů nebo na chovatelských burzách. A pokud budete úspěšní, můžete si je dokonce i sami rozmnožit. 

Aby samice začaly klást vajíčka, nepotřebují samce. Mnohem důležitější je, aby se u vás cítily dobře.  

Zdroje: 

  • https://strasilky.eu/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Stra%C5%A1ilky
  • https://www.mujchlupac.cz/chlupaci/mazlicek-co-vypada-jako-vetvicka-co-vedet-o-strasilkach/12113
  • https://strasilky.cz/zaciname.htm
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-strasilka-ma-exoticky-vzhled-ale-je-neskodna-40280509