Jste zde

Gekončík: Sametový dráček je ideální start do chovu terarijních zvířat

dva gekončíci Zdroj: Shutterstock
Gekončík je atraktivní domácí mazlíček s mírnou a mírumilovnou povahou. Pojďte společně s námi zjistit, na co je třeba dbát při jeho chovu a jak mu vytvořit ideální prostředí.

4. 1. 2025

Gekončík skvrnitý je velmi oblíbený a na chov nenáročný terarijní ještěr, který je vhodný i pro ty, kteří teprve objevují svět teraristiky. Dorůstá zhruba 20 až 30 cm, v zajetí se může dožít až 25 let a aktivní je hlavně za soumraku a v noci, kdy loví potravu. Při koupi můžete vybírat z několika barevných mutací a na terárium nemá téměř žádné nároky

shutterstock_1790078360.jpg

gekončík
Zdroj: 
Shutterstock
Gekončík je velmi sympatický živý tvor, který se nechá téměř ochočit. 

Jeho kůže připomíná leopardí srst

Gekončík je velmi atraktivní domácí mazlíček. Jeho kůže je obvykle hnědožlutá, skvrnitá a jakoby sametová. Jako jeden z mála plazů má pohyblivá oční víčka a na rozdíl od ostatních druhů gekonů má prsty zakončené špičatými drápky, díky čemuž může hrabat. Nikoliv však šplhat. 

shutterstock_547838053.jpg

gekončík v úkrytu
Zdroj: 
Shutterstock
Gekončíkovi poskytněte velké množství úkrytů.

Svou povahou je klidný a nekonfliktní. Rychle ztrácí svou plachost, je krotký, důvěřivý a snadno se nechá ochočit. Patří však mezi společenská zvířata, a proto je vhodné chovat ho ve skupině vícero jedinců

V teráriu vytvořte teplotní zóny

Péče o gekončíka není nijak náročná. Nevyžaduje žádné speciální podmínky, snadno se přizpůsobí a obvykle snese i počáteční chyby začínajících chovatelů

shutterstock_263789969.jpg

gekončík v teráriu
Zdroj: 
Shutterstock
Terárium pro gekončíka nemusí být vysoké. Mnohem důležitější je velká plocha dna, aby měl dostatek prostoru pro pohyb.

Terárium pro gekončíka přizpůsobte jeho přirozenému domovu, kterým jsou kamenité pouště a podhorské skalnaté oblasti. Na dno umístěte terarijní písek smíchaný se zeminou, štěrk i kameny různých velikostí a jako dekorativní prvky umístěte do terária přírodní či umělé sukulenty a nejrůznější kořeny, skalky a umělé plošiny, které poslouží nejen k lezení, ale i jako úkryt. 

Tip: Písek se zeminou namočte a udusejte! Gekončíci mají rádi spíše pevný podklad. 

Dále nezapomeňte na misku s vodou a na lokální zdroj tepla. Zvolit můžete topný kámen i obyčejnou žárovku v květináči. Dbejte však, aby teplota uvnitř teraria nebyla všude stejná!

Zatímco na vyhřívacím místě by teplota měla být přibližně 35 až 40 stupňů Celsia, v ostatních částech terária postačí teplota v rozmezí 28 až 32 stupňů Celsia, s nočním poklesem okolo 21 stupňů Celsia. 

UVB zářivka, která simuluje slunce, není k chovu gekončíka potřeba. Na kvalitu ani na intenzitu světla není gekončík náročný. 

Svou kořist si uloví sám!

Gekončík patří mezi hmyzožravce. Základem jeho jídelníčku by proto měl být živý hmyz a jeho larvy. Ideální jsou například cvrčci či sarančata a v létě pak tzv. smýkaný hmyz. Pro zpestření můžete gekončíkovi dopřát šváby nebo myší holátko. 

Dospělého gekončíka krmte jednou za dva až čtyři dny a hmyz nezapomeňte čas od času posypat minerály a vitamíny v prášku. 

Zdroje:

  • https://www.kimbo-gecko.cz/chov/
  • https://www.terasvet.cz/blog/gekoncik-nocni--vse--co-potrebujete-vedet-o-jeho-chovu/
  • https://www.zoohit.cz/magazin/teraristika/druhy-terarijnich-zvirat/gekoncik-nocni
  • https://www.superzoo.cz/skola/gekoncik-nocni/