Jste zde

Ježek jako domácí mazlíček: Ten s bílým bříškem ani nepíchá. Získat důvěru ale trvá

ježek bílý Zdroj: Shutterstock
Nemáte mnoho volného času, a přesto toužíte po nějakém zvířecím mazlíčkovi? Pořiďte si ježka! Malého hmyzožravce, kterého si jistě zamilujete.

4. 12. 2024

Ježek bělobřichý je ideálním domácím mazlíček pro ty, kteří nemají moc času. V zajetí se obvykle dožívá 4 až 6 let a aktivní je hlavně v noci. Jeho chov není nikterak náročný a mnohdy nevyžaduje ani tolik pozornosti. Na vaše doteky a váš pach je však třeba ježka hned od začátku zvykat, aby se vás nebál

shutterstock_1462297322.jpg

ježek na pilinách
Zdroj: 
Shutterstock
Ježek bělobřichý je neobvyklý domácí mazlíček, který se těší stále větší popularitě. 

Nepíchá a řídí se převážně svým čichem

Ježek bělobřichý je neuvěřitelně roztomilý a jeho bodliny nejsou tak ostré jako bodliny ježka, který žije ve volné přírodě. Je spíše samotářský a důvěru si obvykle vybuduje pouze k jednomu člověku, který mu mění podestýlku, manipuluje s jeho vybavením a krmí ho. 

shutterstock_456552859.jpg

ježek v klubíčku
Zdroj: 
Shutterstock
Ježek, který se cítí v nebezpečí, prská, vrčí, nadskakuje a choulí se do klubíčka. 

Budování důvěry chce čas a trpělivost, a to i v prvních měsících života, kdy u ježků dochází k výměně bodlin a jeho chování se mění k horšímu. Nemějte však obavy, po výměně bodlin se jeho chování vrátí zpět do normálu. 

Tip: Aby si vás ježek oblíbil, vybudoval si k vám důvěru a vždy vás poznal, zvykejte ho na vaši přítomnost tím, že mu do ubikace umístěte nějaký kus látky, ze které vás bude cítit. 

Ježkovi dopřejte klid!

Ježek je sice malý, ale přesto potřebuje dostatek prostoru, aby se mohl proběhnout. Pro jeho chov proto volte větší terárium nebo plastový box o minimální délce 90 cm a ideálně s několika patry. 

shutterstock_80712229.jpg

bílý ježek v trávě
Zdroj: 
Shutterstock
Ježek bělobřichý se neukládá k zimnímu spánku! Aktivní je po celý rok. 

Ubikaci umístěte na světlé, teplé a klidné místo, aby si ježek mohl dopřát ničím nerušený spánek. Dejte pozor na průvan a pokud máte v místnosti teplotu nižší než 22 stupňů, pořiďte mu pod klec vyhřívací podložku. Nízká teplota může ježka ukolébat do zimního spánku, ze kterého by se už nemusel nikdy probrat. 

Jako podestýlku použijte Asan, bezprašné piliny nebo jemný písek. Zapomeňte na seno i na dřevěné pelety, které mohou způsobit otlaky na tlapkách, a do toalety nasypte kočkolit. 

Ježka nikdy nebuďte a jeho klec umístěte na klidné místo! Přerušovaný spánek ho totiž stresuje

Do ubikace nezapomeňte umístit misky na potravu a čerstvou vodu, domeček pro klidný spánek a nejrůznější hračky pro podporu jeho aktivity. 

Dbejte na pestrou stravu!

Ježek patří mezi hmyzožravce. Základem jeho jídelníčku by proto měli být cvrčci, brouci, sarančata, švábi, mouční červi nebo žížaly. Nikdy mu však nepodávejte hmyz z volné přírody! Může být zdrojem patogenů a ježek by se velmi snadno mohl nakazit nějakou nemocí. Vhodné jsou také kvalitní granule nebo paštiky pro kočky

Jako pamlsek můžete ježkovi občas dopřát kousek ovoce, zeleniny či kousek vařeného vejce nebo kuřete. Ježka ale nepřekrmujte

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/jezek-jako-mazlicek-idealni-pro-ty-co-nemaji-moc-casu-50331
  • https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/jezek-belobrichy-mazlicek-chov.A180130_103139_hobby-mazlicci_bma
  • https://www.alza.cz/pet/jak-se-starat-o-jezky
  • https://www.zoohit.cz/magazin/mala-zvirata/druhy-malych-zvirat/jezek-belobrichy
  • https://www.superzoo.cz/skola/jezek-belobrichy-neobvykly-mazlicek-ktereho-si-zamilujete/