26. 12. 2024
Burunduk páskovaný, jinak známý také jako sibiřský čipmunk, je nejmenším a u nás nejčastěji chovaný druh veverky. Dorůstá zhruba 28 cm, v zajetí se může dožít až 10 let a ke spokojenému životu nepotřebuje parťáka. Jeho chov je ale velmi náročný a rozhodně se nehodí k dětem.
Burunduk je tak trochu svéráz
Burunduk je velmi osobitý domácí mazlíček, který nemá moc rád mazlení, nucený kontakt a omezování v pohybu. Při pocitu ohrožení dokáže pěkně kousnout a velmi hbitě reaguje na prudké pohyby i hluk. Pokud mu však věnujete dostatek času a budete hodně trpěliví, nechá se ochočit.
Mnohem více zábavy si s burundukem užijete při jeho pozorování, neboť je velmi zvídavý a rozhodně vás nadchne svými akrobatickými kousky.
Dostatek prostoru je zásadní
Burunduk je sice malý, ale i tak potřebuje dostatek prostoru, který uspokojí jeho přirozenou potřebu pohybu. Ideální je proto buď velká venkovní voliéra, nebo klec o minimální velikosti 80 x 50 x 80 cm a možnost se několikrát týdně proběhnout po bytě. Vždy však zkontrolujte všechna okna i dveře, aby vám burunduk neutekl, a schovejte léky, kabely, jedovaté rostliny i drobné předměty, které by burunduk mohl pozřít.
Na dno ubikace nasypte hrubé hobliny se senem, osikové lupínky nebo rašelinu a do jednoho rohu umístěte toaletu pro hlodavce s vhodnou savou podestýlkou.
Rozhodně nezapomeňte na dřevěný domeček a spoustu hraček, které přispějí k jeho fyzické i psychické pohodě. Vhodné jsou různé žebříky, houpačky, tunely i větve z ovocných stromů.
Klec umístěte na klidné a světlé místo daleko od ústředního topení.
Strava burunduka by měla být velmi rozmanitá
Burundukovi dopřejte dostatek sena, zeleninu i kvalitní krmnou směs určenou speciálně pro burunduky. Občas mu dopřejte kousek ovoce, nejrůznější oříšky, semínka či podzimní plody a sem tam i nějakého červa, cvrčka, žížalu nebo kobylku. Na okus nezapomeňte na větvičku nebo na minerální kámen.
Zimu rád prospí
Pamatujte! Burunduk je poměrně čistotný, ale rád si schovává potravu, která může po čase začít v kleci plesnivět. Pravidelná kontrola ubikace je proto zásadní!
V přirozeném prostředí uléhá burunduk ve své noře k zimnímu spánku, během kterého zpomalí svůj metabolismus. V domácích podmínkách k němu však docházet nemusí. Nicméně počítejte ale s tím, že burunduk bude v tomto čase více spavý a agresivní.
Zdroje:
- https://hobbio.cz/burunduk/
- https://www.zooo.cz/burunduk-paskovany/
- https://www.zverokruh-shop.cz/zvirata-na-prodejnach/drobni-savci/burunduk
- https://www.zvireci-potreby.cz/blog/burunduk/
- https://www.superzoo.cz/skola/jak-chovat-burunduka-paskovaneho/