Přemýšlíte o koupi nemovitosti? Pak nejspíš stojíte před volbou, zda vybrat domek, nebo byt, zda dát přednost městu, nebo klidu v satelitním městečku či na vesnici. Výhody a nevýhody všech variant shrnula architektka Andrea Zaciosová.
2. 3. 2013
Už třetím dílem pokračujeme v architektonickém seriálu, který má pod patronací architektka Andrea Zaciosová. Dnes cílíme na to, zda postavit dům v satelitním městečku, nebo na vesnici, či zda zvolit bydlení v městském bytě. Vše má svá pro a proti.
Malé město versus satelitní městečko
Malé město obvykle disponuje už kompletním zázemím, včetně školky, školy, obchodů, lékaře, sportovišť a tak podobně. Veškeré zázemí je dobře dostupné, ať už pěšky, nebo veřejnou dopravou. Mít vlastní automobil tady není nutností.
Satelitní města rostla v česku jako houby po dešti hlavně v devadesátých letech 20. století. Zdroj: devo.cz
Opakem je potom satelitní městečko, které obvykle primárně slouží jen k bydlení a tudíž je tu jen minimální občanská vybavenost. Tady se tedy bez vlastního osobního automobilu neobejdete. A počítat tu obvykle nemůžete ani s obchody nebo sportovišti. Satelitní městečko je „pouhým“ seskupením lidí, kteří v dané oblasti „pouze“ bydlí a za vším ostatním dojíždí.
Kompletní občanské vybavenosti se obvykle nedočkáte ani na vesnici, nicméně tu narazíte alespoň na základní služby, jako je obchod, restaurační zařízení, případně sportovní vyžití pro děti. Stávající, přirozená zástavba má navíc – proti uniformitě satelitních městeček – své kouzlo.
Bydlení vybírejte podle stylu života
Své bydlení nevybírejte jen podle toho, co se vám momentálně líbí. V potaz musíte vzít i plány do budoucna, životní cyklus a běh rodiny.
Rozdíl mezi typickou českou vesnicí a satelitním městem je zřejmý už na první pohled. Zdroj: blazim.eu
Je u vás na prvním místě zatím práce a v blízké budoucnosti neplánujete založení rodiny a pořízení dětí? Pak je pro vás ideální bydlet ve městě.
Pokud jsou pro vás ale tím nejdůležitějším aktuálně děti, pak volte raději bydlení na venkově – na děti tu čeká příroda, lepší ovzduší, zdravější prostředí pro růst, větší prostor (ať už ten venkovní, nebo prostor, který jim bude „patřit“ v domě v podobě dětského pokoje).
Byt versus rodinný dům
Jste od rána do večera v práci, váš partner je na tom podobně a děti nemáte? Pak je pro vás nejlepším řešením koupě bytu – péče o něj je totiž nepoměrně jednodušší a časově méně náročnější než péče o rodinný dům. Ostatně, podívejte se na klady a zápory obou možností:
Pořízení bytu:
+ nižší náklady na provoz domácnosti+ odpadá náročná péče o zahradu a dům
+ blízkost města, blízkost kultury a další občanská vybavenost
- problémy s parkováním, pokud k bytu nepatří parkovací místo
- chybí privátní a zabezpečený prostor pro děti
- výdaje za jiná/nadstandardní řešení
Pořídit si dům, nebo raději byt ve městě - to je rozhodnutí před kterým stojí spousta rodin. Zdroj: prosthodonin.cz
Pořízení domu:
+ zajištěné parkování
+ vlastní privátní zahrada pro děti
+ relaxační prostor v interiéru i exteriéru
+ prostor k bydlení uzpůsobený dle přání
+ spoluúčast při tvorbě návrhu domu a zahrady
- náročná péče o dům a zahradu
- vyšší náklady na provoz domácnosti
- vyšší vstupní náklady (koupě pozemku, nebo domu)
Andrea Zaciosová už pro nás vytvořila několik dalších článků:
- Architektonická studie: Svěřte ji odborníkům, promítnou do ní vaše požadavky
- Návrh a tvorba domu: Architekt vyřeší vaše zadání. Vy ale musíte vědět, co chcete!
- Pojmy ze světa architektury: Víte, jaký je rozdíl mezi arkýřem a vikýřem?
Medailonek autorky:
Ing. arch. Andrea Zaciosová - Pracuji v oboru architektury přes 10 let, především v oblasti architektonických studií. Klientům poskytuji komplexní služby v oblasti bydlení, interiérů, včetně konzultací. Od návrhů až po realizaci interiéru. Zajistím řešení lidem, kteří chtějí dobře a spokojeně bydlet, relaxovat v pěkném prostředí a pracovat v prostoru s kreativní invencí. Kontaktovat mě můžete na telefonu +420 777 231 056, případně skrze mail zaciosova@argad.cz nebo webové stránky www.argad.cz