Jste zde

EU nám zatrhne sáčky v obchodech! Rozloučit se musíme i se smetánkami a kečupy v pytlíku

ovoce v sáčku Zdroj: Shutterstock
Do dvou let se budeme muset rozloučit s jednorázovými sáčky na ovoce a zeleninu. Z pultů obchodů navíc zmizí i máslíčka, smetánky do kávy nebo malé kečupy a hořčice v pytlíku. Novinku schválila Evropská komise.

21. 1. 2025

Nová nařízení EU o obalech a obalových odpadech, známá jako PPWR, vstoupí ve státech Evropské unie v platnost do dvou let. Důvodem pro zavedení výše uvedených opatření, je snaha minimalizovat množství plastového odpadu

Kvůli novým pravidlům zmizí z obchodů další obaly, které čím dál víc zaplavují evropský trh. Například hotelové řetězce budou muset namísto jednorázových máslíček, medů, smetánek do kávy, či dochucovadel v pytlíku používat jinou alternativu (např. dávkovače medu, dressingů apod.). 

shutterstock_1547676311.jpg

kosmetické miniatury
Zdroj: 
Shutterstock
KOsmetické miniatury, které byly k dispozici v hotelových pokojích, do dvou let zmizí také.

Kromě výše uvedených se nařízení dotkne třeba i toaletních potřeb nebo hotelové kosmetiky. Na pokojích do dvou let nenajdete minišampony, či sprchové gely nebo pleťová mléka v malých lahvičkách. 

Přečtěte si také: Pomazánkové máslo vzniklo jako československý experiment. EU ho chtěla zakázat, my se nedali!

Nařízení, které je tak trochu „na hlavu“

Nařízení z dílny Evropské komise má ovšem svoje mouchy. V podstatě je to takový „kočkopes“. Zatímco jednorázové smetánky do kávy, maslíčka či tenké mikrotenové sáčky na ovoce a zeleninu do dvou let z obchodů zmizí, plasty se tady budou i přesto ve velkém prodávat dál. 

shutterstock_1796968885.jpg

kečup v sáčku
Zdroj: 
Shutterstock
Jednoporcovka kečupu? Za dva roky už něco nemyslitelného.

Pokud je totiž ovoce zpracované, plastů se zákaz netýká! Nakrájené ovoce a zelenina v sáčku, v kelímku nebo v igelitu se tedy budou na pultech obchodů objevovat i nadále. Bez postihu.

Na jablcích, hruškách nebo dalších druzích ovoce už také nově nenajdete maličké samolepky, které informovaly například o konkrétní odrůdě nebo značce. I ty budou nařízením zakázány.

Prodejci je budou muset nahradit plně kompostovatelnými samolepkami, což je v praxi obtížně proveditelné. Plně kompostovatelné budou muset být i čajové sáčky

Z trhu by měly zmizet i takzvané „multipacky“ z plastu, tedy skupinové obaly, do nichž se dnes balí pivo, konzervy či lahve a usnadňují spotřebitelům koupi zboží ve větším množství. Tyto multipacky by měly nahradit papírové obaly. Evropská komise si nařízením slibuje snížit množství plastového obalu o desítky procent. Zda se její zbožné přání vyplní, je zatím ve hvězdách. 

Použité zdroje:

  • https://environment.ec.europa.eu/topics/waste-and-recycling/packaging-waste_en
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-novy-plan-eu-hospody-by-mely-nalevat-levnou-kohoutkovou-vodu-267928
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-konec-smetanek-i-vzduchu-v-krabicich-eu-schvalila-nova-pravidla-pro-obaly-266582
     

Související články