26. 3. 2018
Feng Shui je tradiční čínské učení, které staví na principech proudění energií a jehož úkolem je nastavit harmonii v prostoru, který člověka obklopuje. Na interiér vztahujeme Feng Shui proto, že právě naše byty, naše domovy jsou tím prostorem, který nás obklopuje přímo, těsně.
Feng Shui pracuje s mnoha prvky a doporučuje vhodné materiály, barvy, tvary, vůně a zvuky. Základní myšlenkou učení je energie čchi, která je všude kolem nás a její správné proudění nám zajišťuje harmonii a zdraví.
V čem je obývací pokoj důležitý? Je tu pro všechny!
Ať už se rozhodnete strávit večer o samotě se sklenkou vína v ruce, nebo se objeví zvaná či nečekaná návštěva, pravděpodobně je jen jedna místnost, která vám k tomu poskytne to nejlepší zázemí – pohodlný gauč, stolek, televizi nebo jinou technickou vychytávku. Obývací pokoj je tu pro vás, ale i pro všechny, kteří k vám domů zavítají. Proto na něm, jeho vzhledu a uspořádání velmi záleží.
Necítíte se v obývacím pokoji dobře? Možná si zkuste zjistit víc o učení Feng Shui.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pravidla, kterými se můžete řídit, nebo jen inspirovat
Feng Shui nemusíte brát nikterak vážně, ale pokud věříte v moudrost starých učení, zaveďte ve svém obývacím pokoji základní pravidla, která do něj mohou vnést více harmonie a vám dodat lepší pocit z pobytu v něm.
Posaďte se čelem ke dveřím
Tím nejdůležitějším prvkem je sedací souprava i křesla a židle. Nejlepší je umístit je tak, aby se na nich dalo sedět čelem ke dveřím nebo alespoň bokem. Zcela nevhodné je, aby někdo seděl zády ke dveřím. Možná je vám přirozeně nepříjemné sedět zády k místu, jímž k vám může někdo bez všimnutí přijít.
Stůl = zdraví
Stůl v obývacím pokoji symbolizuje zdraví. Učení doporučuje udržovat ho pěkný, čistý a nepoškozený. V ideálním případě na něm stojí živé květiny (pozor, nikoli suché!). Z takto upraveného stolu na kolemsedící proudí pozitivní energie a přináší jim zdraví. Rostliny vybírejte pouze ty se zakulacenými listy – ostré listy působí agresivně a narušují tok energie.
Občas jsou to zdánlivé maličkosti, které rozhodují o tom, jestli se v obývacím pokoji cítíte dobře, nebo nikoli.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Do obýváku patří světlo
Podle Feng Shui je také vhodné, aby byl obývací pokoj dostatečně světlý. Pokud v něm máte tmavší rohy, neváhejte a vyzdobte je například světlými doplňky. Dbejte také na dostatečné a příjemné osvětlení za šera a po úplném setmění. Přirozeně místnost prosvětlíte také rostlinami a vždy se vše dá vylepšit svíčkami a jejich hřejivým světlem.
Krb určuje rozmístění ostatních prvků
Máte uprostřed obýváku krb? Potom na něj berte ohledy a podle něj rozestavte nábytek. Pokud jím nedisponujete, začněte ode zdi – k ní postavte televizi a ostatní technické předměty. Vše uzpůsobte tak, aby všem bylo v obývacím pokoji příjemně při společném sledování televize, poslechu hudby nebo jakýchkoli jiných aktivit.
Pozor na doplňky
Mezi vhodné doplňky patří optimisticky laděné kresby a fotografie vzbuzující příjemné pocity. Pokuste se v obývacím pokoji nemít kresby pesimistické nebo fotografie, které ve vás vyvolávají smutek.
Udržujte pořádek
Nepořádek a nadbytek věcí, které nepotřebujete nebo už dlouho přemýšlíte, že se jich zbavíte, znesnadňuje energii čchi její plynulé proudění. Udržujte proto pořádek, aby se v místnosti pohodlně pobývalo a pohybovalo a zapomeňte na úložné prostory pod sedačkou plné zbytečností.
Volte vhodné barvy
Mezi barvy, které Feng Shui do obývacího pokoje doporučuje, patří ty hřejivé a jemné. Vhodnou barvou je krémová, hnědá, bílá, žlutá a oranžová – poslední dvě zmíněné navozují přátelskou atmosféru a podporují komunikaci, což je v místnosti, v níž tráví čas celá rodina, případně i s návštěvou, žádoucí.
Necítíte se u sebe dobře? Zkuste čínské učení
I v moderní době se rádi obracíme ke starým moudrým teoriím a celistvým učením. Pokud vám ve vašem obývacím pokoji něco chybí, ale vy nemůžete přijít na to, co udělat pro lepší pocit, vyzkoušejte úpravu podle pravidel Feng Shui. Výsledek brzy pocítíte a zhodnotíte sami.