Vedle televize, na toaletě, v hotelovém pokoji. Tam všude dnes mají lidé na stěnách graffiti. Dávno minula doba, kdy tento druh umění znamenal jen prostředek odreagování a seberealizace pro partu nadšenců.
8. 1. 2013
Street art se stal plnohodnotným druhem umělecké činnosti. Začalo to v sedmdesátých letech. Po ulicích New Yorku se šířily podpisy autorů, takzvané „tagy“. Brzy přišla řada vylepšení jako 3D stylizace, pouliční obrazy získávaly více a více příznivců. Nakonec se dočkaly uznání v uměleckých kruzích a z vagonů vlaků a fasád domů se přesunuly do galerií i do interiérů běžných bytových jednotek.
Kuchyně zatím módě graffiti v interiérech odolávají, ovšem je pravděpodobné, že i na ně jednou dojde. Alespoň tematicky by se do nich hodil třeba tento pán s příborem. Zdroj: hip-hop-shop.info
Bytoví architekti dnes využívají graffiti zcela běžně, přesvědčit jsme se o tom už několikrát mohli v televizních pořadech zaměřených na bytový design. Oblibu si získal především v pokojích dospívající mládeže.
Jestliže máte zájem umístit podobný druh výzdoby na některou z vašich stěn, máte možnost. Pokud neznáte nikoho, kdo by se do toho sám pustil, zeptejte se třeba v galerii, někoho mohou doporučit i bytoví architekti.
Nesdílí s vámi byt vysněná partnerka? Nevadí, nechte si ji na malovat. Zdroj: antwerpenR
Každý může vytvořit svůj "tag"
Vybavit byt, to něco stojí. Rozpočty bývají napnuté k prasknutí a my se snažíme ušetřit, kde se dá. Například na malování. Když toužíte po graffiti a nemůžete si dovolit platit profesionála, zkuste to udělat sami. Že nemáte talent? Nevadí.
Stačí pár kroků. Nejprve natřít stěny základním nátěrem. Poté si na počítači vytvoříme šablonu nápisu. Můžeme si „vygooglit“ a použít některý z online nástrojů, který nás procesem provede a pomůže k pěknému výsledku, přestože žádní velcí malíři nejsme. Po zaschnutí základu obkreslíme šablonu a vybarvíme plochy. Lze také vytisknout vzor na projekční papír a na stěnu jej promítnout, což je mnohem pohodlnější řešení. Uvolní se tak jedna ruka.
Mimo street artu dá neobvyklý vzhed bytu také příbuzný pop art. Obrazy inspirované dílem výtvarníka Andyho Warhola mají v mnoha obchodech s bytovými doplňky. Zdroj: clarity
Pokoj chytré horákyně - vymalovaný a nevymalovaný
Hotelové pokoje po celém světě si často bývají dost podobné. Postel, komoda, skříň, bíle vymalováno, krajinka na stěně. V mnoha pokojích si tak připadáte, že už jste je někdy obývali. V hotelu Au Vieux Panier v je francouzském Marseille se však splést nemůžete. Pravidelně sem zvou street artové umělce, aby vyzdobili vnitřek budovy.
Místní sprayer Tilt jeden z pokojů vymaloval z poloviny ve stylu graffiti, druhou část nechal bílou. Část stěn, jedno okno, závěsy, půl postele, stropu a podlahy pokryl divokým barevným vzorem. Pokud zde nocuje pár, který řeší nějaké partnerské neshody, může si rozdělit prostor podle hraniční čáry uprostřed.
Vzor tvoří shluky písmen, to je klasická Tiltova metoda. Takhle už vytvořil britskou vlajku, Homera Simpsona, na stěně domu v Georgii zase americkou národní vlajku.