Víte, že měsíčně prosvítíte jmění, ale do výměny klasických žárovek za úspornější typ svícení se vám nechce, protože se vám „úsporky“ a jejich světlo prostě nelíbí? Chápeme vás a zároveň pro vás máme dobrou zprávu! I úsporky mohou být krásné!
16. 7. 2014
Osvětlení se na nákladech domácnosti za elektrickou energii může podílet až z jedné pětiny – to v případě, že svítíte klasickými „edisonkami“, které sice krásně vypadají a svítí teplým útulným světlem, ale mají obrovskou spotřebu.
Úsporné LED žárovky oproti nim uspoří zhruba 80 % energie, a pozor – na rozdíl od běžných úsporných spirálových žárovek, které vydávají studené bílé světlo, jež v člověku evokuje v tom lepším případě neosobní úřad, v tom horším nemocniční prostory, svítí podobně, tedy příjemně a teple, jako klasické „edisonky“. A navíc krásně vypadají.
Tohle není klasická edisonka, ale LED žárovka. Upřímně, poznáte při rozsvícení rozdíl? Zdroj: panasonic.cz
Vypadá jako edisonka, ale obsahuje LED diodu
Jedním z průkopníků krásných designových žárovek je například společnost Panasonic, která za své výrobky obdržela několik designérských ocenění. Jste klasik a chcete žárovku, která vypadá jako klasická „edisonka“? Není problém – tvaru a světlu klasických žárovek se přibližují LED žárovky z řady Nostalgic Clear. V nich jsou dokonce i LED diody umístěné na stejném místě, kde bývá wolframové vlákno, iluze klasické žárovky je proto dokonalá. Naštěstí jen v osvětlené místnosti, a nikoli na účtu za elektřinu.
Kompaktní rozměry LED diody ale umožňují vytvořit i další tvary žárovek – takzvané žárovky-svíčky jsou skvělé do míst, kde chcete vytvořit romantickou atmosféru, žárovky tvarem podobné pingpongovému míčku jsou menší a vhodné do moderních designově řešených svítidel. Panasonic nabízí více než desítku LED žárovek různých tvarů a velikostí – vybrat tak můžete žárovku skutečně na míru.
Unikátními žárovkami Nostalgic Clear od Panasonicu se svítí i na Pražském hradě. Zdroj: panasonic.cz
Pořídit LED žárovky se vyplatí
Ano, LED žárovky jsou dražší než žárovky klasické a pořizovací cena může někoho odradit. Nicméně shrňte si to s námi: LED žárovka spotřebuje oproti klasické žárovce o 80 % méně energie na svícení a její životnost je třeba v případě Nostalgic Clear 40 000 hodin, což je 40x delší životnost než v případě klasické žárovky. Proto se uvádí, že po zhruba 6000 hodinách svícení se člověku začíná provoz LED žárovek výrazně vyplácet a ročně tak může ušetřit na nákladech za svícení i několik tisíc korun.
Příjemné teplé bílé světlo
LED žárovky pak mají oproti starším typům úsporných žárovek i další výhody – okamžitě svítí na 100 % a nenajíždějí pomalu jako jejich předchůdkyně. Na rozdíl od kompaktních úsporek pak vydávají teplou bílou barvu, která je lidskému oku příjemná, barvy v ní vypadají přirozeně a dělá prostory útulnější. Mimochodem, barvu světla vyjadřují stupně Kelvina.
Klasická baňka, takzvaná svíčka, nebo žárovka, která má tvar pingpongového míčku. Výběr LED žárovek je opravdu široký. Zdroj: panasonic.cz
U klasické žárovky je tato hodnota 2700 Kelvinů a odpovídá teplé bílé barvě. Studená bílá barva se ukrývá pod hodnotou 3000 Kelvinů. Platí tedy, že čím méně stupňů Kelvina výrobce uvádí, tím teplejší bílé světlo žárovka vydává.
Kvalitní žárovka by také měla mít uvedenou přesnou hodnotu v Kelvinech a nikoli rozptyl. Proč? Představte si, že byste LED žárovek v místnosti instalovali víc – v případě, že půjde o žárovky, u kterých je uvedený pouze rozptyl, bude každá svítit jinak.
Když nedáte dopustit na světlo klasických edisonek, investujte do LED žárovek. Svítí téměř stejně a jejich provoz je výrazně levnější. Zdroj: panasonic.cz
Pokud máte rádi tradiční design edisonek a zároveň chcete svítit úsporně, vsaďte na LED žárovky. Počáteční investice se vám rychle vrátí.